ÚvodCo chcete dělat?PřírodaTuristická trasa Libercem za sochami 60. až 80. let 20. století
Příroda

Turistická trasa Libercem za sochami 60. až 80. let 20. století

V rámci přeshraničního projektu „Liberec/Žitava – zapomenuté památky“ vybralo město Liberec 27 významných sochařských děl z období 60. – 80. let 20. století, na jejichž základě vznikly dvě trasy, které si můžete projít a objevit tak nevšední sochařská díla, na něž se v průběhu času pozapomnělo.
Poodhalte tak trochu skrytou tvář města Liberce. Či spíše tvář, která je nepovšimnutá, zevšednělá, a přece tajuplná. Rysy této tváře tvoří sochy, jimž jejich tvůrci vdechli život ve třech desetiletích, která se počítala od roku 1960. Jsou jich desítky, nepovšimnutých, leckdy ukrytých prvnímu pohledu, zřídka ceněných a mnohdy nechtěných. Snda právě proto vyprávějí podivuhodné příběhy. Příběhy tání konce padesátých let, příběhy optimismu a víry v budoucnost šedesátých let, jejichž tóny zazněly v grandiózním finále výstavy „Socha a město“, konané v ulicích Liberce roku 1969. Především však sochy vyprávějí příběhy svých tvůrců.

Na trasách spatříte 27 soch od 22 výtvarníků, které vznikly během let 1961–1989 a nabízejí tak reprezentativní průřez sochařskou tvorbou těchto let. Sochy jsou v terénu značeny, mapku tras si lze stáhnout na turistických webových stránkách Liberce.

I. trasa „Od mramorového ohně k chladu stříbřitého lesku“ – 4 kilometry s 11 sochami na Králův Háj a Aloisinu výšinu.

Trasa začíná na Šaldově náměstí, u plastiky Květ od Štefana Nejeschleby, pod světelným reliéfem holubice míru od Karla Janouška. Odtud vede po trase Palachova – Gutenbergova – Jablonecká – Dvorská – Vojtěšská – Slovenského národního povstání – Stavbařů – Dvorská – Aloisina výšina – sídliště Kunratická. Z Kunratické je možné vrátit se do centra autobusy MHD.

II. trasa „K Lidem na křídlech motýlů“ – 8,5 kilometrů se 16 sochami k plaveckému stadionu, lázním, přes Ruprechtice a Nové Pavlovice do Růžodolu I a kolem Malého divadla zpět.

Trasa začíná na Šaldově náměstí, u plastiky Květ od Štefana Nejeschleby, pod světelným reliéfem holubice míru od Karla Janouška. Odtud vede po trase Nerudovo náměstí – Voroněžská – Tržní náměstí – areál výstaviště – Masarykova – Vítězná – park v ulici Prokopa Holého – Svojsíkova – Květnové revoluce – Vrchlického – Kmochova – Věkova – Na cvičišti – Sokolovská – Borový vrch – Bezová – Křížkovského – Květnové revoluce – Generála Svobody – Koloseum – Česká tvrz – Zahradní – Růžodolská – Hokešova – Londýnská – Sokolská – Zhořelecká – Pavlovická – Ruprechtická – Ruská – Tržní náměstí – Šamánkova – 5. května – Šaldovo náměstí.