ÚvodAktualityTipy na podzimní akce ve východních Čechách
Kultura

Tipy na podzimní akce ve východních Čechách

  • 8. listopadu 2019
Do života původních obyvatel Hlinska nahlédnete v Souboru lidových staveb Vysočina. Otevřená je prohlídková trasa "Roubenky" a od 11. listopadu bude probíhat výstava Betlém vánoční. V České Třebové se příští týden chystá velká událost – Jabkancová pouť. Ochutnali jste někdy ony proslavené jabkance? Letos budete mít opět příležitost. V Chrudimi pohladí po duši výstava marionety Tanečnice, která je připisována legendárnímu malíři Edgaru Degasovi.

Staré časy na Belémě

Betlém HlinskoV památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete navštívit řemeslnická obydlí – roubenky přibližující život a práci drobných řemeslníků typických pro Betlém v období od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století. Prohlédnete si dílnu a obydlí domáckého tkalce, hračkáře, ševce i dílnu ručně sekaných pilníků. Skanzen je otevřen denně mimo podnělí od 8:30 do 16:00 hodin, vstupné stojí 80 Kč. Mimo to láká k návštěvě i expozice masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.

betlém hlinsko vánoceOd 11. listopadu 2019 až do 5. ledna 2020 bude na Betlémě k vidění výstava Betlém vánoční 2019. Expozice vyzdobených roubenek připomene, jak se dříve slavily svátky v zimním období -  jaké dárky dostávaly děti na Betlémě před 130 lety v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera před 100 lety. Nebude chybět mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta.
 

Ochutnejte jabkance v České Třebové

jabkanceČeská Třebová láká v sobotu 16. 11. na jednu z největších tradičních akcí tohoto města – Jabkancovou pouť. Během tradiční pouti se pečou, prodávají a po celý den ochutnávají oblíbené „jabkance“, a to již od 7 hodin od rána.

Nenechte se však mýlit, hlavní surovinou této regionální speciality nejsou jablka, ale brambory jakožto zdejší „jablka země“. Tento chutný pokrm představují sladké bramborové placky plněné tvarohem a sypané cukrem. Po nočním loupání, vaření a tlučení brambor, správně po staročesku dřevěnou paličkou v neckách, následuje plnění tvarohem a pečení na plátech kamen. Jabkancová pouť navíc přímo souvisí s církevním svátkem sv. Kateřiny, která je patronem zdejšího Kostelíčka. Kostelíčkem místní nazývají českotřebovskou Rotundu sv.Kateřiny, která je jednou z nejstarších památek a jedinou dochovanou románskou stavbou ve východních Čechách. 
 

Tanec kolem baletky v Chrudimi

výstava chrudimVýstava Tanec kolem baletky s podtitulem Co se děje v restaurátorské dílně? se koná v Muzeu loutkářských kulturdo 5. ledna 2020. Vznikla jako doprovodná výstava k nové části stálé expozice tohoto chrudimského muzea, která v plné kráse představí nejvzácnější exponát muzea, marionetu Tanečnice připisovanou legendárnímu malíři Edgaru Degasovi.

Tuto loutku, stejně jako několik dalších z pařížského divadla Nabots, muzeum zakoupilo v aukci v roce 2014. Bohužel i přes svoji historickou hodnotu byla tato kolekce ve velice špatném stavu a návrat vzácných loutek do života si vyžádal téměř dva roky náročné práce muzejních restaurátorů. Účelem nově otevírané výstavy je proto přiblížit proces jejich záchrany a umožnit návštěvníkům, aby si některé z činností sami vyzkoušeli.
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.