O tom, že se v muzeu není čeho bát ani přes den ani v noci, vás přesvědčí oblíbená Muzejní noc, která ve městě piva proběhne v pátek 31. května, ale od 19:00 do 23:00 hodin. Do letošního ročníku je zapojeno 15 muzejí a galerií, Český rozhlas Plzeň a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. V rámci akce je pro zájemce je připravena celá řada výstav, komentovaných prohlídek, workshopů, koncertů i představení. Vstupné bude během Muzejní noci na většinu míst zdarma nebo za sníženou cenu.
Západočeské muzeum v Plzni otevře všechny své expozice a těšit se můžete i na zajímavý doprovodný program. V Pražské 13 bude možné zhlédnout výstavu "Umění prodat (se). Umělec ve spárech trhu 19. století". Připravena je také tvůrčí dílna pro děti i komentovaná prohlídka s autory. Velkým lákadlem je po rekonstrukci nově otevřené Národopisné muzeum Plzeňska, kde se vedle výstav a stálých expozic seznámíte s domácí lidovou výrobou a zaposloucháte se pak do folklorního vystoupení. V Muzeu loutek se zase usídlí draci a ti nejodvážnější návštěvníci mohou nahlédnout do dračího doupěte. V Muzeu církevního umění byste si neměli nechat ujít koncert historické hudby Góthien a také projekce studentů motion designu SUPŠ Zámeček na téma Madona – matka a dítě.
Pivovarské muzeum a historické podzemí
Také Pivovarské muzeum zve na Muzejní noc, komentované prohlídky muzea se budou konat každých 30 minut 16:15–20:45 hod.). Připraven je bohatý program v jehož rámci můžete navštívit i Plzeňské historické podzemí (rovněž každých 30 minut 16:00–21:00). Jedinečný program vás pak čeká také v Pivotéce, kde můžete vyzkoušet jeden z oblíbených zážitků – Pivní degustaci (16:00–22:00), tentokrát budou k ochutnání ležáky i speciály ze všech koutů republiky. Prohlídky a zážitky se konají za zvýhodněnou cenu: komentované prohlídky za 50 Kč, degustace pak za 590 Kč. Děti se mohou zabavit v rámci doprovodného programu, který zahrnuje stavění Plzně z kostek na muzejní půdě, pivovarské dovednosti v muzejní expozici (stavění soudku, chůze v ledařských botách či prolézaní dnem ležáckého sudu).
Rezidence Semlerových a program v zahradě
V pátek večer se pro vás mezi 18. a 22. hodinou otevře Semlerově rezidenci (Klatovská 110), kde mezi 18. a 22. hodinou budou probíhat komentované prohlídky interiéru s průvodci v dobovém oblečení. Vrátíte se zde tak do třicátých let minulého století. Vstupenky jsou k zakoupení na pokladně Semlerovy rezidence nebo online na portálu GoOut. Doprovodný program zdarma bude probíhat v zahradě Semlerovy rezidence, kde můžete očekávat hry, tvoření, ale i vystoupení kapely SesTryOly (20:00), vystoupení Muži v buřinkách (20:45) a koncert skupiny Tuten Swing (21:15). Navíc se v zahradě pokochátek výstavou dobových automobilů.
Do rozhlasu a Pattonova památníku
Milovníci technických památek by si neměli nechat ujít možnost návštěvy rozhlasového muzea Českého rozhlasu Plzeň, kde uvidí například bohatou sbírku autentické historické techniky a sbírku magnetofonů. Časové vstupenky je možné vyzvednout týden předem na recepci ČRo Plzeň. Velmi zajímavé bude také nahlédnutí do muzea Patton Memorial Pilsen. Jedná se o jediné muzeum v Česku, které se věnuje cestě spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až na západ Čech pro vás mezi 17. a 23. hodinou za symbolické vstupné 50 korun nachystalo tematické komentované prohlídky Osvobození českého západu 1945.
Kromě již zmíněných muzejí se až do pozdních večerních hodin mimořádně otevřou expozice Západočeské galerie v Plzni, Galerie Ladislava Sutnara (FDULS ZČU) a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Galerie města Plzně, Galerie Jiřího Trnky, Muzeum rodiny Škodů, Byt Voglových od architekta Loose (Klatovská 10) nebo Muzeum strašidel Plzeň.