ÚvodAktualityUžijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!
Památky

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Redakce Kudy z nudy pro vás vybrala desítky hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.

Praha a Středočeský kraj


Pražský hrad – celoroční stálice

Pražský hradObjekty největšího hradního komplexu na světě, Pražského hradu, nebývají nikdy uzavřeny. Do 31. října zde vládne letní sezóna, od listopadu do 31. března pak zimní sezóna. Areál Pražského hradu je v létě otevřen od 6:00 do 22:00 a návštěvnické objekty od 9:00 do 17:00. V zimě je areál přístupný od 6:00 do 22:00 a návštěvnické objekty od 9:00 do 16:00. V zimní sezóně jsou zahrady Pražského hradu (vyjma zahrady Na Baště) včetně Jeleního příkopu uzavřeny.

Celoročně můžete navštívit třeba Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Obrazárnu Pražského hradu nebo Katedrálu sv. Víta. Z expozic pak Svatovítský poklad a Velkou jižní věž katedrály, Příběh Pražského hradu a výstavní objekty: Jízdárnu Pražského hradu a Císařskou konírnu. Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá v 12:00 na 1. nádvoří. Střídání na stanovištích každou celou hodinu od 07:00 do 18:00 hodin. Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá v 12:00 na 1. nádvoří. Střídání na stanovištích každou celou hodinu od 07:00 do 18:00 hodin.

Hrad Karlštejn a Císařská rezidence

Hrad KarlštejnMajestátní hrad Karlštejn nechal vystavit císař Karel IV. jako důstojné sídlo k uložení českých korunovačních klenotů, sbírek svatých relikvií a přijímání vzácných hostů. Celoročně zde můžete navštívit první prohlídkový okruh Císařská rezidence. Okruh zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.–19. století (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Mariánské nádvoří, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň, dále Hradní pokladnice, Klenotnice a bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže). Na této trase je rovněž vystavena kopie české Svatováclavské koruny. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny. Karlštejn je otevřený od listopadu do konce února vždy v pátek, sobotu a neděli, od března do konce října denně mimo pondělí.
 

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Hrad KřivoklátHrad Křivoklát patří k reprezentačním sídlům českých králů a obsahuje řadu cenných, pozdně gotických prostor, k nejvýznamnějším patří kaple s malovaným oltářem. Zajímavá je také knihovna obsahující více než 52 tisíc svazků, mučírna s nástroji tortury a vězení, kde dva roky pobýval slavný alchymista Rudolfa II. Edward Kelley. Hrad je otevřen celoročně mimo měsíc leden. V listopadu, prosinci, únoru a březnu je dostupný pouze o víkendech, od dubna do konce října pak denně kromě pondělí. V zimním období je otevřena pouze trasa Gotické paláce.
 

Za atmosférou první republiky do Mníšku

zámek MníšekKlasicistní zámek Mníšek pod Brdy byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. A právě atmosféru této doby můžete na zámku zažít. Dvě prohlídkové trasy: reprezentativní salony (základní okruh I.) a soukromé pokoje (výběrový okruh I.) vás provedou reprezentačními místnostmi a soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů. Zámek je otevřen po celý rok kromě ledna od úterý do neděle. Zámek je také znám pohádkovými prohlídkami pro děti, na které je však nutná rezervace předem a také se nekonají pravidelně. Termíny prohlídek zjistíte na webu zámku.
 

Zámek Dobříš zve do nových expozic i anglického parku

zámek DobříšHonosné interiéry zámku Dobříš jsou turistům dostupné po celý rok. Od léta 2024 si zde zájemci mohou prohlédnout novou trasu zámkem: Multimediální expozice zachycuje dějiny Colloredo-Mannsfeldů v šesti salónech, spojovací chodbě a v Zrcadlovém sále. Část expozice je řešena tradičním stylem zámeckých pokojů, další část je pojata v muzejním stylu s historickými exponáty i digitálním obsahem. Expozice je přístupná celoročně od středy do neděle, vždy od 9:00 do 17:00 hodin. Navštívit můžete také anglický park, který je přístupný denně od 7:00 do 21:00 hodin. Do parku se můžete vydat také se svým čtyřnohým kamarádem na vodítku. Anglický park vznikl po roce 1800 na místo původní bažantnice. Kromě protékajícího potoka a řady vzrostlých jehličnanů a listnáčů se zde nachází tzv. Čertův most nebo umělé jeskyně. Dnes je chráněnou přírodní památkou.
 

