ÚvodCo chcete dělat?PamátkyRotunda sv. Martina na Vyšehradě
Památky

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.
Románská rotunda sv. Martina na Vyšehradě je jednou z nejvýznamnějších a nejstarších dochovaných románských staveb na území našeho státu.
 
Po zřízení pevnosti byla proměněna ve skladiště prachu. Roku 1841 byla málem zbourána, jelikož měla ustoupit komunikaci mezi Novým Městem a Pankrácí, hraběti Karlu Chotkovi se však podařilo románskou rotundu uchovat. V roce 1875 ji koupila vyšehradská kapitula a dala ji obnovit.
 
Rotunda je v dnešní podobě výsledkem stavební úpravy z let 1878-1880 podle projektu A. Bauma. Tehdy byl zazděn původní vstup od západu a na jižní straně vytvořen novorománský portál s motivy z vyšehradského Korunovačniho kodexu, bohatě iluminovaného rukopisu z konce 11. století. Těchto motivů využili i A. König a J. Heřman v nástěnné malbě Krista uvnitř rotundy. Novorománský oltář ze sliveneckého mramoru zdobí malby F. Sequense.

Aktuality