Malebná Průčelská rokle na pravém břehu Labe nedaleko Ústí nad Labem leží mezi obcí Brná a Němčí. V údolí, které vzniklo erozivním působením Průčelského potoka, najdete zde dva vodopády – Průčelský a Výří.
Nádherná skalnatá
Průčelská rokle vznikla erozivním působením Průčelského potoka, který roklí protéká, pramení u obce Němčí v nadmořské výšce 620 m a ústí do Labe v Brné. Na 3 km překonává výškový rozdíl 480 m a tvoří malebné kaskády.
Průčelský vodopád přestože je značen v turistických mapách, řada turistů ho nejspíš mine. Na vině je poloha vodopádu a jeho nízká vodnatost. Najdeme ho sice přímo ve svahu nad cestou, ale výhled na něj je částečně zakryt stromy. Vodopád je asi 15 metrů vysoký a byl by významnou přírodní dominantou, kdyby zde teklo více vody.
Výří vodopád, je to
nejvyšší vodopád Českého středohoří a jeden z nejvyšších vodopádů České republiky, přesto je prakticky neznámý. Název získal podle Výřích skal, kterými protéká.
Spodní část lze shlédnout z naučné trasy Průčelskou roklí. Z tohoto pohledu je vidět pouze poslední 6 metrový stupeň a 10 metrů strmých kaskád nad ním. To je také důvod, proč se často uvádí, že vodopád má "jen" 15 metrů. Ve skutečnosti je však větší část vodopádu skryta výše a vidět je jen z okolních skal, když není výhled zakrytý listy na stromech. Vodopád trpí nedostatkem vody a v létě je zde jenom mokrá skála. V zimě se vytváří pozoruhodný ledopád.
Jeho horní (větší) část je prakticky nepřístupná a není ani příliš vidět. Celkově je vodopád 48 metrů vysoký a má sklon téměř 50°.
Málo známým faktem je, že temná romantika
Průčelské rokle byla pravděpodobně jedním ze
zdrojů inspirace německého romanopisce
Karla Maye.
Vyskytuje se zde velké množství
vzácných a zajímavých druhů rostlin. Roklí prochází také naučná stezka "
Pod Vysokým Ostrým". Lokalita je přístupná po zelené turistické značce z Brné k Němčí, nebo po uvedené naučné stezce od Brné přes Vysoký Ostrý a Novou Ves ke
Střekovu.