ÚvodCo chcete dělat?Letní sportyStezka kancléře Přemysla Šámala
Letní sporty

Stezka kancléře Přemysla Šámala

Stezka kancléře Přemysla Šámala vede Jizerskými horami ze Smědavy na Šámalovu chatu. Je značená červenou a modrou značkou, měří 11 km a zvládnou ji jak pěší turisté, tak cyklisté na terkových a horských kolech.
Trasa Přemysla Šámala Jizerskými horami vede nádhernou krajinou. Začíná u restaurace Smědava na červené značce. Která hned v úvodu cesty míří do kopce Štolpišskou silnicí okolo hory Jizery (1122 m). Na vrcholu stoupání stojí stanice horské služby Knajpa s občerstvením. Na rozcestí U Knejpy trasa mění barvu na modrou.
 
Kristiánovskou cestou od Rozmezí pomalu klesá do sklářské osady Kristiánov a okolo Blatného rybníka přijde na Šámalovu chatu, vyhlášenou po celých Jizerkách vynikající domácí kuchyní.
 

Kdo byl Přemysl Šámal

Dr. Přemysl Šámal (1867–1941), vlastenec a výrazná osobnost českého politického života se zapsal do povědomí veřejnosti již v dobách rakouského mocnářství. Nejprve prací pro české menšinové školství v pohraničí a později jako spolupracovník i důvěrník samotného profesora T. G. Masaryka. Spoluzakládal tajnou domácí odbojovou organizace Maffii a po zatčení Karla Kramáře se stal jejím vedoucím představitelem. Změna společenských poměrů po vzniku československé republiky jej pak vynesla do čela pražské radnice a poté z komunální sféry do pozic nejvyšších – po bok prezidenta Masaryka, jehož byl kancléřem. V této funkci setrval i po nástupu Dr. Edvarda Beneše do prezidentské funkce a působil zde až do nástupu protektorátního prezidenta Emila Háchy.
 
Přes pokročilý věk se roku 1939 stal jedním z organizátorů protinacistického odboje a hlavou ilegální organizace Politické ústředí. V lednu 1940 jej zatklo gestapo, prošel čtyřmi měsíci tvrdých výslechů a poté byl umístěn do berlínské věznice Moabit. V kritickém stavu byl propuštěn na vysokou kauci do domácího vězení v soukromém sanatoriu. Zde však zanedlouho, 9. března 1941, zemřel.

Aktuality

Ubytování a restaurace v okolí