Novodobý hrad v Červeném Újezdě

červený újezdNovostavba hradu postavená ve stylu rytířské tvrze Červený Újezd láká k prohlídce interiérů, které skrývají rozsáhlé muzeum českého venkova s více než 400 exponáty z každodenního života na vsi minulého i předminulého století. Můžete si tu z blízka prohlédnout větrný mlýn, zvonici, špejchar, vinný sklípek, salaš, milíř či starý dřevařský katr. Zajímavé jsou obytné světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem a selskými kroji. Skanzen je otevřený celoročně, od dubna do poloviny září od čtvrtka do neděle; v zimních měsících od druhé poloviny září do konce března jen během víkendů od 9 do 16 hodin.
 

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

radimV roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek Radim nedaleko Českého Brodu je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy. Navštívit jej můžete o víkendech a státních svátcích, denně je otevřen jen v červenci a srpnu). Prohlídky začínají od 11, 13, 15 hodin, ale jelikož vlak do Radimi přijíždí těsně po celé hodině, a z nádraží je to na zámek cca 2 minuty, vždy se zahájením prohlídky průvodce několik minut čeká na případné návštěvníky z vlaku. Celoročně přístupný okruh se jmenuje Hospodářský a správní život renesančního zámku. Zahrnuje sklepní prostory, funkční černou kuchyni, lednici, šatlavu, ale i kancelář panského hejtmana, bílou kuchyni, zbrojnici, společenskou místnost a ložnici princezen. Od května do října je otevřen i druhý okruh Reprezentační místnosti renezanční šlechty. Pro děti je připraven speciální dětský okruh.
 

Ochutnejte luxus zámku Liblice

LibliceZámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla. Zámek dnes nabízí ubytovací služby, ale francouzská zahrada, anglický park, obora jsou však přístupné všem zájemcům denně do 22:00 hodin. Pravidelné prohlídky zámeckých interiérů s výkladem probíhají celoročně každou neděli vždy ve 12:00 a 15:00 hodin, sraz je u recepce. 
 

Za Rudolfem II. do Brandýsa

Zámek Stará BoleslavCísařský a královský zámek Brandýs nad Labem byl v minulosti oblíbeným sídlem habsburských panovníků, kterým zámek patřil až do roku 1918. Sgrafitová výzdoba zámku se řadí k nejvýznamnějším renesančním památkám Čech. Císaře Františka I. tu v době napoleonských válek navštívil ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III. k jednáním před bitvou u Lipska. Brandýs si velmi oblíbil císař Rudolf II., který jej užíval jako své hlavní mimopražské sídlo. Na prohlídkové trase se v původních císařských pokojích dozvíte mnohé o osudech posledních Habsburků. Zámek je od listopadu do března otevřen o víkendech. Prohlídky se konají každou celou hodinu, od 10:00 do 16:00 hodin, v minimálním počtu 5 osob.
 

Za bohatstvím Kutné Hory do Vlašského Dvora

kutná horaKutné Hoře zve na návštěvu Vlašský Dvůr, původně královská mincovna a sídlo panovníků. Expozice s interaktivními prvky, které ocení nejen dětský návštěvník, ale i hravý dospělý je rozdělena na tři tematické okruhy: Záhada ztraceného stříbra, Královská mincovna a Královský palác s filmovými komnaty. V nově zpřístupněném sklepení se ukrývá Záhada ztraceného stříbra, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet průchod důlní chodbičkou a také se seznámit s kutnohorskou pověstí na světelných panelech. Do Vlašského Dvora můžete zavítat denně od 10:00 do 16:00, v letních měsících (duben – září) do 18:00, v říjnu a březnu do 17:00 hodin.
 

Proč se říká taxíkům TAXI zjistíte na Loučni

LoučeňBarokní zámek Loučeň je spojený se šlechtickým rodem Thurn-Taxisů, který proslul organizováním poštovní a osobní přepravy. Zámek ve své historii navštívila řada vzácných návštěvníků – rakouský císař František I., americký spisovatel Mark Twain nebo český národní skladatel Bedřich Smetana. Vydejte se na zámek i vy a poznejte, proč se říká taxíkům TAXI a jak vznikla nejtěžší překážka Velké pardubické. Od listopadu do března je zámek otevřen o víkendech, státních svátcích, prázdninách a Vánocích od 10:00 nebo 11:00 do 17:00 hodin, přes týden od 17:00 do 18:00 hodin. V letní sezóně (květen – září) je otevřeno denně od 10:00 do 17:00 (o prázdninách déle). V říjnu a dubnu lze v týdnu přijít od 12:00 do 15:00 hodin.
 

