ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVodní mlýn Wesselsky v Loučkách
Památky

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.
Mlýn Wesselsky v Loučkách přináležel původně místní rychtě. V roce 1571 byl předán Janem Tomášem ze Zvole a Goldštejna do vlastnictví Paulu Schwarzovi. Mlýn měl tehdy tři vodní kola a patřilo k němu i pole. Dalšími majiteli mlýna byli Jakob Kutscher, Hans Weigel a jeho syn Martin, který postavil novou světnici jako výměnek (kolem roku 1742). Poslední z Weiglů, Karl, prodal v roce 1762 mlýn Johannu Wesselskému, dolnímu mlynáři z Jakubčovic, pro jeho syna Valentina za 1000 tolarů nebo také 1100 zlatých. Kupující se zavázal postavit novou výměnkářskou světničku v prostoru tzv. dolní zahrady. Rod Wesselsky měl mlynařinu v krvi a vlastnil mlýn až do poloviny 20. století. Posledním majitelem z rodu Wesselských, Ferdinand Franz Wesselsky, zahynul tragicky ke konci 2. světové války. Jeho manželka se syny Helmutem a Walterem i dcerou Notburgou byli vysídleni do Bavorska, kde rod stále pokračuje.
 
V roce 1946 převzal mlýn Hubert Pazdera, který byl přes svou matku s rodinou Wesselsky spřízněn. Jeho matka byla dcerou jednoho z bratrů Ferdinanda ml. Po druhé světové válce již mlynářská činnost nebyla provozována, jen do začátku padesátých let se příležitostně šrotovalo obilí. Vodním mlýn ještě do roku 1947 dodával elektřinu část obce. Hubert Pazdera začal slibně rozvíjet soukromé hospodářství, které vlivem celospolečenských událostí bylo v roce 1959 pod nátlakem ukončeno. Mlýn spolu s ostatními budovami začal chátrat, nepoužívaním a nedostatečnou údržbou zejména trpěla mlýnská technologie a vodní kola s příslušenstvím, na pile se propadla střecha a časem byla pila zdemolována. Za své vzaly i hospodářské budovy používané JZD. Od smrti Huberta Pazdery vlastní mlýn rodina Králova, která mlýn rekonstruuje.
 
Mlýn se stal součástí technotrasy, připraven je také program pro školy s ukázkami využití přírodních materiálů ve stavebnictví, demonstrací využití vodní síly, informacemi o mlynářství, hospodaření a jiné činnosti na mlýně a usedlosti, historii a kultuře Sudet, dřívějším a současném životním stylu.


Mlýn je otevřen celoročně

V ceně vstupného 100 Kč je výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídka venkovního areálu mlýna, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty. Samozřejmě je v ceně prohlídka samotného mlýna s výkladem k jednotlivým zařízením mlýnské technologie. Přijít můžete denně od 9 do 17 hodin.
 

Ubytování na mlýně

Na mlýně mají pro zájemce připravené „turistické balíčky“, které  vyhoví svým zaměřením turistům pěším i cyklo, milovníkům kultury a historie, ochráncům přírody i těm, kteří si přišli opravdu odpočinout, nechtějí vidět ani televizi, ani slyšet rádio a chtějí jen tak se nudit a nabírat sílu pro další měsíce. Takže pokud hledáte zajímavé, neohleděné a málo frekventované místo, jste na dobré adrese.

Apartmán "Sýpka"
Velkoryse pojaté bydlení se dvěma ložnicemi, společnou místností s francouzským oknem, která může být třeba jídelnou, a s kompletně vybavenou kuchyní a koupelnou. Dříve byl tento prostor jednou velkou sýpkou pro uskladnění obilí (děti od 3 do 10 let 250 Kč, dospělí 500 Kč).

Ubytování „Na verandě“
Apartmán, který částí svého vybavení chce připomenout, jak se bydlelo před 70 lety na mlýně. V opravdové vesnické koupelně budete sice disponovat teplou vodou, splachovací toaletou a vanou, ale to bude ten největší komfort. Můžete využít kuchyňku s dobovým nábytkem, elektrickým sporákem Siemens z roku 1920, lednicí, a dalším potřebným vybavením. V ložnici, přestože není velká, tak se v ní pohodlně, dva dospělí i se dvěma dětmi, vyspíte. Překvapením pro Vás bude veranda, na níž, mimo zimní měsíce, bude romantické posezení nad vodním náhonem. Pod podlahou verandy Vám bude lítat ledňáček, v náhonu plavat rybky a do šálku  kávy  u snídaně svítit ranní sluníčko. (Děti od 3 do 10 let 250 Kč, dospělí 500 Kč).

Ubytování „V nadsklepí“
Společná ložnice o 12 lůžkách, kompletně vybavená kuchyňka s elektrickým sporákem a lednicí, dvě koupelny (muži, ženy) se sprchou. Cena za ubytování jedné osoby je 150 Kč.

Apartmán „Modrá kuchyň“
Bydlení se dvěma postelemi, koupelnou a malou, ale kompletně vybavenou kuchyní. Secesními postelemi vybavený pokoj, kdysi dříve byl kuchyní s modrými kachlovými kamny, která byla součástí letního bytu. Už před 60 lety právě sem na mlýn jezdili letní hosté. (Děti od 3 do 10 let 250 Kč, dospělí 500 Kč).
 

Prohlídky mlýna

V letních měsících probíhají tajemné večerní prohlídky vodního mlýna Wesselsky. Kromě poutavého vyprávění pana mlynáře Krále zažijete atmosféru mlýna osvětleného archaickým elektrickým osvětlením. Odvážní se můžou podívat do lednice k vodnímu kolu. Termíny jsou uvedeny na webu mlýna anebo na webu technotrasy.

Aktuality

5. 10.
Hubertova jízda o Pištův pohár

Hubertova jízda o Pištův pohár

Vražné, Moravskoslezský kraj
27. 9.30. 9.
Janův Labyrint

Janův Labyrint

Fulnek, Moravskoslezský kraj
20. 6.6. 10.
Tajemství mumie –  baron Trenck

Tajemství mumie – baron Trenck

Bílovec, Moravskoslezský kraj
27. 9.6. 10.
Růže pro paní hraběnku na zámku Kunín

Růže pro paní hraběnku na zámku Kunín

Kunín, Moravskoslezský kraj
16. 7.28. 10.
Ve znamení tří pštrosích per – výstava v Kuníně

Ve znamení tří pštrosích per – výstava v Kuníně

Kunín, Moravskoslezský kraj
15. 8.6. 10.
Tibor Červeňák – Doteky

Tibor Červeňák – Doteky

Hranice, Olomoucký kraj
27. 6.29. 9.
Peru, ždímám, žehlím v Hranicích

Peru, ždímám, žehlím v Hranicích

Hranice, Olomoucký kraj
28. 9.29. 9.
Skrytý středověk – prohlídky expozice na zámku Bílovec

Skrytý středověk – prohlídky expozice na zámku Bílovec

Bílovec, Moravskoslezský kraj