ÚvodCo chcete dělat?PamátkyArcheologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše
Památky

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.
Archeologické naleziště proslulé soškou Věstonické Venuše najdete mezi Starou Dyjí a Dolní nádrží Nové Mlýny. Zdejší vykopávky potvrdily přítomnost sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné a pozdějšího slovanského hradiště pojmenovaného Vysoká zahrada. Základy sídlišť jsou viditelné v terénu. Byly zde nalezeny pozůstatky pecí, četné keramické figurky, zbytky obydlí a několik hrobů.

Světovou proslulost věstonickému nalezišti přinesly systematické výzkumy, které v letech 1924 – 1938 prováděl Karel Absolon. K jeho nálezům patří také jedinečná Věstonická venuše, 11 cm vysoká soška ženy ze spraše obsahující úlomky hornin a drobné jurské fosilie. Paleolitická krása z období 29 000 – 25 000 př. n. l. se sotva vejde do dlaně, ale její hodnota je nevyčíslitelná. Představuje nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě.

Dalším zajímavým artefaktem z místního naleziště je Věstonická vrubovka. Jedná se o 18 cm dlouhou lýtkovou kost mladého vlka, na níž je 55 zářezů. Jde o pravidelné zářezy a opracovaná kost velmi připomíná počítací hůlky. Prvních 25 zářezů je seskupeno po pěti do 5 zářezů stejné délky (míra se zřejmě odvíjí od pěti prstů na ruce).  Vrubovku objevil 19. 8. 1936 Karel Absolon. Na druhé straně kosti bylo dalších 30 zářezů. Vědci však nemohou vyloučit, že paleolitický předmět mohl sloužit i k vyjádření rytmu, jako kalendář, nebo jako symbol či ornament. Kost je stará 28 až 25 000 let.

Tajemný je též pravěký trojhrob – jde o ostatky tří mladých lidí, pohřbených ve společném hrobě před 25 000 lety. S těly tří nalezených bytostí bylo po jejich smrti manipulováno: v hrobě leží dva muži a jedna žena. Ruce muže vlevo od ženy byly položeny na její pánevní oblasti (která byla navíc pokryta červeným okrem). Muž přitom ležel na zádech, obličejem k ženě, avšak na obličeji měl navíc malovanou masku. Naopak muž vpravo ležel na břiše a byl otočen směrem od ženy, ale jeho levá ruka s ní byla spojena. Archeologové si lámou hlavy také nad nálezem zbytků tlusté dřevěné tyče, která byla muži vlevo zabodnuta do kostrče a proražena v kyčli, což může ukazovat na jeho násilnou smrt. Podle jedné z teorií byli oba muži byli zodpovědní za ženinu smrt, proto ji museli následovat i v posmrtném životě. Jiní archeologové mají za to, že žena byla královnou či šamankou a byla pohřbena se svými muži. Další teorie se týká homosexuality, neboť ta byla údajně ve věstonické kultuře přijímána normálně.

Po stopách archeologů se můžete vydat i vy, v rámci naučné stezky Dolní Věstonice – Pavlov, která má za cíl přiblížit návštěvníkům slavná archeologická naleziště. Stezka se stala součástí oblíbeného Archeoparku Pavlov.

Provozovatel

Archeologické vykopávky Vysoká zahrada

V Zahradách
691 29 Dolní Věstonice
WWW:
www.obecdolnivest...
GPS:
48,890908 16,645150
 
 

Cena

Poznámka:vstup volný

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality