Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.
Renesanční, barokně upravovaný Zámek Bruntál se zámeckou expozicí s původním mobiliářem a cennými nástěnnými rokokovými malbami patří k nejvýznamnějším objektům svého druhu ve Slezsku. Zámek je rovněž sídlem regionálního Muzea v Bruntále, které zde má odborná pracoviště i muzejní knihovnu.
Dnešní podoba zámku je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje, v jehož průběhu byl původně pozdněgotický hrad z 15. století renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován.
Nejhodnotnější interiéry zámku jsou zpřístupněny veřejnosti. V sálech nejstarší části zámku, tzv. Starého paláce, je instalována muzejní expozice o přírodě Bruntálska a expozice řemesel a živností bruntálského regionu. Bruntálské regionální muzeum spravuje vedle bruntálského zámku i další nejvýznamnější památkové objekty okresu Bruntál: středověký, v 17. století mohutně opevněný hrad Sovinec a objekt bývalé kosárny v Karlovicích ve Slezsku (v minulosti se zde vyráběly kosy).
Zámek obklopuje rozsáhlý park s objektem salla tereny, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem. Reprezentační sály zámecké expozice jsou využívány ke konání koncertů, divadelních představení, svatebních obřadů a jiných kulturních a společenských akcí. Další akce jsou pořádány i na zámeckém nádvoří a v parku.