Jihočeský kraj


Za zimní romantikou na zámek Hluboká

zámek HlubokáRomantický zámek Hluboká nad Vltavou se řadí k nejkrásnějším zámkům České republiky. V bohatých interiérech můžete obdivovat sály obložené ušlechtilým dřevem s bohatou výzdobou, přepychové lustry, renesanční vitráže, delfskou fajáns, tapisérie nebo ohromnou knihovnu s kazetovým stropem. Hluboká je otevřena celoročně – během léta nabízí pět různých tras, během zimy od listopadu do konce března, pak zimní trasu, a to denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin. Zavřeno je pouze v období Vánoc do Nového roku.
 

Kuriozity i zajímavé výhledy v Českém Krumlově

Český Krumlov hradní muzeumV Českém Krumlově je sezona rozdělena na letní a zimní. Zatímco v letní lze navštívit šest prohlídkových tras a zámeckou zahradu, v období od října do dubna je k dispozici pouze Hradní muzeum. Poutavá expozice vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí ve městě sídlili. K vidění tu jsou obrazy šlechticů, důležité listiny, ale také kuriozity, jakým je například pohřební praporec Jana Kristiána z Eggenbergu. V neposlední řadě vás určitě okouzlí dosud neznámé výhledy na Český Krumlov. Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 9:00 do 16:00 hodin. Navštívit lze také zámeckou konírnu a sedlárnu na V. zámeckém nádvoří, v bezprostřední blízkosti Zámecké jízdárny. Mezi nejpřitažlivější artefakty patří chwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další zajímavostí jsou slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji.
 

Plzeňský a Karlovarský kraj


Odhalte tajemství zámku Zbiroh

ZbirohZámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Ten první vás provede historií, ukáže vám zednářský salonek nebo sál, ve kterém Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej. Druhý okruh, určen pro milovníky tajemství, vás zavede do místností, které sloužily k tajným obřadům SS, do vězeňských kobek a nakonec do prostoru hradní study, která se svou hloubkou řadí mezi jednu z nejhlubších studen v Čechách. Zámek můžete navštívit denně od 10 do 18 hodin.
 

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

jízdárna světceDoslova z ruin povstala dnes dokonale opravená Windischgrätzova jízdárna nedaleko Tachova. Záchranné práce probíhaly na jízdárně od roku 2020, památka byla otevřena 22. března 2024. Během prohlídek jsou k vidění veškeré prostory – všechna podlaží včetně haly sportovní jízdárny, střecha a sklepy, zázemí pro koně i návštěvníky, knížecí a další lóže. Již delší dobu jsou přístupné: kovárna, podkovárna, byt kováře, expozice železářství, kočárová chodba a všechny čtyři obytné místnosti pro šlechtu a návštěvy. Pro návštěvníky je připravena nová expozice bylinkářství a Českého lesa, a dále expozice historického dobového oblečení a koňských stájí s informačními panely. Všem zájemcům je majestátní památka otevřena od středy do neděle od 10:00 do 17:00 hodin, komentované prohlídky začínají vždy od 10.00, 11.30, 13.00; 14.30, 16.00 hod. Každou neděli by se měly konat kostýmované prohlídky jízdárny.
 

Zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna

Zámek ValečAreál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Za návštěvu v interiérech zámku stojí dvě audiovizuální expozice a zpestřením jsou také víkendové noční prohlídky s lucernou, které se konají po celý rok, a to vždy v pátek a sobotu do 23:00. V zámku však nečekejte klasickou expozici, jde o interiéry po částečné rekonstrukci. Mezi nejkrásnější místnosti patří Braunův sál s barokní výzdobou. Naprostou raritou je pak audiovizuální expozice zachráněných gotických fresek z doupovského kostela sv. Wolfganga. Zámecký park býval jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách, kterou zdobily sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna a řada z nich se dochovala do dnešních dní. V objektu bývalé zámecké kovárny vzniklo Braunárium – lapidárium pro sochy, které měří od 195 do 300 centimetrů. Sochy postav řecké mytologie vytvořil M. Braun pro Valeč kolem roku 1735. Expozice je audiovizuální – sochy doplňují světelné a zvukové efekty a návštěvníci si mohou volit z několika scénických režimů. Zámek má otevřeno od listopadu do konce února od pátku do neděle, v březnu a dubnu od středy do neděle a od května do října denně mimo pondělí.
 

Procházka historií nebo rytířské hody na Vildštejně

vildštejnRománský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších kamenných hradů u nás. První zmínka o něm pochází z roku 1166. Na hradě se nachází hodovna v gotickém stylu, kde se pořádají rytířské hostiny s historickým programem. Ve sklepení si můžete projít archeologickou expozici dějin hradu s ostatky zaživa zazděné Bílé paní. Pro dětské návštěvníky je připravena malá podívaná na domácí i divoká zvířata. Prohlédnout si můžete také hradní vězení, šibenici a středověkou kovárnu nebo muzeum soudnictví a vězeňství na Vildštejně (1850-1950). Hrad je otevřený každý den od 11 do 22 hodin.
 

Temné kobky hradu Loket

hrad loketGotický hrad Loket patří k nejkrásnějším hradům v České republice. Byl vystaven na skalnatém ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Ohře. Ve středověku se mu pro jeho nedobytnost přezdívalo "klíč ku království českému". Často tu pobýval císař Karel IV., poprvé ve 3 letech, když zde byl vězněn. Jako vězení sloužil hrad oficiálně od roku 1889 a i dnes se zde nachází působivá expozice útrpného práva. Na hradě objevíte také meteorit, který na Loket spadl v roce 1422. Hrad je otevřen denně denně od 9 do 16:00 hodin, v létě do 17:00 či 18:30 hodin.
 

Horní hrad zvaný Hauenštejn je otevřen nepřetržitě

horní hradNa Horním Hradě mají otevřeno pořád, ať je parné léto nebo třeskutá zima. Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky. Na konci 20. století byl smutnou ruinou, určenou k demolici, ale podařilo se jej zachránit. V současnosti si můžete prohlédnout celý areál hradu s tištěným průvodcem, navštívit patrová gotická sklepení, rytířský sál s původním dřevěným vyřezávaným stropem, vystoupat na hradní věž, navštívit zámeckou kapli a přilehlé arboretum, prostudovat rodokmen původních majitelů hradu, rodu Longueval – Buquoy. Nechybí zde ani stálá výstava dřevěných plastik a "Album vedut Království českého" od Augusta Hauna. Během roku se zde konají noční prohlídky a poutníci či dobrodruzi mohou na hradě dokonce přespat ve vlastním spacáku. Horní hrad je otevřen denně, včetně pondělí; pouze od ledna do března je otevřeno pouze přes víkend.
 

Ústecký kraj a Liberecký kraj


Zámek rodu Lobkowiczů v Roudnici nad Labem

zámek roudnice_České středohoří regionLobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem nabízí prohlídky, kde se návštěvník dozví informace o rodu Lobkowiczů, prohlédne si nádvoří zámku, zámeckou kapli s předsálím, románský hrad z nádvoří a výhled z balkónu zámku. Zámek je označován jako čtvrtý největší zámecký objekt v České republice, tento barokní skvost s více než 200 místnostmi vybudovaný na románských základech sloužil jako hlavní knížecí a vévodské sídlo rodiny Lobkowiczů. Dnes se v zámeckém podzemí rozprostírají sklepy vinařství Zámek Lobkowicz Roudnice. Návštěvníci se dostanou do prostor druhého patra ve východním křídle a severním křídle, nahlédnou i do západního křídla. V bývalých zámeckých komnatách, a později prostorách vojenské konzervatoře, je připomenuta hudební historie rodiny Lobkowiczů. V zámecké jízdárně stojí určitě za vidění Galerie moderního umění s hodnotnými díly českých tvůrců 20. století. Jedinečný je zejména soubor obrazů Antonína Slavíčka, vystaveny jsou také obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského. Zámek je otevřen od listopadu do června o sobotách, nedělích a státních svátcích. V červenci a srpnu denně mimo pondělí.
 

Hrad Hněvín – symbol města Most

Hněvín MostJednou z největších dominant mosteckého regionu a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Areál hradu je celoročně přístupný od 9:00 do 18:00 hodin. V současné době jsou prostory ale restaurace a hotelu na hradě uzavřeny. Důvodem je dlouho plánovaná rekonstrukce, která potrvá až do roku 2025. Hradní vyhlídková věž je přístupná po celý rok, od dubna do října v čase 9:00 až 19:00, v zimní sezoně pak 9:00 až 18:00 hodin. Od roku 1979 sídlí na hradě hvězdárna, která umožňuje přiblížení pozorovaných objektů až 300x.
 

