Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).
V areálu na Huslíku působí
Ekocentrum a Záchranná stanice. Nachází se zde venkovní expoziční voliéry, výběhy pro živočichy, naučná stezka, přístřešek s pecí na chleba nebo ohniště. Nechybí tu ani přednáškový sál, knihovna nebo prvky pro podporu biodiverzity.
Naší společnou vizí je prostředí, ve kterém žijí lidé v
souladu s přírodou, volně žijícími živočichy a trvale udržitelným životem. Věříme, že si
každé divoké zvíře zaslouží náš respekt a naši péči. Poskytujeme péči volně žijícím živočichům společensky a eticky odpovědným způsobem. Vracíme zvířata do jejich přirozeného a bezpečného prostředí.
Přímo pod Huslíkem se staráme přibližně o 2 ha louky součástí přírodní památky
Choťánecké louky. V roce 2016 jsme odkoupili přibližně 7 ha luk, které třicet let nikdo nesekal. Postupně na těchto pozemcích vznikl přírodní areál skládající se z
tůní na zadržení vody v krajině, výběhů pro
hospodářská zvířata, dvou genofondových sadů starých odrůd ovocných stromů a
přírodní zahrady.
Činnost záchranné stanice
- Péče o živočichy v záchranné stanici s cílem vypustit je do přírody (více než 60 % přijatých zvířat se vypustí zpět do přírody, každý rok je to téměř 1 200 živočichů
- Záchranné chovy ohrožených druhů živočichů (specializujeme se na ohrožené druhy jako je sýček obecný, sova pálená, sokol stěhovavý a raroh velký)
- Zajištění rizikových míst a podpora hnízdních možností (evidujeme riziková místa a navrhujeme vhodná řešení, vyvěšujeme budky a hnízdní podložky
- Výzkumné aktivity (spolupracujeme s ČSO, VFU Brno, MENDELU Brno, ČZU v Praze, SZeŠ a SOŠ Poděbrady a dalšími organizacemi)
Nejčastěji přijímaným druhem je ježek západní,
netopýr rezavý,
poštolka obecná,
ježek východní,
kos černý,
veverka obecná,
holub hřivnáč,
vrabec domácí, zajíc polní,
káně lesní,
jiřička obecná,
hrdlička zahradní a
rorýs obecný.