Čáslavská synagoga v maurském slohu byla postavena roku 1899 podle plánu architekta Wilhelm Stiassnyho. Od roku 1994 je jejím majitelem Židovská obec v Praze.
Synagoga v Čáslavi byla postavena během pouhých 6 měsíců v roce
1899 podle plánů
vídeňského architekta Wilhelma Stiassnyho v maurském slohu jako náhrada za starší modlitebnu, poprvé zmiňovanou před polovinou 19. století. Od stejného autora je také asi nejznámější pražská tzv.
Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici a synagoga na Leopolsdgasse ve Vídni. Vlastní stavbu realizoval místní stavitel František Skřivánek. Bohoslužebným účelům sloužila
do druhé světové války, po ní byla využita jako
sklad firmy Kosmos, od roku 1970 sloužila jako
městská galerie. Roku 1994 byla vrácena Židovské obci v Praze, ta ji začala uvádět do původního stavu.
Fasáda synagogy je rozčleněna na tři části. Uprostřed dominuje podkovovitý
maurský oblouk, který spočívá na dvojitých sloupech. Uprostřed oblouku je
rozeta s Davidovou hvězdou. Podkovovitý oblouk se opakuje jak u portálu, tak u orámování oken. Na místo, kde se nacházela Davidova hvězda, byl v době socialismu osazen městský znak od mozaikáře Františka Tesaře. Při opravě fasády v roce 2008 byl městský znak opatrně sejmut a místo něj bylo osazeno okno s Davidovou hvězdou. Znak města byl přenesen na budovu Městského úřadu v areálu generála Eliáše.
V interiéru je dochován
dřevěný kazetový strop, štukovou římsou zdobený vítězný oblouk apsidy, v níž býval svatostánek. Modlitební sál ze tří stran obklopuje dřevem obložená
ženská galerie vyzdobená
ornamentální malbou. Stavební prvky synagogy záměrně připomínají barokní radnici v Čáslavi. V synagoze se nacházelo celkem 250 míst k sezení.
Synagoga v Čáslavi se po klíčové fázi oprav otevřela veřejnosti
v červnu 2022. V hlavní průvodcovské sezoně od 1. července až do konce srpna přivítala na několik stovek návštěvníků.
Hlavním cílem
Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, který opravu i provoz synagogy financuje a koordinuje, je oživení této památky evropského významu. Synagoga může sloužit jako společenské, vzdělávací a kulturní centrum, i jako připomínka židovské kultury a obětí holocaustu.