Na pohádkový Sychrov i v pondělí

sychrovNovogotický zámek Sychrov sloužil jako rezidence francouzského rodu Rohanů. Reprezentativní zámek navštívila řada významných osobností, například císař František Josef I., arcivévodkyně Marie Terezie i korunní princ Rudolf. Sedmkrát zde také pobýval český hudební skladatel Antonín Dvořák. V zámku můžete obdivovat historický nábytek, kazetové stropy a dřevěné obložení nebo sbírky skla a porcelánu. Na prohlídkové trase nakouknete do ložnice šlechtičen, knihovny, jídelny i pokojíku pro služebnou. Do celého zámku je bezbariérový přístup. Navštívit jej můžete celoročně, včetně pondělí od 10 do 14 hodin, od dubna do října od 9:00 do 16:30 hodin. Ve dnech 24. až 26. 12. je zámek uzavřen.


Za císařem Ferdinandem Dobrotivým na zámek Zákupy

zámek ZákupyCísař Fedinand I. Dobrotivý byl u českého lidu velmi oblíben, snad proto si i on oblíbil Čechy. Do Zákup na Českolipsko přijížděl pravidelně každé léto od roku 1851 až 1874 (s výjimkou roku 1866, kdy zůstal kvůli prusko-rakouské válce v Innsbrucku). Na "letní byt" přijížděl s císařem a císařovnou Marií Annou Karolínou Savojskou celý dvůr – císařův doprovod čítal 65 odob, dvůr císařovny pak kolem 20 osob. Mimo to za císařským párem přijížděla řada osobností a významných přátel. Na zámku v Zákupech nechyběl ani kněží, zámecká stráž a mnoho zámeckého služebnictva a samozřejmě také služebnictvo jednotlivých dvořanů. Jak to na Zákupech "za císaře" fungovalo vám ukáže prohlídka s názvem Zámek za Ferdinanda Dobrotivého, který je přístupný od dubna do začátku listopadu. Poté je od listopadu do dubna otevřen tzv. Zimní okruh, který zahrnuje mimo jiné například císařský výtah, lovecký pokoj korunního prince Rudolfa, apartmá arcivévodkyně Marie Terezy (nevlastní matky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este), kardinálský pokoj, apartmá Terezie z Fürstenbergu (hofmistryně císařovny Marie Anny Karoliny) a pokoje v I. patře, zařízené jako honosný byt z období tzv. první republiky. Zámek je otevřen po celý rok denně, mimo pondělí.
 

Královéhradecký kraj a Pardubický kraj


Princezna i čertice na Starých Hradech

Staré HradyNechte se unést atmosférou pohádkové prohlídky na hradě a zámku Staré Hrady. Čeká tu na vás spousta pohádkových kamarádů, kouzelný pytel pekelně dobrých bonbónů a mnoho dalšího. Staré Hrady jsou otevřeny od října do dubna každý víkend i o svátcích a prázdninách od 10:00 do 17:00 hodin, od května do září od úterý do neděle a o hlavních prázdninách denně. Provede vás tu živá čarodějnice, princezna, čertice, rytíř či čaroděj. A nudit se určitě nebudete! Na hradě a zámku se zabydlelo na třicet druhů draků a dráčků a svou komnatu tu má i Dračí král Rozumbraďák XVI. Během července a srpna se můžete těšit na souboje rytířů dobra a zla – a to každou středu, čtvrtek, sobotu i neděli o letních prázdninách.


Dětenice ve znamení zábavy

děteniceBarokní zámek v Dětenicích slibuje mimo poučení také pořádnou dávku zábavy. Mimo klasické prohlídky zámku s unikátní sbírkou zbraní můžete nahlédnout od dubna do konce listopadu do pohádky. Běžné prohlídky probíhají celoročně, od října do konce dubna o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin, od května do konce září pak denně. Do historie vás přenese i zdejší slavná Středověká krčma s neuvěřitelným programem. Můžete zde také ochutnat Dětenické černé a světlé pivo, které se vyrábí podle unikátního receptu z 18. století. Zázemí pak poskytuje rodinný zámecký hotel Rustikal nebo Středověký hotel, zařazený do řetězce unikátních hotelů světa “Unusual & Unique Hotels of the World“.
 

