ÚvodCo chcete dělat?KulturaTrafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách
Kultura

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.

Kromě ateliérů zakládajících umělců (Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Michal Cimala, Martin Káňa) a ateliérů residenčních (např. Epos, Stanley Povoda, Teve, Martina Chwistková, Terezie Honsová, Aleš Zemene, Tomáš Bařinka, Jan Zdvořák, Jana Polášková, Jan Padyšák, Phoe, Jagna Dembinski, Lukáš Ježek, Jakub Hubálek, Aleš Brázdil, Matěj Hájek, Jiří Kaman, Jan Vlček, Martina Chloupa, Tomáš Skála, Pavel Šebek, Veronika Daňhelová, Aleš Brázdil, Jakub Matuška, Jakub Janovský, H3T architekti, Vojtěch Adamec, Linda Čihařová, Linda Mikolášková, Michal Kohút, Tomáš Linhart a další), byl k dispozici velkokapacitní ateliér otevřený projektům nejrůznějšího druhu (od koncertů, módních přehlídek až po divadelní představení a různé umělecké festivaly) a v neposlední řadě také oddělený výstavní prostor, Trafo Galerie. V letech 2012-14 jsme zároveň osidlovali prostor Trafo Studia, kde jsme mj. vedli ateliér pro zahraniční rezidenty. Prošli jím umělci jako David Spriggs (CA), Carlos No (PT), Paul Aloisi (CA), Leo Stroka (BR), Matthias Wermke a Misha Leinkauf (DE), Tom Pazderka (US), Brad Downey (US/GE) a další.

Od září do prosince roku 2015 působila Trafo Gallery v prostorách bývalé pošty v Příčné ulici na Praze 1 s jednotícím názvem Ex Post. Ve spolupráci s kurátorem Otto M. Urbanem zde vznikly hned dvě první výstavy roku 2015 (záříjová Jiřího Petrboka Jiří Petrbok Forever! a vzápětí říjnová Michala Cimaly Ecstasy), následovala 5. prosince oslava devátých narozenin Trafačky s křtem a výstavou k vydání knihy, rekapitulující celou osmiletou historii. Trafology je bohatou fotodokumentací více jak 200 výstav, večírků, graffiti jamů, práce a denodenního života v ateliérech pavlačového domu i všech lehce bizarních akcí, které v Trafačce za dobu její existence proběhly, doplněnou o rozhovory s jednotlivými členy. Publikace vznikla ve spolupráci s Janem H. Vitvarem a Ottou M. Urbanem, o grafickou podobu se postaral již tradičně Michal Škapa.

Etapa početných ateliérů Trafačky skončila spolu s vysočanským pavlačovým domem, který se dočkal své demolice na sklonku roku 2015 a osudy jednotlivých rezidentů se rozdělily po celé Praze. Jejich výrazně redukovaná část se seskupila v nuselské bývalé továrně na hodinová sklíčka a to v obsazení Michal Cimala, Jan Kaláb, Jakub Nepraš, H3T architekti a Michal Pustějovský.

Od dubna 2016 Trafačka převzala nové výstavní a ateliérové prostory v Hale č. 14 a 18 v Pražské tržnici v Holešovicích, kde od září 2016 otevírá novou téměř 200 m2 velkou výstavní síň. V ateliérech zde působí Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Tets Ohnari a Zdeněk Trs. Po úvodní skupinové výstavě čtrnácti umělců z blízkého okruhu s názvem Zmrdvýchvstání/Resurerection bude následovat sólo výstava Jakuba Janovského Silicon Family a následně instalace Marka Thera.

Trafo Gallery, která zůstává věrná svému původnímu názvu a ambicím, stejně tak i okruhu blízkých umělců, bude nadále reprezentovat a zastupovat silné talentované osobnosti nejen z generace svých zakladatelů, a to jak z Čech, tak i ze zahraničí.

Provozovatel

Trafo Gallery

Bubenské nábř. 306/13
Hala 14 - Holešovická tržnice
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 739 517 758
Email:
trafacka@trafacka...
Email:
trafacka@trafogal...
WWW:
https://www.trafa...
WWW:
https://trafogall...
GPS:
50,098445 14,445274
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality