ÚvodAktualityČesko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů
Životní styl

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Poslechněte si audio verzi článku
Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?
Co je svět světem, lidé cestují a pak o svých cestách píší. Jako příklad může posloužit Milion Marka Pola, cestovatele, který projel a poznal podstatnou část Asie. Také české země měly své cestovatele, například svatého Vojtěcha nebo kronikáře Kosmase; ten ve své kronice psal o prvních českých cestovatelích, kteří vykonali pouť do Svaté země. Autentické písemné doklady z jejich cest ale chybí.



První původní české cestopisy pocházejí z 15. století. Leckterý ze vzdělaných cestovatelů, který se tehdy vydal do světa, o svých cestách zanechal písemnou zprávu. K těm prvním patřil Václav Šašek z Bířkova, který v 15. století v mírovém poselstvu krále Jiřího z Poděbrad dojel přes Anglii, Nizozemsko, Francii, Španělsko a Portugalsko až na mys Finisterre, místo, které mělo až do Kolumbovy výpravy pověst konce světa. Na něj pak navázali další, od Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic přes Emila Holuba a Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda až po současné autory. Prozkoumejte s Kudy z nudy jejich příběhy a knihy, plné map, obrázků a fotek. Jsou oslavou lidského putování a potěší každého milovníka cestování.