Zámek Slatiňany – sídlo rodu Auerspergů

zámek slatiňanyV zámecké expozici na zámku Slatiňany vás čekají příběhy ze života knížecího rodinného domu, podíváte se do zámeckých pokojů i zázemí zámku v podobě kuchyně, umývárny nádobí či kotelny. Za pěkného počasí je možné vystoupat na vyhlídkový ochoz velké zámecké věže. S příchodem zimy se slatiňanský zámek nezavírá a zůstává otevřen od listopadu do března v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky, kdy je možné dorazit na prohlídku tzv. Zimní trasy. Od dubna do října jsou pak k dispozici klasické okruhy zámkem. Zimní prohlídková trasa vás zavede do obnovených interiérů v přízemí a také zámecké kuchyně. Čas od času, i během zimy, se koná také speciální kastelánská prohlídka Pokrok nezastavíš, která vás zavede na netradiční a běžně nepřístupná místa zámku. Zámek doslova "prolezete" od sklepa po půdu, od gotiky až do současnosti. Termíny bývají vypsány v předstihu na webových stránkách zámku Slatiňany.


Zámek Litomyšl a zimní trasa

zámek LitomyšlV roce 2024 se zámek Litomyšl zařadil mezi celoročně přístupné památky. Zimní trasa vás od listopadu do konce března zavede do vybraných historických interiérů, které prošly rekonstrukcí a jsou k vidění vůbec poprvé. Prohlídka dalších interiérů z doby hraběcí rodiny Valdštejnů zahrnuje prostory ve 2. patře – nejstarší divadelní sál z 60. let 18. století, apartmá pro hosty Valdštejnů (salon, pracovna, ložnice s arkýřovou kaplí), panskou oratoř – a v přízemí historickou kuchyni. Zámek je přístupný od čtvrtka do neděle, začátky prohlídek jsou vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
 

Kůň Kinský na zámku Karlova Koruna

kůň kinskýV jízdárně na zámku Karlova Koruna se nachází tematická expozice "Kopytem se, kopytem tam" mapující zrod a věhlas zdejšího chovatelského skvostu – Koně Kinských. Otevřeno je zde po celý rok od listopadu do konce března vždy od středy do neděle 9:00 až 14:00 hodin. Historické prostory doplňuje multimediální expozice významných témat z historie koní spojených s rodinou Kinských: fenomén kůň Kinský, dostihové závody a zrod Velké pardubické u Kinských, první vítězka Velké pardubické, Oktavián Kinský. Milovníci koní se v Jízdárně dozví co je parforsní hon, kdo stál u zrodu Velké pardubické nebo který hrabě kapal hostům do čaje projímadlo... Okruh absolvujete sami bez průvodce. Po zakoupení vstupenky na pokladně zámku pokračujte ke komplexu zámecké jízdárny s konírnou a kočárovnou. Při vstupu se prokažte vstupenkou. Expozicí vás provede prostřednictvím online aplikace hrabě Zdenko Radslav Kinský v podání herce Zdeňka Junáka.
 

Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj


Muzeum nové generace objevíte ve Žďáru

Muzeum nové generaceZámek Žďár nad Sázavou vznikl přestavbou z cisterciáckého kláštera na šlechtické sídlo. Dnes v něm najdete moderní muzeum. Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Po návštěvě máte v ruce všechny indicie ke své cestě! Otevřeno je tu celoročně od května do září denně od 9:00 do 18:00, od října do dubna mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Po celý rok se v Muzeu nové generace a v celém areálu zámku Žďár nad Sázavou odehrává velká řada kulturních akcí.
 

Renesanční klenot – zámek Telč

zámek telčRenesanční zámek v Telči prošel nákladnou a dlouhou rekonstrukcí a v roce 2023 se otevřel návštěvníkům. Některé okruhy zámkem jsou dokonce od té doby otevřeny celoročně. Původně gotický hrad přestavěn v polovině 16. století na renesanční zámek. Zasloužil si o to tehdejší majitel panství Zachariáš z Hradce, který byl ovlivněný italskou renesancí. Po celý rok jsou přístupné prostory zámeckého muzea, vzniklé v místě bývalých hostinských pokojů. Uvidíte zde cenné předměty, které byly doposud uložené v zámeckých depozitářích. Mimo funerální výbavu Zachariáše z Hradce a dalších originálních renesančních artefaktů, je možné obdivovat přírodovědnou sbírku posledních majitelů, rozsáhlý servis vyrobený ze stříbra či předměty spjaté s dvorní kariérou posledních majitelů zámku, jimž vévodí kolekce řádů a vyznamenání. Prohlídku uzavírá velkolepý pohled do zámecké kaple Všech svatých, snad nejcennějšího prostoru v areálu zámku. Prohlídka Zámeckého muzea bude bavit i menší děti. V jednotlivých místnostech jsou pro ně připraveny "aktivní zóny", v nichž se zábavnou formou seznámí s historií zámku a jeho majiteli, prozkoumají vybrané exponáty a objeví různé zajímavosti... Přijít na zámek můžete od listopadu do března vždy v pátek, sobotu a neděli od 10:00 do 15:00 hodin.
 

