Zhruba 9 kilometrů východně od Kroměříže se nachází obec Kurovice, kde se v posledních letech rekonstruuje místní hrad, který patří k nejstarším dochovaným stavbám na Východní Moravě. Hrad je veřejnosti běžně nepřístupný, pouze o pořádaných akcích je možné prozatím nahlédnout i jejích do interiérů.
V historických pramenech je hrad zmiňován již kolem roku 1275. Během let měnil majitele, naposledy byl obydlen na konci 2. světové války. Do dnešního dne se dochovala jak samotná budova tvrze, tak velká část prvního okruhu opevnění. Z druhého okruhu opevnění a příkopu spolu s valem se dochovala jen velmi malá část: nachází se v zahradě místní fary.
Z architektonického hlediska patří k nejvýznamnějším sídlům nižší šlechty na Moravě. V současnosti není objekt běžně přístupný veřejnosti, probíhá jeho postupná rekonstrukce. Je možné se individuálně domluvit na jeho prohlídce.
První zmínka o obci Kurovice s tvrzí pochází z roku 1276, jmenuje se zde Zašít z Kurovic. Roku 1339 ji prodal Beneš Hus z Kurovic biskupu Janovi z Kroměříže. Albrecht že Šternberka držel tvrz od roku 1447. V období kdy byla tvrz vlastněna Haškem z Vrchlabí (1491) a pak později Joachymem Zoubkem ze Zdětína (1565) prošla svými nejvýznamnějšími fázemi přestavby. Roku 1604 koupil tvrz s obcí Ladislav ml. z Lobkovic. Poslední rod, který Kurovice vlastnil, byl Seilern-Aspag, a to od roku 1871 do II. světové války.
Po roce 1945 byl využíván pro potřeby jednotného zemědělského družstva a až do roku 1988 jako kanceláře, sýpka a bytový dům. Následně objekt převzalo Muzeum Kroměřížska, které zahájilo jeho rekonstrukci. Tu však záhy přerušily události roku 1989 a v roce 2006 přešel hrad z majetku Zlínského kraje (zřizovatel Muzea Kroměřížska) do soukromých rukou. Současným vlastníkem kurovického hradu je Ing. Martin Malina.