Nejen město Třebíč s židovskou čtvrtí láká turisty k návštěvě. V okolí města najdeme řadu významných památek, které by neměly zůstat opomenuté. Proč si neudělat výlet po některých z nich? Autem nebo i na kole... První zastávkou může být třeba zámek Náměšť nad Oslavou...
Zámek Náměšť nad Oslavou
Zámek v Náměšti nad Oslavou postavený na skalnatém masívu na levém břehu řeky Oslavy patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes. Součástí areálu jsou budovy tzv. "Vlašského dvora" v předzámčí, anglický park a malá francouzská zahrada. V roce 2001 byl areál zámku prohlášen Národní kulturní památkou. Interiéry zámku nabízejí unikátní expozice gobelínů, cenných obrazů či historického nábytku, zámecká kaple je pozoruhodná svoji architekturou i barokním mobiliářem, knihovna bohatým knižním fondem i štukovou klenbou s ojedinělou freskovou výzdobou a vnitřní nádvoří pak zdobenými renesančními arkádami.
Kralice nad Oslavou
V Kralicích nad Oslavou najdeme památník Bible kralické s unikátními archeologickými nálezy původních tiskařských liter. V 16. století zde v bývalé tvrzi sídlila tajná tiskárna Jednoty bratrské, kde byla vytištěna tato významná česká bible. Tvrz zanikla za třicetileté války. V roce 1622 byla tiskárna ukryta na zámku v Náměšti nad Oslavou, po sedmi letech přestěhována do Přerova, odtud pak do Slezska a nakonec, v roce 1631, do polského Lešna. Tam opět pracovala ve službách Jednoty až do požáru města v roce 1656, kdy byla zničena. Z Lešenské tiskárny vycházely mimo jiné i spisy J. A. Komenského. Celkovou produkci kralické bratrské tiskárny tvořilo asi 70 různých titulů. Tiskly se zde kancionály, katechismy, modlitební knihy, učebnice a některé starší i nové původní teologické spisy.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Zámek se řadí mezi nejnavštěvovanější památky Vysočiny. Původní středověká tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek. Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i interiéru 19. století. Jednotlivé místnosti jsou zařízeny podle jejich bývalých funkcí a navráceny účelům, ke kterým dříve sloužily. Jsou v ní také zastoupeny dobové hudební nástroje a další mobilie související s hudebním životem na zámku, jako připomínka slavné hudební minulosti. V blízkosti barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou lze navštívit farní kostel sv. Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka.
Zámek Moravské Budějovice
Barokně klasicistní zámek z 2. poloviny 17. století nechal vystavět hrabě Rudolf Jindřich Schaumburk z radnice a čtyř měšťanských domů. Interiéry a dispozice zámku jsou převážně renesančního a barokního původu. Muzeum Vysočiny Třebíči zde vybudovalo expozici zachycující historii města, zaniklá a zanikající městská řemesla. V zámeckých konírnách jsou pořádány nejrůznější výstavy a koncerty.