Mikroregion Valašsko-Horní Vsacko zve na Borůvkovou gravelovou trasu. Vede po hřebenech Beskyd, které jsou posety borůvkovými keři. Délka trasy je 73 km s převýšením 1417 m. Na trasu mohou samozřejmě vyrazit i ostatní cyklisté s trekovými, krosovými anebo horskými koly.
Ze Vsetína se vydáte nejdříve po Cyklostezce Bečva, abyste po chvíli odbočili na její „sestru“ – cyklostezku Bevlavu. Ta vede Leskovcem, kde je památník tragických událostí z konce druhé světové války „Juříčkův mlýn“. I přes smutný příběh spojený s vypálením mlýna nacisty pokračujete za pozitivním zážitkem po trase Hornolidečské magistrály, na kterou se napojíte na začátku Valašské Polanky přes údolí Veřečné. Z magistrály se přehoupnete přes hřeben do Zděchova. Horská obec má singletrailový areál a u jeho dojezdu je krásné koupaliště, kde se prostě musíte zastavit. Vydáte se po vrstevnicové cestě do údolí Kychová.
Dále vás čeká Papajské sedlo – místo, kudy vstoupila Československá armáda poprvé na území Čech a Moravy při jejich osvobození v roce 1945. Překročíte státní hranici se Slovenskem a v Čertově se můžete občerstvit v některé z restaurací. Stoupání do horského sedla Kohútka je posledním náročnějším úsekem trasy. Sladké kynuté knedlíky s borůvkami tu umí skvělé. A ty výhledy! Radhošť, Pustevny, Čertův mlýn, Kněhyně, Lysá hora, Smrk… Na druhé straně slovenská horstva. No prostě paráda. A pak už jen z kopce dolů, až do Vsetína.
Trasa: Vsetín – Zděchov – Čertov (SK) – Kohútka – Vsetín
Obtížnost: Středně těžká
Délka trasy: 73 km
Převýšení: 1417 m
Co je gravel
Gravel je fenomén posledních let podobně jako kola s elektrickým pohonem. Kola s berany a užšími plášti připomínají ta, která se používají k jízdě po silnicích. Pneumatiky gravelového kola jsou opatřeny vzorkem umožňujícím jízdu v terénu, po nezpevněných cestách. Rámy těchto kol jsou ověšeny množstvím brašen a cestovatelé mají na řídítkách upevněnu povětšinou GPS navigaci.
Valašsko – Horní Vsacko
Mikroregion Valašsko – Horní Vsacko se nachází na horním toku řeky Vsetínská Bečva na česko-slovenském pomezí. Kraj je známý především díky svému lidovému charakteru a obyvatelům, odjakživa známým jako Valaši. V České republice je region spojován právě s historickou tradicí Valachů, jejichž způsob života byl spojen s pastevectvím ovcí a kladným vztahem k hodnotám přírodního bohatství. I v současnosti se daří region udržovat v duchu historických lidových tradic.