Nejstarší stavbou ve městě a zároveň jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách je kaple sv. Kateřiny v České Třebové. O jejím vzniku se dnes můžeme pouze dohadovat, dosud se totiž nepodařilo uspokojivě odpovědět na otázky kdy, kým a proč zde byla postavena.
Počátky tohoto původně románského objektu pravděpodobně souvisejí s kolonizační činností premonstrátů usazených v Litomyšli. Podle pověsti se na místě kaple zjevila sv. Kateřina se zástěrou plnou kamení a dala tak najevo své přání, aby jí zde byla vystavěna kaple. Lidé však jejímu pokynu nevyhověli a začali stavět jinde. Tam se jim ale dílo nedařilo; co ve dne postavili, bylo za noc zbořeno. Nakonec jim tedy nezbylo, než postavit kapli na místě, které si sv. Kateřina vybrala. Kaple sv. Kateřiny byla postavena patrně počátkem 13. století v románském slohu.
V průběhu dalších staletí prodělala řadu přestaveb. Tak gotika zanechala stopu v podobě křížové žebrové klenby apsidy, renesance ve sgrafitové výzdobě fasády (dnes už neexistující), baroko v novém provedení střechy a oken a konečně klasicistnímu cítění je poplatná přistavěná pravoúhlá předsíň. Interiéru kaple dominuje oltář sv. Kateřiny, v jehož centru můžeme spatřit pozdně gotickou sošku patronky kaple, sv. Kateřiny Alexandrijské.
O sv. Kateřině legenda vypráví, že to byla královská dcera, která se zaslíbila Bohu a odmítla proto císaře Maxentia. Navíc prý obrátila na křesťanskou víru 50 pohanských filozofů. Maxentius ji za to nechal mrskat a uvrhnout do vězení. Dívka měla být umučena vpletením do kola posázeného meči, kolo však rozťal blesk. Císař však od svého záměru neupustil a nechal Kateřinu stít mečem. Obyvatelé České Třebové říkají rotundě prostě "Kostelíček".
Správcem rotundy sv. Kateřiny je Římskokatolická farnost-děkanství Česká Třebová. Průvodcovskou službu zajišťuje: Městské muzeum Česká Třebová: +420 465 534 516, : info@mmct.cz.