Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století. Dominantou parku je Pavilon Grébovka.
Objekt viničního altánu v dnešním městském parku
Havlíčkovy sady byl postaven podle návrhů architektů
Antonína Barvitia a Josefa Schulze, jako součást letního sídla průmyslníka Moritze Gröbeho, postaveného v letech 1871-1888. Dnes zde najdete příjemnou restauraci, která je otevřena denně od 11.00 do 23.00 hod. a nabízí originální vína z produkce místní vinice. Ochutnat můžete
Rýnský ryzlink, Müller Thurgau,
Rulandské modré a šedé nebo na Modrý Portugal.
Kompletní rekonstrukce pavilónu byla dokončena v létě roku 2009 a zahrnovala celkovou opravu zdiva, střechy, podlah, oken, již zmíněných maleb nebo také dostavbu části křídla podle návrhu architekta Jiřího Javůrka. Součástí restaurátorských prací byla rovněž i
replika historické kuželkové dráhy, která je neodmyslitelnou součástí Pavilónu Grébovka již od dob jejího vzniku na konci 19. století. Celý areál vznikl mezi lety 1871 až 1888, kdy jej nechal vystavět majitel zdejších pozemků
Moritz Groebe jako doplněk své
vily, která stojí taktéž v Havlíčkových sadech.
Vinice na Grebovce
Není tajemstvím, že na této opravdu unikátní pražské vinici se víno rodilo již dávno ve středověku. Prý se o to postaral sám Karel IV., ale hovoří se i o ještě starším původu této pražské vinice. Na konci druhé světové války však byla poškozena a posléze zpustla. V letech 1992-1993 ji radnice Prahy 2 nechala obnovit. Má rozlohu 1,7 ha a ročně produkuje 4000 litrů vína. Pěstuje se zde osm odrůd vinné révy (tradiční: Müller Thurgau, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Modrý Portugal, Rulandské modré a novodobé: Dornfelder, Hibernal, Neronet). Od roku 1997 se zde pravidelně koná Vinohradské vinobraní. Víno z vinice můžete ochutnat v přilehlém Viničním altánu.
Vodopád, jezírko a umělá jeskyně
Při vstupu z vinohradské strany z Rybalkovy ulice v revitalizovaném parku najdete nové dětské hřiště, vodní jezírko s vodopádem, kavárnu i posilovnu. Opravy se dočkala i unikátní umělá jeskyně Grotta, kterou měl původní majitel parku Moritz Gröbe nejraději. Havlíčkovy sady byly vyhlášeny kulturní památkou již v roce 1964. V celém parku roste víc než 120 druhů dřevin.
Socha Neptuna ukradena a opět nalezena
Do Havlíčkových sadů se v létě 2014 po několika letech vrátila socha Neptuna. Osazení sochy i její napojení na vodní systém fontány v horní části parku se stalo tečkou za náročnou rekonstrukcí celé Grébovky, která trvala přes 15 let a stála více než 365 milionů korun. Originál vzácného díla, který spolu s kašnou tvořil kulturní památku, se z parku ztratil v 90. letech minulého století. Podle všeho jej někdo ukradl. Po pátrání se nakonec našel na zahradě tvrze Třebotov u soukromého sběratele, který byl ochoten sochu vrátit. Náhradou dostal jednu ze dvou vytvořených kopií.
V roce 2015 byly Havlíčkovy sady oceněny Národním památkovým ústavem. Stříbrnou plaketu získaly za obnovu, restaurování a zhotovení kopie sochy Neptuna, které znamenalo vzkříšení a oživení parku a zároveň záchranu cenného sochařského díla.