ÚvodCo chcete dělat?KulturaZápadočeské muzeum v Plzni
Kultura

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni spravuje více než dva miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti. Novorenesanční budova muzea byla postavena v letech 1896 -1899 podle návrhu Josefa Škorpila a dodnes patří k nejkrásnějším dominantám historického jádra Plzně.
Novorenesanční budova Západočeského muzea byla postavena v letech 1896 -1899 podle návrhu Josefa Škorpila. Dodnes patří k nejkrásnějším dominantám historického jádra Plzně. Najdete zde čtyři stálé expozice, dva výstavní sály a knihovnu.


Expozice Západočeského muzea:

Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – Archeologie: Expozice seznamuje návštěvníky muzea s pravěkým osídlením kraje od nejstarších dob do raného středověku. Na 27 panelech doplněných bohatou fotografickou dokumentací z terénních výzkumů se můžete seznámit s vývojem pravěkého a raně středověkého osídlení kraje. 

Pohledy do minulosti Plzeňského kraje – Historie: Expozice seznamuje návštěvníky muzea s dějinami západních Čech od 10. do poloviny 19. století. Pozornost je věnována především rozmanitosti hmotné kultury na pozadí historických událostí. Historický vývoj je představen na základě historických a uměleckých předmětů své doby s využitím archeologických nálezů z uvedeného období. 

Plzeňská městská zbrojnice je největší dochovanou historickou zbrojnicí v České republice. V roce 1363 ji založil český král a římský císař Karel IV. Expozici tvoří palné zbraně a zbroj z konce 14. až poloviny 17. století. Za evropskou raritu je považována sbírka gotických pušek – hákovnic s luntovým zámkem a soubor mušket z období třicetileté války. Součástí expozice je i sbírka kamenných portálů ze zbořených plzeňských domů a část původních městských hradeb. Zachovalé zdivo a rozsáhlý panoramatický obraz znázorňující dobytí Plzně Arnoštem Mansfeldem v roce 1618 činí expozici výjimečnou.

Umělecké řemeslo / Užité umění: Vedle velkých souborů skla a keramiky, cizího i českého porcelánu, prací ze železa, cínu i drahých kovů, hodin a hodinek, sakrálního umění, plakátů a grafických listů je v ní představen také reprezentativní výběr ze sbírky antického umění či exotická kolekce řemeslně náročných prací z Blízkého i Dálného Východu. Ve zvláštní samostatné části je připomenut také plzeňský rodák, přední osobnost československé funkcionalistické tvorby a světově uznávaný představitel vizuálního designu Ladislav Sutnar.

Dále muzeum spravuje další budovy, kde jsou další expozice: 


Muzejní knihovna

Rozsáhlá knihovna obsahuje přední českou sbírku prvotisků a starých tisků. Knihovna Západočeského muzea dnes čítá zhruba 70 tisíc svazků. Její součástí je vzácná sbírka rukopisů středověkých písařů včetně tzv. Plzeňského kancionálu. Dále jsou zde prvotisky (knihy vytištěné do konce 15. století), staré tisky (tištěné od 16 do 18. století) a velká sbírka vzácných tisků (bibliofilská vydání) z 19. a 20. století i umělecké vazby.
 

Zajímavosti a unikátní předměty:

  • dochované zdivo původních městských hradeb
  • panoramatický obraz "Dobytí Plzně Arnoštem Mansfeldem 1618"
  • funkční exponát Křižíkovy lampy
  • největší nález plavuně 
  • centrální schodiště s bohatou štukovou výzdobou (vytvořil Celda Klouček)
  • vysoká vitrážová okna
  • rozsáhlý reliéf "Dívčí válka" (vytvořil Vojtěch Šaff)
  • výstavní sál s vysokým proskleným stropem 
  • lunety Augustina Němejce
  • kamenné portály ze zbořených plzeňských domů
  • spojovací chodbu s prosklenými kopulemi
  • původní návrhy vitráží pro katedrálu sv. Bartoloměje
 

Západočeské muzeum v Plzni
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2020 – Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku 2020 – za projekt „Revitalizace Národní kulturní památky Vodní hamr Dobřív“
2018 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku – za výstavu „Kořeny“
2017 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní počin roku 2017 – za projekt „Rekonstrukce historické expozice Umělecké řemeslo / Užité umění“
2013 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2012 – za výstavu „Džungle za plotem“
2012 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2012 – za projekt „Revitalizace bývalého františkánského kláštera a zřízení Muzea církevního umění plzeňské diecéze“
2012 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2012 – za publikaci „Z Nového Světa do celého světa. 300 let harrachovského skla“, ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze
2003 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2003 – za interaktivní katalog na CD-ROM „Užité umění ve sbírkách Západočeského muzea v Plzni“

Aktuality