Měřící věž se nalézá na vrcholu Studeného vrchu (někdy zvaný Baba), který je součástí Hřebenů v Brdech. Kamenná věž 17,5 m vysoká osmiboká věž byla postavena roku 1940 a sloužila k zemskému měření ve druhé vlně.
Studený vrch, dosahující nadmořské výšky 660 metrů, je nejvyšším vrcholkem Hřebenů. Jeho název byl prý odvozen od studeného větru, který tu často vane. Vypíná se kousek na jihovýchod od obce Hostomice. Na jeho vrcholku byla v roce 1940 postavena 17,5 metrů vysoká zděná sedmiboká měřická věž, která dříve sloužila především k zeměměřickým účelům. Těchto věží bylo u nás v minulosti postaveno celkem devět. Tato věž však byla jako jediná v poslední době po nezbytných opravách zpřístupněna turistům a začala se využívat jako rozhledna.
Přesto, že věž nepřevyšuje okolní stromy a není z přilehlých oblastí ani vidět, poskytuje překvapivě hezký výhled daleko do kraje. Vystoupíte-li na vyhlídkový ochoz po 81 schodech, uvidíte před sebou od severozápadu k severu se rozprostírající hlubokými lesy pokrytou Křivoklátskou vrchovinu, kde vyniká kopec Velíz s kaplí a vpravo od něj Krušná hora. Vpravo za ní je pak vzadu vidět vrch Louštín s telekomunikační věží. Za dobré viditelnosti spatříte na obzoru i hřebeny Krušných hor, přičemž nejvíce vlevo vykukuje Klínovec s rozhlednou a televizním vysílačem.
Na severu vystupuje České středohoří, kde dominuje nejvyšší kuželovitá Milešovka s věží. Vpředu je také vidět Kožova hora a vpravo za ní vrch Říp. Na severovýchodě spatříte v údolí také nepříliš vzdálený hrad Karlštejn a za dobré dohlednosti daleko v pozadí i kopec Bezděz a Ještěd.
Na jihovýchodě spatříte město Dobříš a na horizontu vystupují vrcholky České Sibiře s nejvyšším vrchem Mezivrata. Napravo pak uvidíte Jistebnickou vrchovinu. Na jihu se vlní Písecké hory a za dobré dohlednosti můžete v pozadí spatřit i malou část Šumavy s dominantním Boubínem. Na západě je pak vidět kopec Brno s televizním vysílačem a vpravo hrad Zbiroh.