ÚvodCo chcete dělat?ZážitkyPorcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu
Zážitky

Porcelánové stezky – exkurze po stopách porcelánu

Společnost Český porcelán se snaží aby zájemci o světově známý porcelán mohli poznat nejen jeho výrobu a lidi, kteří ho vyrábějí, ale i město Dubí a nezajímavější památky v jeho okolí. Připravila proto několik prohlídkových tras pro organizovanou turistiku.

Po stopách Giacoa Casanovy (Duchcov – Dubí)

Státní zámek Duchcov – Dux, jak zní původní název nabízí dvě prohlídkové trasy, v rámci kterých můžete objevovat sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů včetně sbírky historického porcelánu. Mimořádné sbírky porcelánu zdobily reprezentativní interiéry zámku Duchcov již v 18. století. Valdštejnové byli vášnivými sběrateli a na zámku vytvořili zámecké muzeum, které prezentovali svým přátelům, výletníkům a zámožným hostům, přijíždějícím z nedalekých teplických lázní.

Závod Royal Dux se zabývá již řadu let výrobou a prodejem figurálního porcelánu, své výrobky zejména vyváží a lze říci, že je ve svém oboru špičkou, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Důkazem toho je řada celosvětově uznávaných ocenění. Jeho výrobky vystavené ve vzorkovně závodu jsou jedinečné dokonalostí svého provedení. Neodmyslitelnou součástí společnosti je tzv. "Modrodům", jak se zkráceně Dům porcelánu s modrou krví nazývá. Slouží především k představení jedinečné a neopakovatelné expozice věnované historii výroby porcelánu napříč dnes již zaniklými, ale i stále fungujícími porcelánkami.

Program:


9.00–10.30 Státní zámek Duchcov

11.00–11.45 Porcelánová manufaktura Royal Dux v Duchcově

12.15–13.15 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

13.30–15.00 Český porcelán, a. s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví
 

Po modré stezce od královny Judity po porcelán s modrou krví (Teplice – Dubí)

Regionální muzeum v Teplicích sídlí v budově klasicistního zámku, který se nachází v nejstarší a nejkrásnější čtvrti lázeňského města Teplice, na místě, kde ve 2. polovině 12. století založila česká královna Judita klášter benediktinek. V nejatraktivnější expozici o historii výroby porcelánu a keramiky na Teplicku najdete slonovinový porcelán A. Stellmachera, vynikající exponáty firmy Amphora nebo klasický figurální porcelán podnikatele Wahlisse, ale také práce Odborné keramické školy založené v Teplicích roku 1874.

Nejnovější expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích vás zavede do unikátně dochovaných sakrálních prostor, do nichž denní světlo prosvítá pouze původními románskými okny a vstupuje se monumentálním portálem. Expozice mimo jiné odhaluje, kde byla královna Judita v Teplicích pohřbena.

Program:

10.00–11.45 Regionální muzeum v Teplicích

12.15–13.15 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

13.30–15.00 Český porcelán, a. s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví
 

Porcelánová stezka panstvím hrabat Valdštejnů a knížat Clary-Aldringenů Duchcov (Teplice – Dubí)

Mimořádné sbírky porcelánu zdobily reprezentativní interiéry zámku Duchcov již v 18. století. Valdštejnové byli vášnivými sběrateli a na zámku vytvořili zámecké muzeum, které prezentovali svým přátelům, výletníkům a zámožným hostům, přijíždějícím z nedalekých teplických lázní. Častými návštěvníky byli i příslušníci rodu Clary-Aldringenů z teplického zámku. Unikátní sbírka porcelánu, keramiky a fajánse byla Valdštejny vystavována v podobě porcelánových pyramid ve speciálním sběratelském kabinetu.

V nejatraktivnější expozici Regionálního muzea v Teplicích o historii výroby porcelánu a keramiky na Teplicku najdete slonovinový porcelán A. Stellmachera, vynikající exponáty firmy Amphora nebo klasický figurální porcelán podnikatele Wahlisse, ale také práce Odborné keramické školy založené v Teplicích roku 1874.

Společnost Český porcelán, a .s. se zabývá výrobou a prodejem porcelánu s originálním podglazurovým dekorem, nechybí ani bílý nebo na glazuru dekorovaný porcelán, své výrobky vyváží do celého světa. Součástí Českého porcelánu, a. s., Dubí je od roku 2009 tzv. odloučený závod, porcelánová manufaktura Royal Dux v Duchcově.

Program:

9.00–10.30 Státní zámek Duchcov

11.15–12.45 Regionální muzeum v Teplicích

13.15–14.15 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

14.30–16.00 Český porcelán, a .s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví
 

Z oseckého kláštera stezkou porcelánu (Osek – Dubí)

V podhůří Krušných hor, nedaleko saské hranice, vznikl kolem roku 1206 klášter Osek. Na panství v Oseku se jich ujal významný šlechtický rod Hrabišiců. V klášteře jsou největší a nejmoderněji stavěné varhany v republice, jimž se mohou rovnat pouze varhany v chrámu sv. Jakuba v Innsbrucku, v korunovačním chrámu v Pešti, v dómu ve Viborgu (Finsko) a v katedrálách ve Lvově.

Jako o perle Dubí, která městu dominuje a poutá pozornost svou nezvyklou podobou a bělostnou něhou italského mramoru, se právem hovoří o kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Kostel je skutečně výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury a je ojedinělou stavbou v celé České republice.

Společnost Český porcelán, a .s. se zabývá výrobou a prodejem porcelánu s originálním podglazurovým dekorem, nechybí ani bílý nebo na glazuru dekorovaný porcelán, své výrobky vyváží do celého světa. Součástí Českého porcelánu Dubí je od roku 2009 tzv. odloučený závod, porcelánová manufaktura Royal Dux v Duchcově. Neodmyslitelnou součástí společnosti je tzv. "Modrodům", jak se zkráceně Dům porcelánu s modrou krví nazývá. Slouží především k představení jedinečné a neopakovatelné expozice věnované historii výroby porcelánu napříč dnes již zaniklými, ale i stále fungujícími porcelánkami.

Program:

9.00–10.30 Cisterciácký klášter Osek

11.00–12.00 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí

12.15–13.45 Český porcelán, a. s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví

14.15–15.00 Prohlídka kostela Panny Marie v Dubí

Aktuality