Čáslav

V Čáslavi vás už zdálky přivítá věž kostela sv. Petra a Pavla; není sice nejvyšší v Česku, ale díky výšce 88,5 m ji v rovinaté krajině určitě nepřehlédnete. Místní kuriozitou je lebka, objevená roku 1910 v jednom ze zazděných výklenků v chrámové kapli – možná patřila Janu Žižkovi z Trocnova.

Co byste měli vidět v Čáslavi


Královské město Čáslav, označované za bránu do Železných hor, založil v polovině 13. st. Přemysl Otakar II. Je tak jedním z nejstarších českých měst a za vidění stojí dochovaný souvislý pás městského opevnění s 15 baštami a gotickou válcovou Otakarovou věží. Dominantou Čáslavi je kostel sv. Petra a Pavla, jehož základem je románský kostelík sv. Michala. V roce 1421 se zde konal důležitý Čáslavský sněm. Čáslav je spojena i s Janem Žižkou z Trocnova, jehož jméno nese náměstí, které je rozlohou zhruba 20 000 m² jedním z největších v Česku. V parčíku u náměstí je pomník Jana Žižky od Josefa Václava Myslbeka. V Žižkově síni čáslavské radnice je možné vidět lebku Jana Žižky, která byla v roce 1910 objevena v zazděném výklenku kostela.

Čáslav má jedno z nejstarších muzeí, sídlící v novorenesanční budově postavené roku 1884 přímo pro muzejní účely. Lákadlem pro milovníky divadla, výtvarného umění i krásné architektury je Dusíkovo divadlo z roku 1869, které je národní kulturní památkou. V Čáslavi stojí také synagoga ve stylu maurské secese od Wilhelma Stiassnyho. Kromě historických památek však Čáslav bývá častým cílem milovníků staré techniky a rodin s dětmi, a to kvůli Muzeu zemědělské techniky. Jsou tu vystaveny stařičké traktory, parní oračky, mlátičky a desítky dalších historických zemědělských strojů. V muzejním areálu se také každoročně koná řada akcí, při nichž můžete vidět dobové exponáty v provozu. 
 

Slavní sportovci začínali v Čáslavi

S Čáslaví a zejména se zdejším atletickým stadionem je spojena kariéra řady vynikajících sportovců. Trénovaly tu i mistryně světa v běhu na 800 m Jarmila Kratochvílová (* 1951 v Golčově Jeníkově) a její svěřenkyně Ludmila Formanová (* 1974 ve Žlebech). Jarmila Kratochvílová je stále držitelkou světového rekordu na 800 m v čase 1:53,28 minut, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově. Jedná se o vůbec nejdéle trvající světový rekord v oficiálních disciplínách v atletické historii. 

Čáslavským rodákem je světoznámý režisér Miloš Forman, který získal za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus 13 prestižních Oscarů. Uznání si získal i jeho bratr grafik a malíř Pavel Forman. Z Čáslav i pocházel také brigádní generál František Moravec, který řídil operaci Anthropoid. Ke slavným rodákům patří i světově úspěšný scénograf Josef Svoboda, hudební skladatel Jan Ladislav Dusík a spisovatel, básník i novinář Rudolf Těsnohlídek.
 

Odpočinek, wellness a pohádkové zámky

Výlet do Čáslavi můžete vhodně spojit s pobytem v romantickém zámeckém hotelu Hostačov či v Chateau Kotěra, jednopatrové vile postavené mezi lety 1911-13 podle plánů slavného architekta Jana Kotěry. Kouzlo staré Anglie si vychutnáte při prohlídce pohádkového zámku Žleby, na který navazuje rozsáhlý anglický park. Jen pár minut chůze od zámku najdete oboru, proslavenou chovem bílých jelenů. V malém zooparku si prohlédnete nejenom vzácné jeleny, ale i divoká prasata, muflony, daňky a divoké krocany, dravce, sovy, kunovité šelmy a ukázky sokolnictví. Pohádkový je také empírový zámek Kačina.
 

Co dělat v Čáslavi, když prší

V čáslavské Galerii si můžete prohlédnout stálou expozici malíře J. Pruchy, sochařky B. Borovičkové-Podpěrové, hudebníka a skladatele J. L. Dusíka a scénografa J. Svobody. Relaxaci i sport nabízejí Městské lázně Čáslav, sportovní zábavu pro celou rodinu poskytne i zimní stadion.
 

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace ve městě Čáslav