V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.
Nádherně vyřezávaná poutní kaple Panny Marie leží v nadmořské výšce 950 metrů. V roce 1791 ji vystavěl Jakub Klauser, kovář z Volar jako poděkování za své zázračné vyléčení zraku. Kaple byla v roce 1804 přestavěna a v 60. letech 19. století doplněna o dřevěnou přístavbu v alpském stylu. V roce 1914 byla kaple navíc vyzdobena dřevořezbami. Díky údajně léčivým účinkům místního pramene a zázračnému obrazu Panny Marie byla kaple hojně vyhledávána poutníky z Čech i nedalekých Bavor. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna 1920 přišlo ke kapli na bohoslužby na 5600 lidí z obou stran hranic.
Za minulého režimu kaple v horských klimatických podmínkách značně chátrala a zbyly z ní jen trosky. V letech 1988–1989 byla obnovena zásluhou pana Jana Kocourka z Prachatic. Slavnostní otevření bylo 9. listopadu 1988 a znovuvysvěcení pak 25. srpna 1990 bývalým kardinálem Miloslavem Vlkem. Hlavní pouť se koná vždy první neděli po 14. srpnu.
Ke kapli se nejlépe dostanete z obce Stožec po žluté značce směrem na Dobrou. Cesta prochází přes horskou louku a postupěně stoupá až na rozcestí s modrou značkou. Z rozcestí Pod Stožeckou kaplí je to na vrchol ke kapličce asi ještě 0,5 km. Na vrcholu Stožecké skály (976 m) nad Stožeckou kaplí se tyčí také 5 m vysoký železný kříž a nepatrné zbytky strážního hradu, v minulosti chránícího Zlatou stezku. Je odtud výhled na obec Stožec či vrcholy Třístoličníku, Trojmezné a Plechého. Za dobré viditelnosti lze spatřit vrcholky Alp.