Úsov

Na pomezí střední a severozápadní Moravy leží v podhůří Hrubého Jeseníku, na potoce Doubravka, městečko Úsov. Je vzdáleno 5 km severovýchodně od Mohelnice a 7 km severozápadně od Uničova. Je pravděpodobné, že název Úsov vznikl z osobního jména Ús, a to zase od vousů (vús), ne tedy od ptáků – sov (u sov), jak se dříve tradovalo. Také německé označení Mährisch Ausee (do konce 19. století je Aussee) je odvozeno od původního slovanského názvu.
město ÚsovMěsto Úsov se nachází v turistické oblasti Střední Morava. První písemná zmínka o Úsově je z roku 1260, kdy je majitelem hradu olomoucký purkrabí Jiljí ze Švábenic. Za vlády Karla IV. se zde nacházela stanice pro vybírání mýta, což svědčí o obchodním významu obce i cesty, která tudy procházela. Úsov se stal hospodářským centrem regionu a tak zde byl roku 1519 založen i špitál. Rozvoj obce měl za následek založení panského dvora, pivovaru, chmelnice, dvou mlýnů a čtyř rybníků. Úsovští měli právo na tři výroční a jeden týdenní trh, směli volně prodávat maso a chleba a obdrželi monopol na prodej soli v okolních obcích. Na růst ekonomiky měli vliv i zdejší Židé, kteří se zabývali zahradničením a namísto roboty dodávali panstvu na hrad potřebné koření.

úsov kaple sv. RochaDo začátku tohoto století bylo rozlišováno město a vedle něj židovské městečko, které na rozdíl od větších židovských obcí nemělo vlastní samosprávu. K Úsovu byla v letech 1976 až 1992 připojena Stavenice a od roku 1985 také Police s Bezděkovem; v roce 1990 se Police opět osamostatnila, kdežto od administrativního střediska vzdálenější Bezděkov zůstal u Úsova.

V Úsově můžete navštívit mnoho zajímavých turistických cílů: na prohlídku láká zdejší zámek Úsov (lovecko-lesnické muzeum), Městské muzeum, kostel sv. Jiljí, barokní sýpka, sluneční hodiny či synagoga a židovský hřbitov. Nedaleko od města se nachází Levandulový statek Bezděkov s levandulovou stezkou, Síň selských tradic v osadě Police, venkovské minimuzeum Klopina, obora Na vlnách s jelení zvěří či kaple sv. Rocha a na začátku vstupu do lesa spadajícího do CHKO Litovelské Pomoraví také Hájovna Kluče.