ÚvodAktualityZadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!
Kultura

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

  • 16. září 2024
Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!

Kam v Praze zadarmo?

PrahaBezplatně se podíváte do několika pražských muzeí. Celý rok je zdarma otevřené například Muzeum pražské energetikyHolešovicích nebo expozice Lidé a peníze v bývalém trezoru České národní banky, po předchozí objednávce nahlédnete také do Plynárenského muzea v areálu Pražské plynárenské společnosti v Michli a do Petschkova paláce s Památníkem českého odboje 1939–1945. Bez objednávky si prohlédnete Galerii Lapidárium na Starém Městě anebo muzeum Pražského Jezulátka v malostranském kostele Panny Marie Vítězné.

Národní galerieNejenom pro děti a mládež do 16 let má zdarma otevřeno Národní galerie. Pokud byste chtěli navštívit expozice NG, ale už jste poněkud odrostlejší, počkejte si na určité dny v roce – tradičně je vstup volný na Den muzeí (18.5.), na svátek Vzniku Československa (28.10.) a Den boje za svobodu a demokracii (17.11.). Zdarma bývají přístupné stálé expozice NGP ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1931–2021: Konec černobílé doby – České moderní umění), Schwarzenberském (Staří mistři I), Šternberském paláci (Staří mistři II) a klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin.

NTMBezplatně se podíváte také do historických prostor Valdštejnského paláce, v nichž sídlí Senát – od dubna do října každý víkend od 10 do 17 hodin, od června do září o hodinu déle. V zimě je pro veřejnost otevřeno jen první víkend v měsíci od 10 do 16 hodin. Národní technické muzeum potěší návštěvníky výhodným vstupným za 80 korun ve významné dny: Mezinárodní den muzeí (18.5.), na Výročí založení NTM (5.7.) – došlo k němu roku 1908; Den české státnosti (28.9.), Vznik Československé republiky (28.10.), Den boje za svobodu (17.11.), Výročí úmrtí Václava Havla (18.12.) a výročí znovuotevření NTM (15. 2.).

Armádní muzeum ŽižkovPo dlouhé a nákladné rekonstrukci se milovníkům vojenské historie otevřelo v roce 2023 Armádní muzeum na Žižkově. Expozice muzea je rozčleněna do tří velkých celků. První zachycuje období první světové války 1914 – 1918, účast Čechů a Slováků v ní a politické a vojenské akce, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Druhá část je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám. Třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích na jejích frontách, v domácím odboji i na dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa. Od konce dubna do konce října je možné bezplatně přijít do Leteckého muzea v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely. Vojenské technické muzeum v Lešanech je dostupné od května do konce září.

Také Národní muzeum zve do všech svých expozic v některé dny zadarmo. Bezplatně lze do všch budov NM přijít na Mezinárodní den muzeí (18.5.), Mezinárodní den dětí (1.6.), Mezinárodní den Evropského dědictví (17.9.), Vznik Československé republiky (28.10.) a Den boje za svobodu (17.11.).
 

Kam zadarmo mimo Prahu?

temelínCeloročně a zdarma mají otevřeno také některé expozice a informační centra ČEZ, třeba Infocentrum jaderné elektrárny Temelínjižních Čechách, Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině, Infocentrum elektrárny Ledvice u Bíliny s nejvyšší rozhlednou v ČR anebo Infocentrum Obnovitelné zdroje v secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.

Bezplatně se podíváte také do stálých expozic Moravské galerieBrně, tedy do Místodržitelského paláce, Pražákova paláce a Uměleckoprůmyslového muzea.

Volný vstup nabízí Muzeum uměníArcidiecézní muzeumOlomouci v určitých svátečních a mimořádných dnech: při květnové Olomoucké muzejní noci (zdarma od 18:00 do 22:00), 1. 6. na Mezinárodní den dětí, při Noc kostelů, ve Dnech evropského dědictví (září), ve státní svátky 28. 9. a 28. 10. Každou neděli nabízí volný vstup Galerie výtvarného uměníOstravě a každý čtvrtek Oblastní galerieLiberci.
 

Dny otevřených dveří

Lichtenštejnský palácDny otevřených dveří lákají v Praze do vládních vil a paláců, které se v určité dny otevírají zdarma. V roce 2024 lze ještě nahlédnout například na Den vzniku Československa 28. 10. do Strakovy akademie, Nové radnice na Mariánském náměstí, Poslanecké sněmovny ČR, Den otevřených dveří Ministerstva financí, Clam-Gallasova paláce a Senátu. Zájemci se mohou těšit na prohlídku interiérů i expozice Symboly republiky a Můj stát. Zároveň si mohou rovněž vychutnat nádhernou vyhlídku z terasy, kterou obdivoval i nejvýznamnější nájemník paláce – Tomáš Garrigue Masaryk.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Legiovlak 2024

19. 11.24. 11.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci Památky

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění Kultura

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra Zážitky

Jaderná elektrárna Temelín – za elektřinou z jádra

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

18. 12.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí úmrtí Václava Havla

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011).

Muzeum Pražské energetiky Kultura

Muzeum Pražské energetiky

Technické a dokumentační muzeum Pražské energetiky působí ve zrekonstruovaných prostorách holešovické rozvodny. Mapuje bohatou historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku minulého století až po současnost.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice Příroda

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou Zážitky

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!