 
  • Martin Kabátník (1428–1503) byl prostý krejčí z Litomyšle, který se v roce 1490 jako člen poselstva Jednoty bratrské vydal do Jeruzaléma a Egypta. Své vzpomínky na hledání lidí, kteří se chovají podle zásad původního křesťanství, nadiktoval litomyšlskému písaři, dílo bylo vydáno roku 1538.
  • Jan Hasištejnský z Lobkovic (1450–1517) se nechal k sepsání svého cestopisu Putování léta Páně 1493 k svatému hrobu vykonané inspirovat svým bratrem Bohuslavem, také známým cestovatelem. Sepsal ho vlastnoručně mezi lety 1505 až 1509, vyšlo ale až v 19. století.
  • Cestovní deník sepsal i Petr Vok z Rožmberka (1539–1611), který v letech 1562–1563 podnikl cestu po západní Evropě. Podobná díla sepsali později i další šlechtici, například Heřman Černín z Chudenic si podobný deník vedl roku 1644 během své cesty k tureckému sultánovi.
  • Neobyčejné dobrodružství prožil i Václav Vratislav z Mitrovic (1576–1635), autor cestopisu, v němž popisuje zážitky z diplomatické výpravy a několikaletého zajetí v Osmanské říši, při němž dokonce strávil půl roku na galejích. Měl štěstí, vrátil se domů a s určitým odstupem své zážitky sepsal.
  • Po Josefu Kamelovi (1661–1706), jezuitském misionáři, lékaři a botanikovi, je pojmenovaná Bylinková zahrada Josefa Kamela v Žirči. Působil na Filipínách, kde systematicky rozčlenil flóru a faunu, věnoval se charitativní činnosti a v Manile také údajně otevřel první jezuitskou lékárnu. Na jeho počest Carl Linné v první polovině 18. století pojmenoval rostlinný rod z Japonska a severní Číny kamélie, i když Kamel své jmenovkyně zřejmě nikdy neviděl.
  • Badatel, lékař a nebojácný průzkumník Emil Holub (1847–1902) strávil na cestách po Africe celkem jedenáct let a když došel k řece Zambezi a Viktoriiným vodopádům, splnil si tím klukovský sen. Holub po návratu vydal několik knih a uspořádal dvě velké výstavy, v roce 1891 ve Vídni a o rok později v Praze.
  • Učitel Josef Kořenský (1847–1938) procestoval s podporou Vojty Náprstka, rodiny Ringhofferů a dalších mecenášů téměř celý svět. Neobjevoval nové kouty světa, ale zato důkladně prozkoumával ty již objevené. Své cesty popsal v desítkách knih.
  • Jedním z předobrazů Járy Cimrmana byl cestovatel Jan Welzl (1868–1951), dobrodruh, lovec a zlatokop zvaný Strýček Eskymák nebo také Arctic Bismarck. Jeho příběhy zachycené v knihách Třicet let na zlatém severu, Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě a další měly velký ohlas a byly přeloženy do mnoha jazyků. Welzl má sochu a naučnou stezku v rodném Zábřehu, je po něm pojmenovaná ulice a připomíná ho i expozice zdejšího muzea.
  • Učitelka Barbora Markéta Eliášová (1874–1957) procestovala prakticky celý svět a opakovaně navštívila Japonsko. Své cesty popsala v knihách V Japonsku v dobách dobrých i zlých, Rok na jižní polokouli, Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule a v autobiografickém románu Na vlnách osudu.
  • Jednou z žen, které za první republiky podnikly cestu kolem světa, byla Martha Anna Schichtová (1884–1963). Postřehy z exotických zemí si zapisovala do deníku, který vyšel jako unikátní, bohatě ilustrovaný cestopis pod názvem Eine Weltreise in Dur und Moll. Jako vůbec první česká cestovatelka Martha zaznamenala svou pouť napříč světadíly také filmovou kamerou, natočený materiál se ale později ztratil.
  • Eduard Ingriš (1905–1991) byl dobrodruh, tramp, cestovatel, hudební skladatel, dirigent, fotograf, kameraman, filmař a dokumentarista. Vlastnil chatu na Svatojánských proudech a v roce 1931 složil svou nejznámější píseň Teskně hučí Niagara. Z Československa odešel v roce 1947 a po únoru 1948 se už nevrátil. V Česku je dnes téměř zapomenutý a neznámý, o převoz jeho archivu, písemností, notových záznamů, nahrávek, fotografií i filmů se v roce 2001 zasloužil Miroslav Zikmund. Nyní se nachází v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, fotografická část pozůstalosti byla digitalizována.
  • Několik cen Egona Erwina Kische za své knížky i celoživotní dílo získal Miloslav Stingl (1930–2020), autor literatury faktu, etnograf a cestovatel. Podnikl řadu náročných výzkumných cest, zejména k původním obyvatelům Ameriky a Oceánie, a stal se čestným náčelníkem indiánského kmene Kikapú.
  • Řadu knih o cestách do Indie, Afriky a dalších zemí a světadílů vydala rozhlasová redaktorka Pavla Jazairiová (*1945). Jako jedna z prvních napsala knižní reportáž Cestou hvězdy o putování po Svatojakubské cestě ke hrobu apoštola Jakuba ve španělském městě Santiago de Compostela.
  • Milena Holcová (*1954) je scenáristka, spisovatelka, cestovatelka, která stopem procestovala mnoho exotických zemí na čtyřech kontinentech. Mimo jiné je autorkou trilogie Lidi aneb Cestování je série omylů, ale jeden je zajímavější než druhý, knih Za humny nejsou lvi, Orinokem k přechodu, Věčný striptýz, Babky na divoko, I města mají duši nebo Já nic, já Mohamed. Od prvního ročníku soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda je předsedkyní poroty.
  • „Mým snem je navštívit, poznat a pochopit další země, vzdálené kultury a přátelské domorodce,“ říká cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba (*1957). Vydává se na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Z textového a obrazového materiálu připravuje v Česku i zahraničí fotografické výstavy o krásách světa, besedy a diashow. V celosvětové kampani Keep walking byl Jiří Kolbaba zařazen do elitní skupiny cestovatelů a dobrodruhů, je viceprezidentem Českého klubu cestovatelů.
  • Kniha Mezi světy nabízí výběr z deníků, v nichž vás rozhlasová moderátorka Lucie Výborná (*1969) zavede například do mrazivých oblastí Antarktidy, na vrcholky hor, mezi české vojáky do Afghánistánu nebo na dalekou Havaj.
  • Stezka Českem: Nové příběhy, Stezka Českem a Neuvěřitelné příhody z hor: to je výběr knížek Martina Úbla (*1984), cestovatele a dobrodruha, který prošel dálkové trasy po Balkáně, slavnou stezku GR 20 na Korsice či extrémně těžký The Great Divide Trail v kanadských Skalnatých horách. Protože mu bylo líto, že jeho rodná zem takový originální trek nemá, společně s kamarády a Klubem českých turistů vytyčil dvě tisícikilometrové Stezky Českem.
  • „Když mi byly tři, rozbil jsem si hlavu o bidet. Když mi bylo devět, rozbil jsem si hlavu o kolo, které jsem vedl do kopce. Myslím, že bych vůbec neměl cestovat, protože jsem hrozně nešikovnej. Ale stejně to dělám. Radši ale chodím pěšky, protože tak je to nejbezpečnější. Jednoduše vyrazím na cestu a čekám, co mě tam potká,“ píše o sobě Ladislav Zibura (*1992). Například kniha 40 dní pěšky do Jeruzaléma nese podtitul Největší cestovatelské dobrodružství od dob Honzíkovy cesty a popisuje, co se stalo, když mladý student v létě 2014 hodil batoh na záda a vydal se na pouť do Jeruzaléma. Za knihu Prázdniny v Evropě o stopování z Athén za polární kruh Zibura dostal Cenu Hanzelky a Zikmunda pro cestopis roku.
České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

