U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.
Původní barokní zámek Sychrov byl po roce 1840 přestavován v novogotickém slohu, jako rodové sídlo Rohanů, kde besměl chybět ani rozsáhlý park. Park založený na rovině v nadmořské výšce 380 m a svažuje se do údolí Mohelky. Kostru parku a obory tvoří původní porosty se starými stromy. Jednou ze tří páteřních os parku je tzv. Rohanská alej – soubor pyramidálních dubů, který není soustředěn nikde jinde v České republice. Unikátní příjezdová cesta lemovaná alejí 88 pyramidálních dubů pokračuje za branou dále do krajiny alejí 234 lip a je pohledově ukončena věží kostela ve vzdálených Jenišovicích.
Jedná se o typický přírodně krajinářský park s průhledy do okolní krajiny, s několika romantickými stavbami, jak je Vodárenská věž z roku 1891, nedílná součást vodovodního systému v areálu zámku. V horní části věže se nachází mohutný rezervovár na vodu, která se přečerpávala z říčky Mohelky a byla dále rozváděna po parku.
Oranžerie tvoří architektonickou dominantu zámeckého parku a uzavírá středovou osu, dále je zde Arturův hrad – umělá zřícenina a Rudolfova vyhlídka v severní části zámeckého parku, ketrá otevírá nádherný pohled na okolní krajinu. Vyhlídka byla vybudována na počest pobytu korunního prince Rudolfa Habsburského dne 10. 7. 1871.
Zajímavým doplňkem zámeckého parku je také kamenná pumpa nebo dřevěný holubník se šindelovou střechou. Strážní domky a obytný dům sloužily jako bydlení pro strážce a ředitele zámeckého parku. Kromě výše uvedených objektů se v parku nachází pět bazénů, čínské jezírko, kamenné pítko pro ptáky a pískovcová plastika Panny Marie Sedmibolestné u zámecké kaple. Atmosféru parku dokreslují i lavičky, které mají litinovou kostru s motivy uschlého větvoví.
Většina zajímavých dřevin byla vysazena v blízkosti zámku, u bývalého zahradnictví a po stranách dubové aleje. Původně byly v parku sbírky různých dubů, bříz a dalších dřevin. V současnosti je park upravován, obnovují se zaniklé průhledy a prostory parku, čistí se vodní plochy, ošetřují se dřeviny a ostatní porosty. Dodnes jsou zde zachovány velmi cenné dřeviny, především z původních výsadeb. Krásná je dubová alej s mnoha různými odrůdami dubů.
Hned blízko zámku roste pěkná plodící metasekvoje tisovcovitá, zerav obrovský, směrem k oranžerii také liliovník tulipánokvětý. Z jehličnatých dřevin zde najdete například jedli kavkazskou, cypřišek hrachonosný, zerav obrovský se žlutavě až bělavě pruhovanými větévkami, borovici černou, nověji vysazené jedlovce kanadské a cypřišek hrachonosný s niťovitými převislými větvičkami. Z listnáčů a keřů si určitě všimnete kaštanovníku jedlého, čimišníku stromovitého a z novějších výsadeb javoru ginnala a staršího, velmi podobného javoru tatarského.
K vzácněji pěstovaným dřevinám patří ořechům příbuzná lapina jasanolistá, v létě kvetoucí šácholan přišpičatělý a platan východní. Dále zde najdete např. cesmínu ostrolistou, hortenzii latnatou, křídlatec trojlistý, jalovec čínský a douglasku sivou.