Muzeum se sbírkami geologie, paleontologie, archeologie a etnografie se nachází na choceňském zámku. Renesanční stavbu nechal vybudovat Zikmund ze Šelmberka v 16. století, ale během času několikrát vyhořel a také byl vydrancován Švédy. Dnešní podobu zámek získal po roce 1829.
Orlické muzeum
sídlí v Choceňském zámku, který naleznete v samotném centru
Chocně na levém břehu
Tiché Orlice. Renesanční zámek s přízemními arkádami na nádvoří dal vystavět
Zikmund ze Šelmberka v roce
1562. O jeho rozšíření se zasloužil Hertvík Zejdlic ze Šenfeldu. Během 17. století se majitelé zámku často měnili. V roce 1829 vyhořel a jeho obnova
proběhla už v klasicistním stylu. V letech 1849 až 1850 bylo přestavěno východní křídlo zámku na pseudogotickou zámeckou
kapli Nanebevzetí Panny Marie, která tvoří vstupní prostor do zámku.
Expozice muzea
Historická expozice Orlického muzea vlastní zajímavý soubor starých tisků, svaté obrázky malované na skle, staré školní pomůcky, etnografické předměty denní potřeby, předměty z místní řemeslné výroby, mapu choceňského panství z roku 1811 nebo střelecké terče.
V archeologické sbírce se nalézá archeologický materiál z lokalit Choceň, Běstovice, Skořenice, Plchůvky, Bošín, Zářecká Lhota a další. Zajímavý je hromadný nález zemědělského náčiní z doby bronzové z Bošína a část zásobnic ze středověké dehtářské dílny v Plchůvkách.
Paleontologickou expozici tvoří nálezy Ph.Mg. Františka Hlaváče, choceňského lékárníka a spoluzakladatele muzea, který muzeu poskytl své rozsáhlé sbírky: zkameněliny mlžů, břichonožců a hlavonožců. Nejvzácnější byly zkamenělé zbytky pravěkého ptakoještěra (pravá klíční kost a levá kost loketní), objevené v opukovém lomu východně od Chocně.
Geologická expozice prezentuje především nálezy druhohorních zkamenělin – především hlavonožce - loděnky a amonity.
Expozice cihlářství mapuje zaniklé cihelny a jejich výrobní materiál převážně z okresu Ústí nad Orlicí. K vidění je tu cihlářské zboží z Chocně, Vysokého Mýta, Brandýsa nad Orlicí, Cerekvice nad Loučnou, Ústí nad Orlicí, Zámrsku a dalších lokalit.
Letecká expozice mapuje historii výroby letadel na Choceňsku od roku 1935 až do dnešních dob.