Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.
Budova byla postavena v letech 1923 až 1925 pro jednoho z nejúspěšnějších českých bankéřů dr. Julia Petschka, který vlastnil i většinu severočeských uhelných dolů. Těsně před okupací Československa prodal uhelné doly i bankovní palác československé vládě a odjel do Anglie.
V květnu 1939 se do prázdného Petschkova paláce přestěhovalo Gestapo. Palác skýtal německé tajné policii ideální podmínky – nacházel se ve středu města, měl moderní vybavení, v prostorách byla tiskárna, laboratoře, dílny, garáže, telefonní ústředna i potrubní pošta. Z "pečkárny" řídilo gestapo po šest let teror proti českému národu. Bylo zde zaměstnáno 600 až 1000 úředníků a zaměstnanců gestapa. Používali různé formy represe – preventivní zatýkání, zostřené výslechy, psychický nátlak, vraždy, odpůrce říše posílali do koncentračních táborů a na popraviště.
Po válce, v roce 1945, byla budova adaptována pro potřeby tehdejšího Ministerstva hospodářství, dnes slouží potřebám Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. V roce 1989 byla budova prohlášena za národní kulturní památku.
V suterénu budovy, v prostorách tzv. "domácího vězení", kde vězni čekali na výslechy, byl krátce po válce zřízen památník. Současná expozice "Památníku Pečkárna" byla vybudována v roce 1990, tehdejšími členy Českého svazu protifašistických bojovníků (dnes Českého svazu bojovníků za svobodu).
Prohlídky:
Objednávky: sekretariát ČSBS, tel. 224 262 874 (po-čt 10 – 12) nebo na e-mailové adrese pamatnik.peckarna@seznam.cz
Provozuje Český svaz bojovníků za svobodu, Legerova 22, 120 49 Praha 2, tel. 224 261 508