ÚvodCo chcete dělat?PamátkyProcházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích
Památky

Procházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích

Procházka Těšínem je nenáročná a zavede návštěvníky na místa, kde se psala historie. Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. Tento přeshraniční česko-polský výlet je jako stvořený pro rodiny s dětmi nebo milovníky historie.
Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. K rozdělení města státní hranicí došlo po 1. světové válce, resp. až v roce 1920 a následně více jak 80 let městem procházela přísně střežená státní hranice. Ta vedla středem koryta řeky Olše (Olzy). Volný pohyb mezi oběma částmi Těšína umožnil až vstup obou zemí, tedy Česka a Polska, do Schengenského prostoru v roce 2007.

Nádražní budova v Českém Těšíně pochází z roku 1889. Od roku 2006 je kulturní památkou. Mezi nejvýznamnější osobnosti, které nádražní budovu navštívily, patřil císař František Josef I. (v r. 1890 a 1906) a bulharský car Ferdinand I. v roce 1916. V letech 1889-1890 na těšínské nádraží zastavoval také Orient Express.

Českotěšínská radnice byla postavena podle projektu Viléma Richtra v roce 1928. Těžko si představit, že ještě před sto lety (do roku 1932) stála uprostřed současného náměstí zděná chalupa, kterou vlastnila rodina Tetlova. Právě rodina Tetlova poskytla potřebné pozemky na výstavbu nové radnice.

V nově zrekonstruované Historické budově Muzea Těšínska je k vidění expozice Příběh Těšínského Slezska. V multimediální expozici se návštěvníci seznámí s přírodními poměry, s počátky dolování uhlí, etnografickými, uměleckými a jinými sbírkami nebo rodem Piastovců. Expozice je doplněna řadou projekcí, dotykovými monitory a interaktivními prvky.

Park Masarykovy sady byl zřízen roku 1813 a je oblíbeným místem procházek obyvatel města. V blízkosti parku stojí kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a neogotická kaplička z červených cihel. Na adrese Masarykovy sady 18 se nachází nejstarší nesakrální budova v Českém Těšíně. Byla vybudována v roce 1833. Pravděpodobně se jednalo o jednu z dvorských budov Dominika Contessa, těšínského kupce původem z Itálie. Tak už víte, po kom je nazvána místní část Kontešinec?

U Masarykových sadů, na levém břehu řeky Olše (Olzy) stojí Čítárna a kavárna AVION. Z její terasy je krásný výhled přes řeku na Zámeckou horu s Piastovskou věží a románskou rotundou sv. Mikuláše v Cieszyně. Naproti kavárny Avion se nachází turistické informační centrum.

Rotunda na Zámecké hoře pochází z 11. stol. a je jednou z nejstarších památek polského stavitelství. Z opodál stojící Piastovské věže vysoké 29 m je krásný výhled na dvojměstí Český Těšín – Cieszyn a nedaleké svahy Beskyd. V 19. století byl Habsburky vybudován Těšínský zámek (Zamek Cieszyn), ve kterém dnes sídlí Hudební škola (Szkoła Muzyczna) a jsou organizovány zajímavé výstavy.

Základy barokního kostel sv. Máří Magdalény pochází ze 13. století. Nachází se v něm hrobka Přemysla I. (Przemysław I Noszak). Hrobka Přemysla I. pochází z dílny Petra Parléře. Věděli jste, že Přemysl I. byl diplomatem ve službách Karla IV.? A odkud pochází jeho přídomek „Nošák“? Kvůli dně (onemocnění kloubů) se špatně pohyboval, a proto byl nošen v křesle.

Náměstí v Cieszyně (Rynek) vzniklo koncem 15. stol. a jeho podoba se během staletí různě měnila, např. z důvodu požárů, kterými bylo město v minulosti mnohokrát postiženo.

Nedaleko náměstí stojí Larischův palác (Pałac Larischa). V Larischově paláci od roku 1931 sídlí Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Slaska Cieszyńskiego), kterému se někdy po svém zakladateli Leopoldu Šeršníkovi říká „Šeršníkovo muzeum“.

Studna Tří bratří
Podle legendy byla Studna Tří bratří v roce 810 místem setkání tří bratří z rodu Piastovců – Bolka, Leška a Češka. Ti se po dlouhém putování potkali právě zde a založili město Těšín. Městská práva získal Těšín v roce 1290, ale první známky osídlení objevené na Zámecké hoře pocházejí už z 5 stol. př. n. l.

Od Studny Tří bratří návštěvníky dovedou úzké uličky zpět k řece Olši (Olze). 

Sportovní lávka propojuje oba břehy řeky Olše (Olzy), a tím i rekreační zóny Českého Těšína a Cieszyna. Park Adama Sikory byl založen v roce 1909. Jedinečná atmosféra vybízí k procházce a posezení ve zdejší restauraci. Najdeme zde zmenšeninu Piastovské věže. Nachází se zde dětské hřiště.

Provozovatel

Regionální rada rozvoje a spolupráce v Třinci, z. s.

Nádražní 348, 739 61 Třinec
739 61 Třinec
Tel.:
+420 605 297 428
Tel.:
+420 605 297 413
Email:
management@tesins...
Email:
sikorova@regrada.cz
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.tesin...
GPS:
49,687589 18,662214
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

30. 8.1. 9.
Beskydská sedmička 2024

Beskydská sedmička 2024

Třinec, Moravskoslezský kraj
20. 9.
Večer s vůní hroznů 2.0

Večer s vůní hroznů 2.0

Třinec, Moravskoslezský kraj
10. 6.30. 9.
Soutěž Po stopách dřeva, železa a lidí v Těšínském Slezsku

Soutěž Po stopách dřeva, železa a lidí v Těšínském Slezsku

Vendryně, Moravskoslezský kraj
17. 8.
Rockování nad Olzou

Rockování nad Olzou

Český Těšín, Moravskoslezský kraj
27. 7.
Běh pro Elišku

Běh pro Elišku

Smilovice, Moravskoslezský kraj
25. 9.
Genealogická poradna

Genealogická poradna

Český Těšín, Moravskoslezský kraj
30. 10.
Genealogická poradna

Genealogická poradna

Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování
Penzion Svět

Penzion Svět

Třinec, Moravskoslezský kraj
Ubytování
Steelhouse

Steelhouse

Třinec, Moravskoslezský kraj
Gurmánská turistika
Kopečková

Kopečková

Třinec, Moravskoslezský kraj
Gurmánská turistika
Pekárna U Hranice

Pekárna U Hranice

Český Těšín, Moravskoslezský kraj