ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou
Památky

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.
Historie Děčínského zámku sahá zřejmě až na konec 10. století, kdy se písemné prameny zmiňují o tzv. děčínské provincii, jež měla jako správní centrum dřevěné hradiště vybudované na skalním masivu, tedy na místě současného zámku. První písemná zmínka vyloženě o hradišti pochází z roku 1128. Ve druhé polovině 13. století, koncem vlády Přemysla Otakara II., bylo dřevěné hradiště nahrazeno kamenným hradem, jenž se dostal do rukou Vartenberků. Roku 1444 byl hrad dobyt a vypálen a navíc kvůli četným pozdějším přestavbám se dochovalo pouze pár drobných fragmentů, které nám nastiňují původní vzhled hradu. K významnější proměně došlo ve 2. polovině 16. století, kdy bylo sídlo v držení saského rodu rytířů z Bünau. Ti dolní hrad postupně přestavěli na renesanční zámek.

Současná podoba zámku je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein, který držel děčínské panství v letech 1628–1932. Thunové provedli dvě zásadní rekonstrukce zámku. První, vrcholně barokní přestavba, proběhla na konci 17. století na popud Maxmiliána Thuna, císařského vyslance a diplomata. Hlavní kompoziční osou celého projektu se stala nová přístupová cesta, Dlouhá jízda, která ústila horní branou před kompletně přestavěné vstupní křídlo. Podél ní byl založen kostel Povýšení sv. Kříže, dále pak okrasná zahrada, dnes známá jako Růžová, a z druhé strany areál jízdárny. Druhá, a také poslední přestavba zámku, proběhla v letech 1786–1803. Jejím provedením byl pověřen děčínský architekt Jan Václav Kosch, který se rozhodl různorodý zámecký komplex sjednotit a dát objektu kompaktní vzhled. Proto nechal strhnout starší paláce, zarovnal všechny budovy do stejné výše a poté je opatřil jednotnou fasádou. Na straně k řece byla jako nová dominanta zámku postavena štíhlá hodinová věž. Zámek tak získal barokně-klasicistní podobu, ve které se zachoval dodnes.

Vznik československého státu vyžadoval vybudování armády schopné uhájit jeho další existenci. Hlavně zajištění hranic byla věnována velká pozornost, proto nikoho nepřekvapí bývalá přítomnost armády také v Děčíně. Již od 20. let 20. století se velitelé útvaru snažili soustředit své muže do jedné budovy. To se jim povedlo 1. října 1933, kdy se všechny části praporu sešly v prostorách děčínského zámku, který od Thunů koupil v roce 1932 československý stát. Postupně se zde vystřídala armáda československá, německá, znovu československá a v letech 1968–1991 také sovětská. V roce 1991 získalo zámek do svého majetku město Děčín a začala postupná rekonstrukce zchátralého objektu.


Prohlídkové okruhy zámkem

Zlatá léta děčínského zámku – projděte se zámkem v dobách jeho největšího rozkvětu a slávy, stejně jako to před vámi učinil hudební skladatel Fryderyk Chopin, císař František Josef I. a řada dalších slavných osobností. Prohlédnete si pracovnu a ložnici majitele zámku, Zimní jídelnu, dámský a pánský salon, soukromé pokoje dalších členů rodiny, zámeckou obrazárnu a kapli sv. Jiří.

Na návštěvě u knížete Františka Thuna – navštivte sídlo někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království knížete Františka Thuna. Zveme vás do jeho soukromých komnat, dětských pokojů, Rohového sálu, letní jídelny s dochovanou freskovou výmalbou či do Věžového kabinetu, ze kterého se vám otevře úchvatný výhled na město a řeku Labe.

Barokní perly zámku – momentálně není k dispozici z důvodů rekonstrukce Růžové zahrady
Zahrnuje architektonicky nejcennější části zámeckého areálu, které navíc vznikly ve stejné době a na náklady stejného stavebníka, hraběte Maxmiliána Thuna. Okruh vás zavede do monumentální barokní konírny, dále do podmanivé Růžové zahrady (v letech 2023-25 zde probíhá rekonstrukce) se sala terrenou a vyhlídkovým glorietem. Odtud se krytou spojovací chodbou projdete až do bývalého zámeckého kostela Povýšení sv. Kříže, který skrývá celou řadu cenných památek barokního umění. Od roku 2013 jsou přístupné také půvabné Jižní zahrady zámku.
 

Pro děti a rodiče

Hry, tajemství a dobrodružství lákaly mladé aristokraty stejně jako vaše děti. Dopřejte jim tyto zážitky v prostředí zámeckých komnat. Dětská prohlídka Za tajemstvím zámeckých dětí se koná o letních prázdninách. Celoročně je dostupná doplňková aktivita v rámci klasických prohlídek pro děti s názvem S pastelkami po zámku. V průběhu roku se na zámku konají svatební obřady, koncerty, výstavy, literární čtení, ochutnávky vín, festivaly, trhy a další kulturní akce.
 

Haptické prohlídky

Komentovaná prohlídka je určena pro nevidomé a zrakově postižené a je uzpůsobena hmatovému, sluchovému a dokonce i čichovému vnímání.
 

Expozice hodinových strojů

V podkroví zámku je také k vidění expozice Hodinárium. Hlavními exponáty jsou především věžní hodinové stroje, od časů gotických až po 19. století. Některé z nich jsou dokonce plně funkční. Vystaveny budou také důležité součásti hodinových mechanismů jako jsou cimbály, bicí či zvonící stroje, rozvodovky, ručkové převody, historické rafie, závaží a podobně. Všechny exponáty pochází ze sbírek soukromých sběratelů.

Zámek Děčín

Aktuality