Výstava se koná ve Třídě B. Martinů ve spolupráci s Betlemáři Poličska. Stavění betlémů patří k nejrozšířenější vánoční tradici. Kde a kdy se ale tento zvyk vzal? První „jesličky“ zinscenoval v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii a nechyběl ani oslík a volek. Zjistěte, proč se později „svatá rodina“ stěhovala z kostela do lidových domácností. Poznejte období výsluní i zákazů betlémů i mistry a laiky, kteří je vyráběli a vyrábějí.
Seznamte se s tím, co a kdo do betléma patří a z jakých materiálů mohou „jesličky“ být.
Základem instalace budou betlémy zapůjčené od sběratelů a betlemářů z Poličska a Bysterska B. Andrleho, Z. Elčknera, T. Uherkové, J. Škrance, P. Steinera, ale také betlém z kapličky z Hartmanic nebo novodobé výtvory ze ZUŠ Bystré. K Bystrému odkazuje také název výstavy. Vystaven bude i zvláštní papírový betlém s názvem „Zázrak z Greccia“, který oslavuje jedinečnou událost prvního živého betléma, kdy se Greccio o vánoční noci roku 1223 stalo Betlémem.
Těšte se samozřejmě i na tvoření.
Vernisáž se uskuteční v neděli 17. listopadu v muzeu. Již od 15.00 si můžete vyrobit tradiční vánoční vrkoč ze sušených plodů, které neměly jen dekorační funkci. Lidé věřili, že jim přinesou zdraví, lásku, úrodu a ochranu, a to právě v magickém čase Vánoc. Přineste si s sebou hrneček nebo malý květináč a společně ho dozdobíme snítkami buxusu a osázíme hustým lesem špejlí s množstvím drobností.
V 16.00 pronese úvodní slovo předseda pobočky Spolku českých betlemářů – Betlemáři Poličska pan Bohumír Andrle. Na vánoční strunu vás naladí koledy v podání zpěváčků ze ZUŠ Bystré a voňavé občerstvení.