Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.
Broumovské stěny jsou přírodní galerií nejrozličnějších skalních útvarů; k těm nejznámějším patří tzv. Slavenské hřiby –
pískovcové hřibovité útvary, rozeseté po velké strukturní plošině nad obcí Slavný. Zdejší
kamenné hřiby se považují za nejdokonaleji vyvinuté v ČR.
Na Kamenné hřiby a vyhlídky ve střední části Broumovských stěn je nejjednodušší
cesta z parkoviště v obci Slavný u Suchého Dolu. Odtud
po žluté turistické stezce dojdete k rozcestí nad Slavným a tady se stačí napojit na červenou turistickou stezku. Další skalní hřiby se pak tyčí nedaleko
odboček k Zaječí rokli nebo
Hruškově rokli a na mnoha dalších místech. Podobné skalní hřibovité útvary lze spatřit také v okolí
Božanovského Špičáku. Pro návštěvu Hvězdy, Kovářovy rokle a Supího koše je optimální vyjít z parkoviště v Hlavňově. Při nástupu tras směrem od Broumova, například z Křinic, je nutno počítat se značným převýšením.
Hřibovitý tvar vzniká nerovnoměrným
zvětráváním různě odolných vrstev pískovce – na měkčí noze sedí pevnější klobouk. Spodní partie Slavenských hřibů jsou budovány méně odolnými měkčími svrchokřídovými křemenými pískovci. Tyto pískovce obsahují převážně křemen (až 88 %), dále se v nich objevuje živec či sporadicky úlomky rul. Klobouky tvoří pevnější arkózovité pískovce s vyšším obsahem živců.