ÚvodCo chcete dělat?KulturaDěčínské hodinárium na zámku Děčín
Kultura

Děčínské hodinárium na zámku Děčín

Na půdě děčínského zámku se zajímavými trámovými konstrukcemi krovu vznikla ve spolupráci s Českým spolkem horologickým expozice, která je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie.

Historické věžní stroje

Nejstarším exponátem je stroj z kostela sv. Vavřince ve Velké Vsi, který pochází zřejmě ze začátku 16. století. Hovoří pro to jeho konstrukce, například čtyřhranné rohové sloupky s kovanými hřebovými hlavicemi, typickými pro gotiku, a rumpálová ramena na lanovém bubnu. Původně měl stroj lihýřový regulátor s vřetenovým krokem, jaký je na malém kovovém modelu. Tento typ regulátoru měl zřejmě i velký kovaný stroj, který v pozdější době rozšířil Wenzel Mellner o čtvrťové bití. Několik věžních strojů je z kostelů v Děčíně a okolí, například z Jílového, Chřibské a Horního Prysku.

Vystaveno je v současnosti 26 strojů rozličného stáří a provedení, většina z nich je schopna ukázkového provozu. Expozice je doplněna různými systémy rozvodovek, ručkových převodů, starých ciferníků a závaží. Jsou zde i rafije a číslice z ciferníku hodin staroměstské radniční věže v Praze. Tuto část expozice doplňuje výstava různých typů slunečních hodin, od nejstarších až po ty, vyrobené na 3D tiskárně.


Elektrické hodiny

Expozice byla rozšířena i o stroje elektrické tak, aby byl v náznaku předveden jejich vývoj. Těžiště této části výstavy tvoří výrobky firmy Elektročas/Pragotron. Zajímavými exponáty  jsou například synchronní hodiny Laplace, docházkové hodiny Bürk, elektrokapalinové hodiny Puja a další stroje. Elektrické věžní stroje jsou v první etapě zastoupeny věžním bicím strojem Brillie unikátního systému kombinujícího několik principů. Typickým představitelem elektrické éry jsou kyvadlové hlavní hodiny s napojeným podružným strojem s věžními rafijemi. Expozice je zakončena ukázkou nejnovějších časoměrných technologií, tedy NTP časových serverů, které řídí pohony jednotlivých ciferníků. Vystavené přístroje jsou synchronizovány z družicového signálu GPS, radiovým signálem DCF 77 nebo ze sítě internet. Expozici odlehčuje malá výstavka nonsensů s hodinářskou tématikou autora Petra Krále.
 

Výstava fotografií a uměleckých děl

Fotografie jsou druhým hlavním výstavním souborem. Jedná se zejména o fotografie Pražského orloje od pana Stanislava Marušáka, ukazující technickou i výtvarnou stránku stroje. Výstavní soubor je doplněn fotografiemi slavných zvonů ČR, neboť zvony rovněž patří k příslušenství věží.

Výstavu dotváří nástěnný orloj Petra Skály a Miroslava Kotrby, vyřezávané oboustranné hodiny od hodináře a řezbáře Josefa Achrera. Dále to jsou skeletové hodiny Jaroslava Kavalíra a Pavla Hrubého, právě tak jako kované hodiny Zdeňka Legnera a další drobné artefakty.

Aktuality