Pana Červeného před libereckou radnicí nahradil Vulpes Františka Skály. Sedmimetrový kříženec váží 4 tuny a je vytvořen z drátů o celkové délce 350 kilometrů. František Skála se při jeho tvorbě inspiroval dvěma grafikami Maxe Švabinského.
Vulpes Gott Dratoslav von Mischling neboli Slávek, je dle autora pomník bezejmených hrdinů. Posledních z posledních. Monument odstrkovaných. Kříženec nečistých ras a ohrožených druhů. Nikdy nic nedobyl, neosvobodil, nesjednotil ani nerozdělil. Ničím výrazným na sebe neupozornil, ani se nezviditelnil. Nikomu neublížil. Jen bojoval o holou existenci, budíce u jedněch soucit, u druhých opovržení.
František Skála se inspiroval grafikou
Pieta Maxe Švabinského z roku 1906, na které se k centrálním postavám Panny Marie a Krista blíží malá postava psa.
Před příjezdem do Liberce byl od podzimu 2022 Vulpes vystaven v Drážďanech v rámci uměleckého festivalu Česká sezona – Všechnu moc imaginaci.
František Skála patří k našim nejvýznamnější umělcům současnosti, který vystavuje po celém světě. Je český sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, hudebník, tanečník, člen divadla Sklep a zakládající člen skupiny Tvrdohlaví.
Umělecká díla různých autorů se na nároží u
liberecké radnice střídají od roku 2005, obvykle na místě vydrží zhruba rok. Vůbec první instalací byla Židle sochařky Magdaleny Jetelové v roce 2005, poslední pak Pan Červený od Michala Trpáka. Jednalo se o lampu, která připomínala figuru se svítivou hlavu.