V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.
Tato pozdně gotická stavba pochází pravděpodobně z 15. století. Podle některých zdrojů byl hrad postaven Šternberky. Když byl Pustý hrádek ještě nový a zachovalý, měl podobu velké pětiboké věže.
Z
Kašperku vede k Pustému hrádku žlutá turistická značka. Objekt je
volně přístupný na vlastní nebezpečí. Poskytuje dobrý výhled, zejména na
Šumavu a hrad Kašperk.
Pustý hrádek – legendy a pověsti
Tajemné a strašidelné místo, kam se za bezměsíčné noci vydá jen ten největší odvážlivec. Naopak přes den je tato romantická zřícenina vyhledávaným cílem, ze kterého je čarokrásný výhled na Kašperk
a široké okolí.
Pustý hrádek bývala svého času vysoká pětiboká věž, která plnila funkci předsunuté bašty hradu Kašperk. Tato pevnost z 15. století je dnes zříceninou sestávající z kamenité zídky a plošiny. A kdyby se vedla statistika místa, ze kterého je pořizováno nejvíce fotografií, zcela jistě by byl na předních příčkách v Česku právě Pustý hrádek. Fotografie královského hradu Kašperk pořízeného z Pustého Hrádku, je hitem sociálních sítí. Zmíněný hrad Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách v nadmořské výšce 886 metrů a na Pustý hrádek ze z něj dostanete po žluté turistické značce po strmé kamenité cestě asi 400 metrů od hradu.
Ale teď již k tajemným, děsivým příběhům a tajemstvím, kterými je historie Pustého Hrádku obestřena. Kamenité zdivo ukrývá nejednu legendu. Mysticita místa již od pradávna podněcovala v lidech fantazii, ale také zároveň naději, strach nebo chamtivost. A přesně tyhle emoce se odrážejí i v často tragických bájích a pověstech, které se v průběhu věků s Pustým Hrádkem propojily. Touha chudých lidí z pohraničí po bohatství se odráží v pověsti o čertovské truhle s pokladem, která se údajně objevovala na Pustém Hrádku, a hlídal jí obrovský černý pes. Každý, kdo se chtěl pokladu zmocnit, byl zahnán na útěk a tak jednoho dne usoudil Pán pekel, že pokladu není nikdo hoden, naložil jej na koňské spřežení a odvezl na hrad Pajrek, kde se poklad propadl do pekel.
Další bájí, která odráží těžký život v Pošumaví, je příběh chudého sedláka, který nemohl sehnat práci, a jeho rodina hladověla. Jednou se za soumraku vydal temnými lesy až k Pustému Hrádku, kde v měsíčním světle potkal malého skřítka. Skřítek vyslechl jeho trýznivý příběh a v dobré víře, mu poradil, že když dokáže odvalit největší balvan v lese, najde pod ním poklad. Nebožák s balvanem i přes veškerou snahu pohnout nedokázal a smutně odešel. Hned po jeho odchodu začal skřítek kámen otesávat, aby byl příště, až sedlák dorazí lehčí. Bohužel sedlák mezitím skonal hlady a skřítek, plný smutku, otesává balvan dodnes.
Smrt, tajemno a strach je motivem i v následujícím příběhu. Pocestný směřující na hrad Kašperk uslyšel překrásný a omamný zpěv vycházející z okolí Pustého Hrádku. Jako očarován došel na místo původu onoho libozvučného zvuku a našel tam malé děťátko, které jej prosilo o odnesení na místo, zvané Vlčí jáma. Muž se zalekl a z místa utekl. Z dálky jeho útěk doprovázel dětský, srdceryvný pláč a hlas, který pravil: „Protože jsi mne nechtěl nést, ponesou tebe!“ A skutečně o několik dní později jej nesli na márách. V lese se na něj skácel strom.
V legendě o konci Pustého Hrádku se praví, že tam žilo 5 rytířů, kteří jednoho jasného večera spatřili pod opevněním 5 jelenů a 5 srnců dovádět a zápasit. Jeden z jelenů se parožím zaklesl do větví mohutného stromu a nemohl se vyprostit. Rytíři seběhli dolů za nebohým zvířetem a krutě jej usmrtili. Krásné zvíře skonalo, avšak v okamžení z něj vyskočil ďábel a posypal rytíře, který zasadil smrtelnou ránu, pekelnými uhlíky. Ten se v okamžení proměnil v čerta a zmizel. Zbylí 4 rytíři se vrátili na Pustý hrádek. Hned další noc do jejich ložnice vtrhl čert s kosou a začala se jim propadat podlaha pod nohama. Hrádek se propadl do země a rytíře pohřbil pod vrstvou kamení. Pustý hrádek je opravdu nadpozemské, úchvatné místo, s kterým si ale není radno zahrávat a vždy zde musí být člověk obezřetný a pokorný. Ale dobrý člověk se zcela jistě nemusí bát a odměnou mu bude krásný výhled na Kašperk a šumavskou přírodu.