V nejodlehlejší části ašského výběžku, při hranici s Německem byla podél potoku Bystřina vyhlášena přírodní rezervace. Důvodem k ochraně lokality je především výskyt vzácné perlorodky říční, která má v Bystřině, Lužním potoce a jejich přítocích jedno z posledních lokalit rozšíření ve střední Evropě.
Přírodní rezervace Bystřina zahrnuje okolí říčky a potoka Rokytnice od soutoku s Lužním potokem až k místu, kde Rokytnice opouští území České republiky. Celková plocha rezervace a památky na našem území je 1129 hektarů a její nadmořská výška kolísá mezi 540 až 625 metry.
Hlavním důvodem vzniku byla především ochrana biotopu, v němž žije vzácná perlorodka říční. Vzácný mlž je nejen u nás, ale i v sousedním Německu kriticky ohrožený živočišný druh, která má v obou potocích a jejich přítocích jedno z posledních lokalit rozšíření ve střední Evropě.
Perlorodka vyžaduje vody chudé na živiny, ve kterých se živí vodním detritem (polorozloženou biomasou). Stabilitu vody zaručují lesní a luční biotopy v blízkosti potoků a v podstatě v celém jejich povodí. Toto však ještě nestačí pro zdárné rozmnožovaní těchto měkkýšů, neboť pro vývoj larev je potřeba existence pstruha potočního nebo i lososa obecného, v jejichž žábrech se larvy dočasně vyvíjejí. Proto je potřeba zachovat nejen samotný tok, ale celou nivu i s vlastní pramennou oblastí. Spolu s perlorodkou zde ještě žijí kriticky ohrožení mihule potoční a rak říční.