Růženčina zahrádka je kamenný val ve tvaru okvětí růže na severním svahu krkonošského Kotle, 1370 m n. m. Původ tohoto valu je dodnes záhadou – mohl sloužit k pěstování léčivých bylin nebo jako kultovní místo pravěkých lidí.
Místu se dříve přezdívalo Lung-Schwamm, což je název pocházející z lidového pojmenování léčivého lišejníku pukléřky islandské, který se zde kdysi hojně vyskytoval. Nové jméno vymyslel hrabě Bedřich Harrach na počest své ženy, hraběnky Rosy, se kterou se na úbočí Kotle zastavil na jaře roku 1743.
Podle pověsti zde bylo místo setkání milenců z 10. století, komtesy Růženy a myslivce, který se zde po jejím provdání zastřelil. Komtesa z žalu navršila kolem jeho hrobu kruh z kamenů. Podle jiného názoru místo bylo zřízeno pro pěstování léčivých rostlin, hlavně lišejníku pukléřky islandské. Další legendy tvrdí, že se někde v těchto místech nachází "Rýbrcálova zahrádka" a "Rýbrcálovo žertviště". Jde prý o "vrch kamením a travou pokrytý", ke kterému se jde od Labského vodopádu podél Kotle. Na toto obětiště prý lidé přinášeli černé kohouty jako oběť Krakonošovi, s prosbou o labskou vodu.
Na počátku 70. let minulého století objevil archeolog Jiří Waldhauser v depozitáři libereckého muzea keramické zlomky, nalezené údajně v Růženčině zahrádce. Střepy pocházely z období kultury lidu popelnicových polí na přelomu doby bronzové a železné. Waldhauser proto usoudil, že Růženčina zahrádka mohla v pravěku sloužit jako kultovní místo se vztahem k blízkým pramenům Labe. Došlo i na archeologický výzkum Růženčiny zahrádky, provedený archeology královéhradeckého muzea Siglem a Vokolkem, kteří zjistili, že kamenný val byl záměrně sestaven do tvaru připomínají růžový květ až v novověku.
Růženčinu zahrádku mohl dokonce vytvořit hrabě Harrach sám – celá oblast kolem Kotle byla v 18. století poseta boudami a seníky. Louky se sekaly a byly proto zbavovány kamení. Podle královéhradeckých archeologů je pravděpodobné, že Harrach při návštěvě tohoto místa kamenný kruh nejen pojmenoval, ale dal jej z vysbíraného kamení i postavit – do tvaru připomínajícího růži, na počest své manželky a jako symbolické vyjádření držby těchto území.