Příroda

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.
Tento skalní masiv začíná u státní hranice ČR a SRN a táhne se jihovýchodně směrem k obci Tisá, kde po cca 1,5 km přechází do oblasti Tiských stěn.

Oblast Raských skal je rozdělena na tři částiPtačí stěny zahrnují skály od státní hranice až po cestu z Rájce do Ostrova. Přístup je možný z velkého parkoviště uprostřed obce, nebo z parkuviště na křižovatce do Ostrova. Skály u hranic jsou málo navštěvované a nabízí proto stále vzácnější samonu při lezení, nebo procházce. 

Rájecké údolí je největší a nejvýznamnější částí oblasti. Malebné údolíčko se stinými místy, malým potůčkem a přírodními pískovišti je předurčeno pro návštěvníky s dětmi. Oblasti vévodí dominantní věže Blíženců, které jsou pro lezce známi vzdušným přepadem či přeskokem ze severní věže na jižní. Tato lezecká technika klade značné nároky na psyckou připravenost lezců, nebuďte tedy vyděšeni výkřiky zéjména něžnějších pohlaví z řad horolezeckých nadšenců.

Nově pojmenovanou oblastí jsou Ostříží věže, které zahrnují pásmo skal nad silnicí Tisá – Rájec od výrazní Sokolí věže až po Vstupní bránu. Je zde největší koncentrace krátkých dobře odjištěných cest. Největším masivem je Listonoš. Po žluté turistické značce se lze dostat do cca 1,5 km vzdálené osady Ostrov, kde začínají Ostrovské skály.

Oblast Rájeckých stěn je součástí CHKO Labské pískovce.

Aktuality