ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVila Löw-Beer v Brně
Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.
Nemovitost na Drobného ulici č. 22 (dříve Sadová – Parkstrasse) sestávala v 19. století ze dvou stavebních parcel, na nichž stály zahradní domky, a dále ze dvou pozemků s vinohradem a zahradou. V roce 1903 zakoupil realitu továrník Moriz Fuhrmann (1850 – 1910), který si zde dal postavit rodinnou vilu.

Podle obecního věstníku pro zemské hlavní město Brno byly v jednopatrové vile čtyři byty celkem se 14 pokoji a 7 kabinety, 3 kuchyněmi, 2 koupelnami a 6 záchody. Uliční a zahradní průčelí zdobí secesní vegetabilní štukový dekor a ve spodní partii pásová rustika. Podobný dekor je užit i na stěnách a stropech v interiérech včetně truhlářských konstrukcí. Secesní rostlinné motivy jsou také na keramické dlažbě a litinovém zábradlí schodiště. Autorem projektu je vídeňský architekt Alexander Neumann (1861-1947).

Po Fuhrmannově smrti prodali v srpnu 1913 jeho dědicové vilu za 290 tisíc korun textilnímu podnikateli Alfredu Löw-Beerovi (1872-1939). Nový majitel nechal ve 30. letech dům částečně stavebně upravit (především prostor centrální schodišťové haly). Autorem úprav byl vídeňský architekt Rudolf Baumfeld (1903-1988). V roce 1940 zabavili vilu Němci pro potřeby tajné státní policie (gestapa). Po roce 1948 byla vila znárodněna a v roce 1954 se stala majetkem československého státu. V letech 1962-2012 zde sídlil Domov mládeže. V současnosti je Löw-Beerova vila v majetku Jihomoravského kraje a ve správě Muzea Brněnska.
 

Expozice Židé na Moravě. Vila a její obyvatelé

Brněnská Löw-Beerova vila nabízí stálou expozici Židé na Moravě. Vila a její obyvatelé. Návštěvníkům předkládá kompletní historii židovského osídlení regionu od prvních zmínek po současnost.Nová expozice návštěvníky seznamuje s historií židovského osídlení regionu prostřednictvím autentických předmětů a příběhů. Expozice o židovském osídlení je členěná chronologicky i tematicky. Opomenuty nejsou informace o majitelích vily, její architektuře a o proměnách podoby a obyvatel domu během desítek let. 
 

Zahrada vily Löw-Beer

V zahradě Vily Löw-Beer se nachází stavba tzv. celnice (zahradního domku). V roce 2014 prošel i tento objekt rekonstrukcí. V celnici je umístěna v přízemí kavárna a v patře výstavní místnost, kde jsou pořádány krátkodobé výstavy.

Od sezóny 2023 je možné navštívit krásnou a rozlehnou zahradu obou vil zdarma. Historický vývoj po 2. světové válce měl za následek, že se kdysi společná zahrada obou domů rozdělila na dvě menší parcely, které byly později rozděleny plotem. Po opravách vil a zahrad, které byly dokončeny v letech 2012 (Vila Tugendhat), a 2014 (Vila Löw-Beer) byly obě zahrady propojeny turniketem, letos poprvé jsou návštěvníkům k dispozici volně. V případě nepříznivých povětrnostních podmínek (sníh, náledí, vítr) je zahrada uzavřena. Zahrada je přístupná během letní otevírací doby od dubna do října od 10:00 do 18:00 každý den kromě pondělí. V období od listopadu do února pak od 9:00 do 17:00 hodin.

Aktuality