Máte rádi knížky? My na Kudy z nudy ano, ať už jde o beletrii pro děti i pro dospělé, poezii, pohádky, kuchařky, učebnice nebo cestopisy. Aby knížky vycházely a dostaly se v pořádku až do rukou čtenářů, k tomu jsou potřeba nakladatelství. Pojďte se proletět světem papírových i elektronických knížek a audioknih, seznámit se s největšími nakladatelskými domy i s oceněními, která autoři za svá díla dostávají.

Tatra 87 – vůz, se kterým dvojice Zikmund a Hanzelka podnikla cestu kolem světa

Tatra 87 – vůz, se kterým dvojice Zikmund a Hanzelka podnikla cestu kolem světa

Tatra 87, se kterou Ing. Jiří Hanzelka a Ing. Miroslav Zikmund procestovali svět, je jedním mimořádně významných předmětů vystavených v Dopravní hale Národního technického muzea a národní kulturní památkou.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Ladislav Zibura – S mámou a tátou do Afriky

14. 11.
Ladislav Zibura – S mámou a tátou do Afriky

Když rodinná dovolená, tak jedině v Africe!

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.

Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

28. 4.20. 4.
Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

Není u nás snad větší a známější cestovatelská legenda než Emil Holub. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odvypráví až do 31. května 2024 jeho příběh více než 300 sbírkových předmětů.

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.

Cesty za uměním: České Švýcarsko na obrazech malíře Caspara Davida Friedricha

Cesty za uměním: České Švýcarsko na obrazech malíře Caspara Davida Friedricha

České a Saské Švýcarsko, Labské pískovce, Krkonoše, České středohoří, pohoří Harz a pobřeží Baltského moře s ostrovem Rujána: to jsou místa, která můžete obdivovat na obrazech Caspara Davida Friedricha (*1774 Greifswald – 1840 Drážďany), nejvýznamnějšího umělce německého romantismu. V Německu provází oslavy 250. výročí jeho narození řada výstav a akcí, s Kudy z nudy si ho však můžete připomenout v krajině, kterou si zamiloval: v Českém Švýcarsku.

Stezku Českem může jít každý, krásy naší země ukáže herec Miroslav Vladyka

Stezku Českem může jít každý, krásy naší země ukáže herec Miroslav Vladyka

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka, jedná se o dálkovou trasu podél českých hranic připravenou partou nadšenců, kteří sami chodí po horách,ů. Je jen na vás, kdy, kde a jak se po ní vydáte. Můžete ji jít vcelku po vzoru světových treků anebo po jednotlivých úsecích, buď severní nebo jižní trasou, za západu na východ, či naopak, sami, nebo s partou. Jak krásná je naše země skrze Stezku Českem, ukáže herec Miroslav Vladyka v novém pořadu České televize, který startuje 7. března 2024. Partnerem pořadu je i agentura CzechTourism a portál Kudy z nudy.

