ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZoo Plzeň – docela jiný svět
Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.
Zoo Plzeň je druhou nejstarší u nás. mezi nejpopulárnější obyvatele patříhejno tučňáků Humboldtových, jejichž krmení ošetřovateli je velkou atrakcí. Také se můžete těšit na rozsáhlý medvědinec, volné přírodní výběhy opic a šelem, sukulentní skleník,  na statku a u amfiteátru se nalézají dětská hřiště. Od roku 2010 zde nechybějí nosorožci indičtí, žirafy a další zajímavé druhy.

Nejnovější plánovanou expozicí zoologické zahrady v Plzni je nová voliéra pro plameňáky. Bude navozovat atmosféru jednoho z největších evropských močálů na ostrově Mallorca, kde hnízdí velká kolonie plameňáků. Průchozí vyhlídka ve stylu pozorovatelen běžných v místní rezervaci umožní nerušené pozorování kolonie plzeňských plameňáků. Pro vytvoření dokonalého zážitku bude voliéra i její okolí osázeno rostlinami domácími na Baleárách, včetně několika vzácných endemitů. Spoluobyvateli voliéry budou vzácné druhy mokřadních druhů ptáků Středozemí, včetně čírek úzkozobých. Z chovatelských i veterinárních důvodů bude přebudován i rybník, aby bylo možné plameňáky krmit v bazénu a zároveň si mohli stavět hnízda ve vlhkém bahně.
 

Venkovní výběn lvů berberských

V červnu 2022 dostali lvi berberští moderní venkovní výběh. Postavena byla také nová separační klec pro lvy, rajská zahrada, informační objekt, vyhlídka, berberská věž stan. Záměrem bylo tyto doplňkové objekty koncipovat v berberském stylu s informacemi o berberské kultuře a o tom, jaký vliv na ni lev berberský měl. Přesahem této myšlenky je část věnovaná informacím o výskytu lva v českých dějinách a české heraldice. Rajská zahrada vybudovaná podle stylu a pravidel arabských zahrad obsahuje navíc berberské ornamenty nebo kašnu. V domku uvidíte například ručně malované mísy a další nádoby na přípravu jídla, nechybí další předměty denní potřeby a textilie.
 

Pavilon Zlaté rybky

V severovýchodní části zoo, na hranici s amfiteátrem, najdete od října 2020 pavilon asijských zlatých rybek. Pavilonek v červených a zlatých barvách v čínském architektonickém stylu vznikl na půdorysu původního zahradního altánku z první třetiny 20. století. Patří do asijské zahrady, kterou zoo buduje v horní části areálu od roku 2004.

V budově návštěvníci najdou expozici ještěrů krokodýlovců čínských, kteří jsou v plzeňské zoo k vidění poprvé. Nechybějí ani rybky v keramických nádobách. Na rozdíl od našich zvyklostí, kdy si lidé pořizují akvária ke sledování rybek přes sklo z boční strany, orientálním zvykem je pozorovat chované ryby shora. Altán zlatých rybek doplňují také bohaté ukázky bonsají a dalších asijských rostlin a dekorací.
 

Expozice Filipín

Expozice otevřená v listopadu 2018 přináší do plzeňské zoo návrat krokodýlů. Dominantními obyvateli jsou dvě samice krokodýlů filipínských, které zoo chová poprvé ve své více než devadesátileté historii. Zvířata získala jako zápůjčku ze zoo v Protivíně, kde se vylíhla. Plzeňská zoo ve své historii rozmnožila už tři druhy krokodýlů – kajmany žakare, krokodýly siamské či krokodýly čelnaté, jejichž mláďat zoo odchovala přes 120.

K nové expozici náleží také ryby lezci, kteří jsou schopni pobytu a pohybu mimo vodu v bahně. "Jejich expozice napodobuje brakické vody (s koncentrací soli mezi sladkou a slanou mořskou vodou) mangrovové oblasti. Je vidět, jak ryby evolučně opustily moře a osídlily souš.
 

Nenechte si ujít v zoo Plzeň

  • Krmení tučňáků (v sezóně komentované) – denně 14:30
  • Setkání u nosorožců (od dubna do října v sobotu a v neděli, o prázdninách denně) – od 13:00
  • Žirafy (od dubna do října v sobotu a v neděli, o prázdninách denně) – od 13:30
  • Hrošík liberijský (od dubna do října v sobotu a v neděli, o prázdninách denně) – od 13:30
  • Povídání o šimpanzech (od dubna do října v sobotu a v neděli, o prázdninách denně) – od 14:30

 

Další expozice zahrady: statek Lüftnerka, Svět v podzemí, Mokrý svět... a další

Chloubou zoo je také zrekonstruovaný statek z 19. století Lüftnerka, kde se nachází kolekce domácích zvířat a 400 exponátů zemědělského nářadí. Od roku 2016 je zde k vidění také expozice Mokrý svět, která odkazuje na historii a tradici rybářství a rybníkářství v Česku. Další unikátní expozice Svět v podzemí ukazuje řadu živočichů, kteří vyhledávají prostory bez světla. Nesmíme zapomenout ani na Království jedu, tedy expozici nejjedovatějších hadů světa v níž nechybí například mamba černá nebo kobra královská.

Zajímáte se o svět rostlin? Pak byste si neměli nechat ujít expozice Okénko do soukromí rostlin u pavilonu nosorožců a žiraf a Rostliny v životě člověka. Pohled do soukromí rostlin vám dá odpověď na otázky jak rostliny cestují, rozmnožují se a chrání potomstvo, i jak hledají živiny. Nechybí ani informace o vztazích rostlin k okolí a jiným organizmům. Rostliny v životě člověka potkáte na více místech zoo. Jedná se zejména užitkové rostliny, potraviny, léčivky a zároveň také divoké předky dnes již zušlechtěných rostlin.
 

Plzeňský DinoPark

Součástí rozlehlého areálu Zoo se stal také nedaleký plzeňský Dinopark s ozvučenými statickými i pohyblivými modely prehistorických zvířat v životních velikostech. Do zoo a Dinoparku si můžete pořídit speciální vstupenku zahrnující tyto obě atrakce.

Aktuality