ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí
Památky

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí

Bronzový pomník Aloise Jiráska vytvořil v roce 1960 Karel Pokorný k 50. výročí jeho úmrtí. Spisovatel je zobrazen jako sedící bronzová postava s perem v pravé ruce, podstavec navrhl Jaroslav Fragner.
Pomník na Jiráskově náměstí připomíná předního českého spisovatele Aloise Jiráska. Je umístěn na travnaté ploše náměstí poblíž domu, kde spisovatel v letech 1903-1930 žil. Sedící postava v nadživotní velikosti, provedena v bronzu, na vysokém kónickém kamenném podstavci. Na přední straně podstavce deska s nápisem Alois Jirásek 1851-1930, na zadní straně deska připomínající vznik a autorství pomníku, na severní straně reliéf s palcátem a datem 1419, na jižní straně reliéf psí hlavy s datem 1695.

Pomník tvoří významnou dominantu náměstí, které je stejně jako přilehlý most nazváno podle Aloise Jiráska. V letech 2007-2009 byl pomník nákladem hl. m. Prahy restaurován. Pomník je zároveň kulturní památkou České republiky.
 

Alois Jirásek – spisovatel, učitel i politik

Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851Hronově, zemřel v Praze 12. března 1930, ale pohřben byl v rodném Hronově. Byl českým spisovatelem, dramatikem a politikem. Učil dějepis na gymnáziu v Litomyšli a v Praze.

Dílo Aloise Jiráska je velice rozsáhlé – od dob mystických (Staré pověsti české), přes husitství (Mezi proudy, Proti všem apod.), dobu pobělohorskou (např. Psohlavci, Temno, Skaláci) až po národní obrození (F. L. Věk, U nás a další). Je autorem úspěšných dramat Jan Hus, Lucerna, Vojnarka a dalších.

Jirásek se s chotí Marií, s níž měl osm dětí, přestěhoval z Litomyšle do Prahy roku 1888. První byty manželům Jiráskovým nevyhovovaly, až našli příhodný velký byt na Novém Městě. Od roku 1903 tak až do své smrti bydlel Alois Jirásek v domě čp. 1775/4 na rohu ulice Resslovy a náměstí, které od roku 1947 nese pojmenování podle spisovatele Jiráskovo náměstí. Rovněž most vycházející z Jiráskova náměstí nese spisovatelovo jméno – Jiráskův most. Na spisovatele upomíná i pamětní deska na domě.

V samostatné Československé republice pět let působil jako člen senátu (1918 – 1923) za národně demokratickou stranu, než mu roku 1925 v další politické i literární činnosti zabránila nemoc.

Aktuality