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Více než osmdesát zemí, přes dvacet knih, sto padesát krátkých a čtyři celovečerní filmy, a k tomu nespočet rozhlasových reportáží: to všechno má na kontě slavná cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli prvními lidmi na světě, kdo projeli automobilem napříč Afrikou. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim bylo zakázáno cestovat i publikovat. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek (17. dubna 1826, Praha – 2. září 1894, Praha) byl vlastenec a propagátor ženské vzdělanosti, mecenáš českých světoběžníků a také zakladatel etnografického muzea. To existuje dodnes a nese jeho jméno: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Náprstek, který v roce 1888 stál také u vzniku Klubu českých turistů, zaujímá čestné místo v dějinách českého cestovatelství.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady Kultura

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích Kultura

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Mysterium čísla tři: tři oříšky pro Popelku, tři bratři i tři sestry, tři veteráni, králové, sudičky i přání

Mysterium čísla tři: tři oříšky pro Popelku, tři bratři i tři sestry, tři veteráni, králové, sudičky i přání

Trojka je v pohádkovém světě magické číslo. Vzpomeňte na tři oříšky pro Popelku, tři zlaté vlasy děda Vševěda, tři veterány, tři sudičky anebo tři úkoly, které musí princ splnit, aby získal vysněnou princeznu. Proč je tou pohádkovou číslicí právě trojka?

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

„Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr.“ Citát z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války platí i pro samotného spisovatele, publicistu a novináře Jaroslava Haška (30. dubna 1883 – 3. ledna 1923): jeho život byl skutečně složitý a plný nečekaných zvratů.

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

Pro někoho nejoblíbenější český spisovatel, pro jiné čtenářsky mrtvý autor, který pouhé otvírání dveří dokázal natáhnout na pět stránek. Od narození milovaného i zatracovaného Aloise Jiráska dnes, v pondělí 23. srpna, uplynulo přesně 170 let. Místa, kde žil a tvořil, pro vás zmapoval portál Kudy z nudy.

Jak covid změnil cestování?

Jak covid změnil cestování?

Češi objevili Česko: to je hlavní dobrá zpráva posledních dvou let. Stejně jako lidé v jiných zemích i my v době pocovidové vybíráme pro výlety a dovolenou mnohem častěji místa u nás doma. Hledáme neobjevená místa, rarity a kuriozity, a vracíme se i tam, kde to máme rádi. Cestovatelský sentiment? Možná. Hlavně ale při tom všem doufáme, že bude líp.

Martha Schichtová – jedna z prvních Češek, která objela svět

Martha Schichtová – jedna z prvních Češek, která objela svět

Martha Anna Schichtová (22. října 1884, Liberec – 5. července 1963, Chur, Švýcarsko) byla jednou z žen, které v časech první republiky podnikly cestu kolem světa. Protože jejím manželem byl bohatý podnikatel Heinrich Schicht (1880–1959), cestovala velmi luxusním stylem. Podniky rodiny Schichtů vyráběly proslulé značky, například mýdlo s jelenem, a Heinrich se podílel na vzniku nadnárodního koncernu Unilever.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

Škrpál Járy Cimrmana v Pohoří u Dobrušky Památky

Škrpál Járy Cimrmana v Pohoří u Dobrušky

Ve vitríně hostince je k vidění památný Škrpál Járy Cimrmana. Cimrmanova více než sto let stará bota zůstala na cestě poté, co Cimrman z hospody utíkal bez placení. V obci Pohoří se shodou okolností narodil i spoluzakladatel divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

Aleš Háma v novém cestopisu Karavanem po Česku objevuje krásy naší země

Aleš Háma v novém cestopisu Karavanem po Česku objevuje krásy naší země

Aleš Háma v novém šestidílném seriálu České televize putuje republikou v karavanu a doporučuje, kam se dá v tuzemsku vyrazit na výlet nebo dovolenou.

Litomyšl a Žďár nad Sázavou: památky UNESCO, slavnosti a zámek z lásky

Litomyšl a Žďár nad Sázavou: památky UNESCO, slavnosti a zámek z lásky

Východočeské město Litomyšl žije oslavami: loni si tu připomněli 450 let od položení základního kamene renesančního zámku, letošní rok bude patřit výročí dvaceti let od zápisu na seznam UNESCO. Přijeďte se podívat, co je nového v zámeckém areálu, zahradách i ve městě a vyberte si třeba některou z mnoha akcí.