ÚvodCo chcete dělat?PamátkySynagoga a rabínský dům v Úštěku
Památky

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Městečko Úštěk leží na severovýchodním okraji Českého Středohoří. Nejstarší zmínka o něm pochází z roku 1057. Na náměstí je dochována řada pozoruhodných pozdně gotických štítových měšťanských domů z 15. a počátku 16. století s částečně zachovaným loubím.
Zajímavá věžovitá stavba synagogy nabízí expozici tradiční židovské školy. Interiér je zdoben maurskými motivy.

Židé žili podle tradice v Úštěku již roku 1327, ale až v 16. století vznikla malá židovská enkláva o jedné uličce a osmi domech – počet domů a povolených rodin byl pevně stanoven a zůstal beze změn až do poloviny 19. století. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 úštěčtí židé postavili nejprve dřevěnou synagogu, která v roce 1793 vyhořela. Na jejím místě postavili v roce 1794 novou klasicistní synagogu z pískovcových kvádrů a postupně ji upravovali až do dnešní podoby. Byla založena na vysoké podezdívce z pískovcových kvádrů těsně na okraji  skalního ostrohu a je tak z dálky velmi dobře viditelná.

Sklepní prostory byly využity židovskou školou, vstup do synagogy vedl od města ze Židovské uličky, kde bylo také vnější dřevěné schodiště na ženskou galerii. Modlitební sál byl vymalován maurskými motivy. Druhou světovou válku přečkala bez většího poškození. Jedná se o zajímavou věžovitou stavbu. V suterénu je expozice tradiční židovské školy a byt kantora z 19. století.


Expozice Židovské školství

Expozice "Židovské školství" ukazuje kořeny a základní myšlenky židovského vzdělávání od biblických a talmudických dob, přes formy výuky obvyklé v židovských školách (chederech) ve středověku, po rozmanité formy židovského vzdělávání v prostředí aškenázských židovských obcí (zejména v Čechách a na Moravě), až po zakládání tzv. normálních židovských škol při větších židovských obcích od konce 18. století, oddělenou výukou náboženství na školách veřejných a budování moderních židovských škol ve 20. století a současnosti. Zvláštní téma tvoří také samostatné židovské školství na území ČSR mezi světovými válkami a ilegální vzdělávání dětí v terezínském ghettu. Závěrečná část expozice je věnována obnově židovského školství v Praze po roce 1990.

Aktuality