ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum
Památky

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.

Muzeum vzniklo jako soukromé zařízení Johanna II. z Lichtenštejna. Podnět ke zřízení muzea dal r. 1898 vrchní lesní rada Julius Wiehl (1847-1917), přední český odborník na problematiku lesnictví. Dnes představuje přehlídku vyspělé lesnické práce a ukázky lovné fauny a škůdců lichtenštejnských domén v českých zemích, v Rakousku a jinde. Muzeum zahrnuje jedinečnou sbírku ryb, obojživelníků, plazů, ptáků, savců a hmyzu, sbírku abnormalit u ptáků a savců, malou osteologickou sbírku, kolekci hnízd a vajec ptáků.
 

Historická expozice

Úvod prohlídky je věnován historii hradu Úsov, který patří k nejstarším na Moravě a byl vystavěn ve velice zajímavém stylu francouzského kastelu. Mimo modelu původní podoby hraud si prohlédnete exponáty připomínající vrcholný středověk – jedná se zejména o zámky, stavební kování, nástroje, ale také koňské podkovy nebo ostruhy. Velmi atraktivní jsou středověké zbraně, jako například meč ze 13. století, hákovnice, unikátní palná zbraň z 15. století nebo diamantový palcát.

Historická část prohlídky končí u černé kuchyně, která byla objevena při rozsáhlé rekonstrukci objektu v 80. letech 20. století, byla opravena a vybavena tak, aby co nejlépe demonstrovala černou hradní kuchyni.
 

Expozice loveckých trofejí africké zvěře

Samostatnou část muzea tvoří unikátní kolekce loveckých trofejí africké fauny, evropské lovné zvěře, kozorožců a dalších kopytníků. Většinu trofejí exotických zvířat získal na svých loveckých výpravách do Keni, Tanganiky, Ugandy a Somálska zejména princ Jindřich (Heinrich) Lichtenštejn, který testamentem z r. 1911 odkázal svou sbírku trofejí zámku Úsov. Stáří afrických exponátů je mnohdy více než 100 let.

K nejatraktivnějším exponátům patří preparát lva pustinného, několik lvích kůží, obrovské sloní kly o váze 60 kg, nosorožčí rohy, preparované hlavy zeber a žiraf, trofeje antilop a mnoho dalších předmětů.
 

Expozice domácí fauny a lesnictví

Expozice domácí fauny a lesnictví je umístěna ve druhém patře barokního Martinelliho paláce. Expozice zahrnuje totální preparáty velkých a malých druhů domácí fauny – ptáky a savce, ryby, obojživelníky a plazy. Samostatný celek tvoří kolekce hmyzu v krabicích. K nejatraktivnějším exponátům patří lovecké zbraně, včetně zabavených pytláckých zbraní a pomůcek.

Expozici doplňují ukázky lidské práce související s lesnictvím, např. modely znázorňující kácení dřeva včetně ukládání do plnometrů, modely nářadí používaného při zpracování dřeva, modely posedů. Unikátní je také sada značkovacích seker z lichtenštejnských revírů a tzv. knihovna dřevin, kolekce dřevěných krabiček ve tvaru knih s plody a listy různých druhů dřevin. V expozici je zhruba 1 200 exponátů. Hodnota této expozice tedy spočívá zejména v její celistvosti a autentičnosti, neboť její podoba se zachovala téměř nezměněná více než 100 let.

V roce 2016 byla provedena reinstalace celého 2. patra zámku. Nově je řešena podoba grafických prvků, popisek a posterů. Stávající statické exponáty jsou doplněny o audiovizuální a interaktivní prvky, včetně velkoplošného promítání filmu.
 

Zookoutek a akce na zámku

Atrakcí především pro děti je malý zoologický koutek s pávy a kozami kamerunskými. V průběhu roku se na zámku koná řada zajímavých akcí pro dospělé a děti. Ve výstavních prostorách je možnost zhlédnout sezónní výstavy.

Aktuality

7. 12.
Mikulášský pochod v Medlově

Mikulášský pochod v Medlově

Medlov, Olomoucký kraj
30. 11.
Adventní jarmark v Čokoládovně Troubelice

Adventní jarmark v Čokoládovně Troubelice

Troubelice, Olomoucký kraj
26. 11.26. 1.
Půjdem spolu do Betléma

Půjdem spolu do Betléma

Mohelnice, Olomoucký kraj
29. 11.
Adventní večer v muzeu

Adventní večer v muzeu

Mohelnice, Olomoucký kraj
1. 12.6. 1.
Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše 2024

Loštice, Olomoucký kraj
29. 5.1. 6.
Závod Míru U23 2025

Závod Míru U23 2025

Uničov, Olomoucký kraj
14. 11.30. 11.
Putování za tvarůžkovým strašidlem

Putování za tvarůžkovým strašidlem

Loštice, Olomoucký kraj
26. 10.9. 2.
O perníku v Lošticích

O perníku v Lošticích

Loštice, Olomoucký kraj