Na hrad Špilberk za historií i uměním

hrad ŠpilberkHrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Sedm stálých expozic o historii města Brna, umění a architektuře si můžete vychutnat od dubna do září denně od 9:00 do 17:00 hodin, v zimním období od října do března, je pevnost otevřena denně kromě pondělí. Ve všední dny i o víkendu jsou v tento čas přístupné kasematy, stálé expozice pouze o víkendech. Historická expozice přibližující významné momenty z historie Brna od první zmínky o městě z roku 1091 až po vznik tzv. Velkého Brna v dubnu 1919. Uvnitř východního opevnění hradu v opravených vodojemech, které původně zásobovaly město Brno vodou, se vám otevře Chrám kamene plný kamenných svědků brněnské historie.
 

Lednický zámek a zámecký skleník

zámek ledniceVydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO. Celoročně je zde otevřený okruh Reprezentační sály. Interiéry jsou zdobené vyřezávanými stropy, kolem stěn je dřevěné obložení a nádherný mobiliář nemá v Evropě obdoby. Uvidíte vstupní halu, lovecký salonek, koupelnu, předpokoj, modrý pokoj, dámskou ložnici, čínský pokoj a kabinet, rytířský sál, jídelnu, knihovnu, tyrkysový společenský sál, červený kuřácký salon a modrý taneční sál. Od května do září je otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00, od října do prosince a od února do dubna o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Od února do prosince se můžete podívat také do zámeckého skleníku, kde stále něco kvete.
 

Zlínský kraj a Severomoravský kraj


Národní galerie a Zámecká trasa ve Fryštátu

zámek fryštát podzimUvnitř zámku Fryštát se nacházejí cenné sbírky Národní galerie Praha. Expozice je otevřena celoročně od dubna do října mimo pondělí 10:00 až 17:00, od listopadu do března o víkendech od 11:00 do 13:00 hodin. Ve stejnou dobu můžete přijít i do interiéru zámku na prohlídku I. okruhu "Zámecká trasa". V letní sezóně jsou zde zpřístupněny další okruhy – Lottyhaus nebo kostel Povýšení sv. Kříže a zámek. Prohlídky začínají vždy v 11:00 a ve 13:00 hodin.
 

Hrad Cimburk

hrad cimburkRozsáhlá zřícenina gotického hradu Cimburk se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchranné práce, další v roce 1940. Hrad prochází postupnou rekonstrukcí, zážitkem je prohlídková trasa po šíjové hradbě pod strážnou věží. Je z ní krásná podívaná na panorama Chřibů. O hrad stará občanské sdružení Polypeje, které se snaží o záchranu, dokumentaci a zpřístupnění památky. Hrad uprostřed hlubokých lesů je otevřen denně, včetně pondělí, od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Zámek a Muzeum v Bruntále

zámek bruntálRenesanční, barokně upravovaný zámek Bruntál se zámeckou expozicí s původním mobiliářem a cennými nástěnnými rokokovými malbami patří k nejvýznamnějším objektům svého druhu ve Slezsku. Zámek je rovněž sídlem regionálního Muzea v Bruntále, které zde má odborná pracoviště i muzejní knihovnu. Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. Nejhodnotnější interiéry zámku jsou zpřístupněny veřejnosti. V sálech nejstarší části zámku, tzv. Starého paláce, je instalována muzejní expozice o přírodě Bruntálska a expozice řemesel a živností bruntálského regionu. Zámek má otevřeno denně mimo pondělí, od října do dubna od 9:30 do 16:30 hodin, od května do září má otevřeno o hodinu déle. Za návštěvu stojí i krásně zrevitalizovaný park se salla terenou, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem.
 

