ÚvodAktualityTipy, kam na skály a skalky pro horolezce – zajímavé lezecké terény z celého Česka
Letní sporty

Tipy, kam na skály a skalky pro horolezce – zajímavé lezecké terény z celého Česka

Skalní město Adršpašské skaly, Prachovské skály, Broumovské stěny... tato místa zná každý správný horolezec. Kudy z nudy má pro vás ale i jiné zajímavé horolezecké terény po celé České republice, včetně dalších pískovcových oblastí. Nabídneme vám také netradiční místa, individuální výpravy s vlastním průvodcem a lezecké stěny, které můžete zdolávat také během nepříznivého počasí.
Ferrata na Václavských skalách v Písku Letní sporty

Ferrata na Václavských skalách v Písku

V malebném okolí Písku vzniká nový via ferrata. Povede nad řekou Otavou, která je lemována skalami i strmými srázy. Bude se jednat o zajištěnou cestu v místě Václavských skal, na levém břehu Otavy.

Přírodní areál Velká Dohoda – ferratový park v srdci Moravského krasu Letní sporty

Přírodní areál Velká Dohoda – ferratový park v srdci Moravského krasu

V příjemném prostředí vápencových skal, nedaleko obce Ostrov u Macochy, si můžete vyzkoušet různé lezecké a adrenalinové aktivity – lanovku přes kamenolom, lanový park, ferraty nebo skalní lezení.

Via ferrata Vodní brána Letní sporty

Via ferrata Vodní brána

Veřejně a zdarma přístupná horolezecká stezka v náročném skalním terénu zajištěná ocelovým lanem tak, jak to známe u moderních via ferrat v Rakousku a Itálii, to je Via ferrata Vodní brána.

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž Letní sporty

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice Letní sporty

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice

Via ferrata neboli zabezpečená horolezecká trasa vznikla v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nese název Kavárnička, je vysoká dvanáct metrů a je určena především začátečníkům, dětem či jako tréninková stěna.

Skalní útvar Medůvka Příroda

Skalní útvar Medůvka

Skála z tvrdého křemitého pískovce patří k nejtěžším pískovcovým horolezeckým terénům na Moravě. Nachází se v osadě Medůvka, nedaleko větrného mlýna. K přírodní zajímavosti vede modrá značka, jako odbočka z Cyrilometodějské stezky.

Přírodní památka Svantovítova skála Příroda

Přírodní památka Svantovítova skála

Chráněná skalní stěna z pískovců a slepenců je dlouhá 60 metrů. Má tři výraznější oddělené části – nejvyšší, měřící 12 metrů do výšky, má jméno Ploutev, dvě nižší se jmenují Svatka a Svatoušek. Celých 60 metrů dlouhý skalní výchoz je tvořen hrubozrnnými pískovci až drobnozrnnými slepenci.

Lezecké centrum Tendon Smíchoff Letní sporty

Lezecké centrum Tendon Smíchoff

Umělá lezecká stěna centra Tendon Smíchoff představuje největší sportoviště svého druhu v České republice. V hale o rozměrech 16 x 32 metrů totiž najdete lezeckou stěnu o výšce 14 metrů.

Čertovy skály na Valašsku Příroda

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Horolezectví v oblasti Labských pískovců Letní sporty

Horolezectví v oblasti Labských pískovců

Lezení na pískovcovích věžích, sklaních masívech a umělé stěně. Nabízíme opravdu skvělé a bezpečné lezení na pískovcové věže cestami od úrovně I až po VII pro ty opravdu náročné.

Horolezecký park v lomu Alkazar Životní styl

Horolezecký park v lomu Alkazar

V lomu Alkazar u Berouna vzniká horolezecký park, první sportoviště svého druhu v Česku. Park je volně přístupnou atrakcí, která má sloužit horolezcům všech výkonnostních skupin. Nový sportovní park poslouží nejen dospělým horolezcům, ale i dětem.

Lezecká pískovcová stěna Cakle v Ústí nad Orlicí Letní sporty

Lezecká pískovcová stěna Cakle v Ústí nad Orlicí

Je turistický, přírodní a sportovní styl to, co hledáte? Cvičná horolezecká stěna v areálu Vodáckého tábořiště „Cakle“ ve Starých Oldřichovicích je pro vás to pravé. U nás zapomenete na stres a v kruhu svých nejbližších a přátel si odpočinete aktivním pobytem v přírodním stylu.

Skalní útvar Roviště – ráj horolezců na březích Vltavy Letní sporty

Skalní útvar Roviště – ráj horolezců na březích Vltavy

V rekreační lokalitě Roviště nedaleko přehradní vodní nádrže Kamýk nad Vltavou se nachází skalní útvar oblíbený mezi horolezci.

Čertovy skály u Smržovky Příroda

Čertovy skály u Smržovky

Na hřebenové cestě vedoucí od rozhledny Černá studnice do sedla v Beranech je po cca 1 km možno po pravé straně zhlédnout několik mohutných skalních skupin z místní tzv. černostudniční či železnobrodské žuly. Ty jsou nazývány Čertovy skály.

