ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek
Kultura

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Poslechněte si audio verzi článku
Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.
Filosofská historie spisovatele Aloise Jiráska (1851–1930), věnovaná „staroslavné Litomyšli s láskou“, patří mezi vrcholná díla české krásné literatury. Čte se jedním dechem, nenudí, a baví jemným humorem. Jde o příběh z časů, kdy studenti byli charakteristickým živlem maloměstské Litomyšle, příběh horkokrevného mládí, lásky, odhodlanosti i touhy po svobodě. Zasazením do let 1847 až 1848 a líčením revolučních událostí roku 1848 novela nabízí i zajímavý dobový portrét časů, které známe jen z hodin dějepisu. A také jiný pohled na slavného spisovatele: když psal Filosofskou historii, bylo Jiráskovi pouhých 26 let.

Historie studentstva, které dlouho stálo v popředí kulturního a společenského života Litomyšle, je spojené s Frebonií Helenou Eusebií z Pernštejna, která panství zdědila roku 1631 a do města přivedla řád piaristů. V jejím díle pokračovali i Trautmannsdorfové, kteří nechali postavit piaristický kostel a školy. V první polovině 18. století byla při gymnáziu zřízena jako samostatný ústav filozofie. Neudržela se dlouho, jen do roku 1754, ale nakonec byla po téměř padesáti letech opět obnovená. V těch časech se odehrává i Jiráskův příběh; po něm, roku 1849, se filozofická speciálka proměnila na septimu a oktávu gymnázia.

Knížka pro Jiráska netypicky útlá (například komentované vydání, které nabízí informační centrum v Litomyšli, má pouhých 168 stran) sklidila velký zájem a dočkala se divadelní, rozhlasové i baletní adaptace, na její motivy vznikly kantáty, zpěvohry i úspěšný stejnojmenný muzikál Zdeňka Petra. Zfilmovat knihu Aloise Jiráska toužilo mnoho autorů, práva ale vlastnila Česká obec sokolská, která nakonec dala své posvěcení až Otakaru Vávrovi. Natáčelo se v roce 1937 přímo v Litomyšli a výsledkem byl film s hvězdným obsazením, uvedený roku 1938 na filmovém festivalu v Benátkách. Pamětníci vzpomínají, že se do natáčení zapojili občané města i studenti litomyšlských škol, a město se najednou vrátilo téměř o sto let zpět. Po náměstí, v parcích a kolem zámku se opět procházely dámy v krinolínách, muži nosili nezbytné hůlky a cylindry, děti honily obruče a hrály dobové hry, a na vývěsních štítech se objevily staré nápisy. Ulicemi chodily zástupy filozofů, ze zámecké zahrady na ně shlížely dívky s nezbytnými slunečníky, a ožil i Nedošínský háj, někdejší dějiště slavných studentských majálesů.

Vydejte se proto s Kudy z nudy a seriálem Česko mezi řádky do Litomyšle a připomeňte si profesora Jiráska i jeho kouzelný příběh. Vivat Majales, vivat profesores a vivat Alois Jirásek!
Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek (23. srpna 1851, Hronov – 12. března 1930, Praha) nebyl jen spisovatel, považovaný za zakladatele českého historického románu, ale také autor řady divadelních her a středoškolský učitel. Celý život pracoval jako učitel dějepisu na gymnáziu, nejprve v Litomyšli, poté v Praze.

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Túra po Jiráskově cestě po hřebenech Orlických hor

Jiráskova cesta je nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů. Projděte se po hřebenech i vy, ať už na příjemné vycházce, při celodenním výletu nebo několikadenním putování.

Naučná stezka Nedošínský háj Příroda

Naučná stezka Nedošínský háj

Nedaleko NS Velký Košíř se nachází háj Nedošín, jehož územím provází NS Nedošínský háj. Na okružní trase informuje 11 tabulí o místní fauně a flóře a lesnictví.

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí Památky

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí

Bronzový pomník Aloise Jiráska vytvořil v roce 1960 Karel Pokorný k 50. výročí jeho úmrtí. Spisovatel je zobrazen jako sedící bronzová postava s perem v pravé ruce, podstavec navrhl Jaroslav Fragner.

Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 100 let

Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 100 let

Nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor z roku 1921, nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska, slouží turistům již celých 100 let. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Vydat se po ní můžete jak po hřebeni nebo napříč krajinou Podorlicka třeba až do České Třebové. K pohodovému výletu pak stačí využít víkendové cyklobusy, které jezdí z řady měst a obcí v podhůří, včetně trasy z Hradce Králové či Pardubic, a to až do konce září.

Neobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje

Neobjevená místa: čtyři hrady a jeden zámek z Jiráskova kraje

Knihy spisovatele Aloise Jiráska se často odehrávají v místech, která skutečně existují. Například v Litomyšli se můžete procházet stránkami Filosofské historie a jeden z prohlídkových okruhů náchodského zámku se jmenuje Na dvoře vévodském.

Putování po památkách Lanškrouna Příroda

Putování po památkách Lanškrouna

Město Lanškroun leží v podhůří Orlických hor, na východě Čech nedaleko zemské hranice s Moravou. K památkám města patří zámek, radnice, děkanství, kostel svaté Anny, kostel sv. Máří Magdaleny, kostel sv. Václava, hospoda Krčma a další zajímavá místa.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Naučná stezka na Růžovém paloučku a první památník českého exilu Památky

Naučná stezka na Růžovém paloučku a první památník českého exilu

Naučná stezka připomíná historii této kulturní památky, kde se podle pověstí loučili čeští bratři s rodnou zemí před nuceným odchodem do exilu. Z jejich slz pak vyrostly růže, které daly místu jméno.

Další aktuality

Poznejte krásy Litomyšle během podzimních prázdnin

Poznejte krásy Litomyšle během podzimních prázdnin

27. říjen 2024 10:09
Památky, Pardubický kraj
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

25. říjen 2024 13:00
Příroda, Pardubický kraj
Netradiční podvečerní prohlídky lákají na hrad Svojanov

Netradiční podvečerní prohlídky lákají na hrad Svojanov

25. říjen 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj
Na státní svátek proběhne výlov Bohdanečského rybníka

Na státní svátek proběhne výlov Bohdanečského rybníka

25. říjen 2024 8:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj
Stromem roku 2024 se stal 800letý dub z Chrudimska!

Stromem roku 2024 se stal 800letý dub z Chrudimska!

24. říjen 2024 8:00
Příroda, Pardubický kraj
V Kladrubech nad Labem se chystá Hubertova jízda

V Kladrubech nad Labem se chystá Hubertova jízda

22. říjen 2024 10:00
Letní sporty, Pardubický kraj
Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

21. říjen 2024 15:00
Zážitky, Pardubický kraj