Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.
Památník proslulého cestovatele Emila Holuba (1847–1902) se nachází v Holicích ve východních Čechách, kde se Holub dne 7. října 1847 narodil. Rodným domem se mu stala bývalá městská radnice. V roce 1857 se Holubovi odstěhovali do Pátku nad Ohří. První ročník na gymnáziu absolvoval Emil v Praze, další dokončil v Žatci. Poté se rozhodl pro studia na pražské univerzitě, kde byl 24. února 1872 promován na doktora medicíny. Po studiu začal Holubův cestovatelský život.
Unikátní expozice představuje multimediální prostor s domorodou vesničkou, savanou a funkčními Viktoriinými vodopády, který má návštěvníkům zprostředkovat osobní zážitek z afrických cest. Dominantou zadního sálu se staly Viktoriiny vodopády. Zde si lidé mohou sednout a dopřát si dvou až pětiminutový zájezd do Afriky – uslyší téct řeku Zambezi, povykovat různá zvířata a za zvuku domorodých bubnů se přenesou do domorodé vesnice. Ve vodě plavou živé ryby a nad hlavami návštěvníků by měli létat ptáci. U vodpoádu, který tvoří 16 skleněných desek bude na návštěvníky dopadat jemná suchá mlha, která představuje kapky odrážející se ze zurčícího kotle Viktoriiných vodopádů.
Centrální prostor muzea je nově otevřený, je odtud přístup do několika kójí, které představují jednotlivé etapy z cest a života známého cestovatele. V africké savaně nacházejí vycpaná zvířata, včetně Holubova oblíbeného lva Prince. K vidění je také krátký film o Emilu Holubovi scenáristů a režisérů Milana Šteindlera a Martina Koppa inspirovaný kresbami z Holubových cestopisů. Protože je Africké muzeum Emila Holuba cílem nejenom školních výprav, ale také rodinných výletů, soustředí se expozice i na děti. Je pro ně připraven koutek s hrami i hřiště v podobě africké vesničky.