Skalní oblast Bročky na Českolipsku Příroda

Skalní oblast Bročky na Českolipsku

Nedaleko obce Blíževedly u České Lípy se nachází skalní oblast Bročky.

Skalní městečko Volské kameny Příroda

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny není příliš známé, a proto je i méně navštěvované.

Rájecké skály Příroda

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Skalní útvar Čtyři palice Příroda

Skalní útvar Čtyři palice

Přírodní rezervace Čtyři palice je součástí CHKO Žďárské vrchy a leží východním směrem od obce Křižánky.

Hnědé skály u Vrchlabí Příroda

Hnědé skály u Vrchlabí

Hnědé skály jsou nepříliš známé cvičné terény s celoroční možností lezení. Při lezení je nutné tyto oblasti maximálně šetřit a chránit. Lezení lze provozovat pouze za denního světla od východu do západu slunce.

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice Příroda

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice

Nedaleko Hamru na Jezeře se nachází několik skalních městeček. Jedním z nich je přírodní památka Divadlo se zajímavým skalními útvary připomínající velbloudy, naleznete zde také skalní bránu.

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu Letní sporty

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Skalní terény v obci Sloup v Moravském krasu se nacházejí v Přírodní rezervaci Sloupsko-šošůvské jeskyně. Lezení je zde povoleno, lezecké terény lákají horolezce na Hřebenáč, Staré skály, Žíznivou skálu, věže Evropa a Indie nebo skalní věže Otec, matka a syn.

Skalní útvar Tutanchamon u Mšena Příroda

Skalní útvar Tutanchamon u Mšena

Skalní město Bludiště u Mělníka v sobě ukrývá zajímavý skalní útvar s názvem Tutanchamon, který je dobře známý mezi horolezci.

Lačnovské skály na Valašsku Příroda

Lačnovské skály na Valašsku

Lačnovské skály jsou členěny na horní skály, zvané Vrátnica a dolní skály, zvané Trčkovy skály. Horní skály jsou dlouhé asi 70 m a vysoké 11 m. Jsou zde četné voštiny, skalní mísy a pseudokrasové jeskynní výklenky. Z horních skal je nádherný výhled.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce Příroda

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Umělá lezecká stěna Flash Wall v Olomouci Letní sporty

Umělá lezecká stěna Flash Wall v Olomouci

Umělou lezeckou stěnu Flash Wall naleznete v Olomouci – Bělidlech. Stěna poskytuje 1200 m² lezecké plochy, výška stěny dosahuje 13 metrů a nabízí 155 lezeckých cest.

Lezení v lomu Škrovád u Slatiňan Příroda

Lezení v lomu Škrovád u Slatiňan

Poprvé lom Škrovád objevili horolezci v roce 1958. Nedříve lezli s jištěním seshora a teprve s postupem času a budováním jistících prvků začali lézt s jištěním zezdola, jak to má v horách správně být. Díky kolmým stěnám a tvrdé skále jde o jeden z nejtěžších terénů v Čechách.

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda Příroda

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála nedaleko Vsi Bílá Voda v Rychlebských horách je rulový útvar, jehož 35 metrů vysoká hlavní stěna je využívána i jako horolezecký terén.

Pískovcové skalní lezení v nejmalebnější lezecké oblasti ČR Letní sporty

Pískovcové skalní lezení v nejmalebnější lezecké oblasti ČR

Pokud chcete získat nebo prohloubit své lezecké zkušenosti v nejmalebnější lezecké oblasti ČR, neváhejte a přijeďte do Broumovska. Seznamte se se světem pískovcového lezení. Nová zkušenost vám přinese silné zážitky.

Skalní lezení v Jižních Čechách a na pískovci s horským vůdcem UIAGM Letní sporty

Skalní lezení v Jižních Čechách a na pískovci s horským vůdcem UIAGM

Zažijte příjemné dny v klidném prostředí jihočeských skal. Nabízíme např. jednodenní skalní lezení, víkendové kurzy pro začátečníky či týdenní lezení, a to převážně v okolí Tábora.

Skalní město Rabštejn na Jesenicku Příroda

Skalní město Rabštejn na Jesenicku

Vyhlídkové skály Velký Rabštejn (803 m) s hradní zříceninou leží v Hraběšické hornatině, 2 km severně od Bedřichova. Z vyhlídky na vrcholu zadních skal, kam lze vylézt po dřevěném žebříku ve skalní puklině, je krásný pohled na Jeseníky a na druhé straně až na Hanou.

Sportovní areál Gutovka – relaxační areál pro návštěvníky různých věkových skupin Životní styl

Sportovní areál Gutovka – relaxační areál pro návštěvníky různých věkových skupin

Areál Gutovka se rozléhá na ploše zhruba 3,5 hektaru. Je navržen tak, aby umožnil příjemné vyžití a zajímavé trávení volného času pro celou rodinu. Mezi hlavní taháky patří největší venkovní lezecká stěna ve střední Evropě.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují Příroda

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.