Samostatně stojící selská usedlost v Borovnici u Jimramova vykazuje mimořádně vysoké architektonické a historické kvality a představuje pozoruhodnou ukázku velkého vesnického stavení z druhé poloviny 19. století s uzavřeným dvorem a výrazně reprezentativním charakterem.
Selská usedlost č. p. 36 v Borovnici představuje velmi dobře dochovanou a památkově mimořádně hodnotnou ukázku monumentálně koncipovaného zděného patrového vesnického stavení po polovině 19. století s čtyřstranným uzavřeným dvorem. Je
cenným dokladem vývoje bydlení a
dokumentuje život a způsob obživy majetnějšího hospodáře v oblasti Žďárských vrchů.
Stavebně semknutý soubor s funkčním uspořádáním jednotlivých objektů se svým ojedinělým ztvárněním zcela vymyká tradiční venkovské zástavbě i obvyklým krajovým zvyklostem a ve venkovském prostředí nemá obdoby.
Usedlost je unikátní zejména svým patrovým obytným domem s bohatě zdobenými neogotickými fasádami, které svou podobou odpovídají spíše malému zámečku než selské usedlosti. Pozoruhodné jsou i
pavlače, které lemují nejen dvorní průčelí obytného domu, ale i dvorní průčelí dvoukřídlého hospodářského objektu.
Ojedinělá je i samostatná buňka ohnivzdorné „trezorové“ místnosti, s železnými dveřmi s kukátkem a zamřížovaným oknem s železnými okenicemi.
Vznik usedlosti na místě starší roubené chalupy zobrazené ještě na stabilním katastru z roku 1835 je kladen do druhé poloviny 19. století a za autora je všeobecně pokládán místní podnikatel Kalášek, který zde údajně zamýšlel zřídit klášter. Pravděpodobněji však jen plánoval původní dřevěné stavby vystavět z nespalné hmoty zejména proměnit grunt ve výstavnou zemědělskou usedlost. Stavební plány přestavby Buchtovy usedlosti jsou dílem Ignáce, Schiera (česky Šíra), stavitele z Nového Města na Moravě. Uskutečněná přestavby se plánu zřejmě zcela nedržela. Patrové hospodářské stavení vystavěné místo spalných objektů vzniklo dle dochovaných záznamů v roce 1861. Na rubu štítu neogotického obytného domu je v omítce vyryt letopočet 1874 vztahující se pravděpodobně k dokončení stavby, protože 16. prosince 1874 byla p. Buchtou ohlášena Okresnímu úřadu v Novém Městě na Moravě novostavba obytného domu. Kamenný kříž typologicky odpovídající druhé polovině 19. století zřejmě vznikl přímo s výstavbou usedlosti.
Selská usedlost v Borovnici u Jimramova byla prohlášena za kulturní památku v roce 2024.