Zámek Nová Horka

Zámek Nová HorkaBarokní zámek Nová Horka nechal v roce 1742 postavit Karel Josef Vetter. Prošel rokokovou úpravou koncem 18. století a po požáru roku 1856 ještě úpravou do dnešní podoby v duchu novogotiky. Dnešní vzhled zámku je z poslední přestavby z poloviny 19. stol. Prohlídkový okruh ukáže návštěvníkům v podstatě celé přízemí. Podíváte se do zámecké knihovny, kde je instalován původní fond, který čítá staré tisky zhruba od první čtvrtiny 16. století až do 20. století. Můžete se těšit také na prohlídku salla terreny, původního zahradního sálu. V zámecké kapli uvidíte mimo jiné oltář z druhé poloviny 19. století. Na zámku probíhala od roku 2016 do roku 2020 rozsáhlá rekonstrukce a muzeum ve spolupráci s rodinnými příslušníky původních majitelů zámku z hraběcího rodu Vetterů z Lilie realizovalo návrat některých částí původního interiéru. Na prohlídku můžete přijít od listopadu do března od středy do neděle, během letní sezóny od dubna do října pak denně mimo pondělí.
 

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Zámek Žerotínů_MagcBarokní zámek Žerotínů je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební M-Klub a zámecký penzion. Na zadním nádvoří najdeme turistické informační centrum a dvě galerie moderního umění. Stálá expozice se věnuje rodu Žerotínů a historii zámku s ukázkou zámeckých pokojů. Na jaře 2020 byla po více než 100 letech pro veřejnost zpřístupněna bohatě zdobená zámecká kaple Smrtelných úzkostí Ježíše Krista a stala se součástí zámecké expozice. Zámek je otevřen po celý rok denně, mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, o víkendech od 13:00 do 17:00 hodin.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu Památky

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad opraven, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města Česka Památky

Šluknovský zámek – dominanta nejsevernějšího města Česka

Město Šluknov se pyšní zrekonstruovaným renesančním zámkem. Najdete zde prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení Památky

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků Památky

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou Památky

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

Historicky velmi ceněný zámecký komplex má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen zajímavé prohlídkové okruhy a expozice, ale také krásné a důstojné prostředí pro svoji svatbu nebo zámecké apartmány určené k ubytování hostů.

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem Památky

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem

Lobkowiczký zámek v Roudnici nad Labem nabízí prohlídky, kde se návštěvník dozví informace o rodu Lobkowiczů, prohlédne si nádvoří zámku, zámeckou kapli s předsálím, románský hrad z nádvoří a výhled z balkónu zámku.

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů Památky

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna Památky

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky Památky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově Památky

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami Památky

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Hrad a zámek Staré Hrady Památky

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů Památky

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Zámek a Muzeum v Bruntále Památky

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky Památky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zřícenina hradu Starý Jičín Památky

Zřícenina hradu Starý Jičín

Ve Starém Jičíně na severní Moravě se osamoceně vypíná Starojický kopec, na jehož vrcholu stojí zřícenina hradu Starý Jičín. Z vyhlídkové věže je krásný výhled do všech stran.

Zámek Fryštát v Karviné Památky

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova Památky

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město Životní styl

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum Památky

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Hrad Cimburk u Koryčan Památky

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí Památky

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Barokní zámek je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební M-Klub a zámecký penzion. Na zadním nádvoří najdeme turistické informační centrum a dvě galerie moderního umění.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Jízdárna Kinských – expozice chovu koní plemene Kůň Kinský Kultura

Jízdárna Kinských – expozice chovu koní plemene Kůň Kinský

V Jízdárně na zámku Karlova Koruna se nachází tematická expozice "Kopytem se, kopytem tam" mapující zrod a věhlas zdejšího chovatelského skvostu – Koně Kinských. Objekt Jízdárny prošel mezi lety 2020-2022 rekonstrukcí a nyní nabízí multifunkční i výstavní prostory.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů Památky

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Zámek Nová Horka Památky

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije Památky

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji Památky

Barokní zámek Dětenice v Českém ráji

Zámek Dětenice se nachází asi 70 km severovýchodně od Prahy, na okraji Českého ráje. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova s legendární středověkou krčmou a pivovar, který vyrábí vlastní pivo.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Muzeum venkova na hradě Červený Újezd Kultura

Muzeum venkova na hradě Červený Újezd

Hrad byl postavený v letech 2001-02 ve stylu rytířské tvrze. Jeho součástí je Muzeum českého venkova s expozicí dokumentující venkovský život od 17. do 20. století.