ÚvodAktualityZapomenuté hrady: tipy na téměř neznámé hradní zříceniny Česka
zříceniny hradů, kudy z nudy
"> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy "> zříceniny hradů, kudy z nudy
Památky

Zapomenuté hrady: tipy na téměř neznámé hradní zříceniny Česka

Určitě to sami znáte – vyrazíte na výlet do neprobádaných míst, kde v mapě najdete informaci o tom, že se kdesi uprostřed lesa nachází zřícenina hradu. Když na místo dorazíte, najdete pozůstatky starobylých zdí, fragmenty padacího mostu, náznaky hradního příkopu nebo studny... A možná vám vrtá hlavou, kdo a kdy hrad postavil, co se se stavbou a jeho majiteli před dávnými časy stalo. Kudy z nudy vám dnes přináší tipy právě na taková místa – mlčenlivé svědky dávných časů, kteří leží ukrytí v lesích, kam noha turistova málokdy vkročí. Pojďte je prozkoumat!
Zřícenina Víckov v Drahoníně Památky

Zřícenina Víckov v Drahoníně

Nevelká zřícenina gotického hradu, státem chráněná kulturní památka, která stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Loučky.

Zřícenina hradu Lísek u Bukova Památky

Zřícenina hradu Lísek u Bukova

Hrad Lísek (někdy zvaný také Bukov) patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě. Do dnešní doby je zde patrný hluboký příkop, zbytek okrouhlé věže i torzo paláce a hradeb.

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem Památky

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina hradu Quinburk se nachází 7 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem, stojí na strmé skále (868 m) nad řekou Černá Opava v blízkosti bývalé myslivny Drakov. Dnes zůstaly na místě, srázně spadajícím na sever a severozápad, jen zbytky zdí.

Hrad Koberštejn nad údolím Černé Opavy Památky

Hrad Koberštejn nad údolím Černé Opavy

Zřícenina gotického strážního hradu Koberštejna se nachází nedaleko Zámeckého vrchu (934 m.n.m.) nad údolím Černé Opavy. Hrad byl založen ve 13. století na ochranu území vratislavského biskupství a zlatých dolů.

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů Památky

Zřícenina hradu Templštejn – dávné sídlo templářů

Hrad Templštejn vystavěl na skále nad řekou Jihlavkou řád templářů a učinil z něho sídlo své komendy. Ze 13. století se dochovalo templářské jádro hradu půdorysu pětiúhelníku. Hrad byl postupně rozšiřován až se stal ve své době jedním z největších hradních areálů této části Moravy.

Hrad Návarov – strážce řeky Kamenice Památky

Hrad Návarov – strážce řeky Kamenice

Hrad Návarov stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Pevnost sloužila až do 17. století, než ji úmyslně zbořilo císařské vojsko.

Zřícenina hradu Kunžvart Památky

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka Památky

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.

Zřícenina hradu Egerberk Památky

Zřícenina hradu Egerberk

Pozůstatky gotického hradu, který založil na přelomu 13. a 14. století u Klášterce nad Ohří Vilémem z Egerberka. Památkově chráněný areál v současné době sestává ze zachovalých hospodářských budov, částí obvodových zdí a palácové části s nádvořím.

Zřícenina hradu Buben Památky

Zřícenina hradu Buben

Zřícenina gotického hradu leží na skalisku nad řekou Mží u obce Plešnice, 15 km západně od Plzně. První písemná zmínka pochází z roku 1394, kdy zde sídlil Heřman z Bubnu.

Zřícenina Chřenovice u Ledče nad Sázavou Památky

Zřícenina Chřenovice u Ledče nad Sázavou

Zřícenina se nachází se na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Jestřebnice a Sázavy, severozápadně od Ledče nad Sázavou.

Zřícenina hradu Rechenburk u Trutnova Památky

Zřícenina hradu Rechenburk u Trutnova

Dobře dochované terénní pozůstatky po hradu Rechenburk se nachází na skalním výběžku ze Zámeckého vrchu u obce Libeč na Trutnovsku.

Zřícenina hradu Nístějka u Vysokého nad Jizerou Památky

Zřícenina hradu Nístějka u Vysokého nad Jizerou

Nístějka je zřícenina hradu založeného v první polovině 14. století rodem Valdštejnů. Hrad byl nejvýše položeným hradem v Pojizeří.

Zřícenina tvrze Pomezná Památky

Zřícenina tvrze Pomezná

Gotická tvrz byla vystavěna ve 14. století pod mírným svahem nedaleko řeky Ohře ve vsi Pomezná. Od 2. poloviny 16. století přestala tvrz sloužit svému účelu a byla utilitárně využívána jako sýpka usedlosti čp. 1.

Zřícenina hradu Himlštejn Památky

Zřícenina hradu Himlštejn

Himlštejn je zřícenina hradu na výrazném vrcholu Nebesa asi jeden kilometr severozápadně od Stráže nad Ohří.

Zřícenina hradu Trmačov u Hlubokých Dvorů Památky

Zřícenina hradu Trmačov u Hlubokých Dvorů

Zříceniny nevelkého hradu Trmačov se nachází na návrší jižně od vsi Hluboké Dvory.

Zřícenina hradu Čertův hrádek Památky

Zřícenina hradu Čertův hrádek

Čertův hrádek je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska. Hrad byl vybudován asi koncem 13. století nebo začátkem 14. století. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal na základě pověstí.

Zřícenina hradu Břecštejn Památky

Zřícenina hradu Břecštejn

Břecštejn, nověji Břečtejn (též Bruštejn či Silberštejn) je hradní zřícenina asi 6 kilometrů západně od podkrkonošského města Trutnov.

Zřícenina hradu Melechov Památky

Zřícenina hradu Melechov

Zříceniny tvrze Melechov, někdy nesprávně nazývané Melechov, se nacházejí přibližně 4 km jihovýchodně od Ledče nad Sázavou na stejnojmenném vrchu.

Zřícenina hradu Ronov nad Sázavou Památky

Zřícenina hradu Ronov nad Sázavou

Zřícenina hradu Ronov se v současné době nachází uprostřed rozsáhlé obory. Zřícenina je volně přístupná celoročně.

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova Památky

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov u Ostrova

Barokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku na návrší v nejvyšší části rozsáhlé panské obory v někdejším lesním revíru Tiergarten asi 1,5 kilometru jihozápadně od vsi Mořičov.

Zřícenina hradu Pajrek u Nýrska Památky

Zřícenina hradu Pajrek u Nýrska

Jedná se o zříceninu hradu, 2,5 km od Nýrska. Hrad byl vystaven ve výšce 627 m n. m. na výběžku hřebenu Hraničáře. Hrad se nacházel při staré stezce do Bavor, odtud i jeho název pocházející z německého slova Baiereck, což mohlo znamenat hrad na Bavorských hranicích.

Zřícenina hradu Zásadka Památky

Zřícenina hradu Zásadka

Původně gotický hrad ze 14. století později přestavěn na renesanční zámeček. Zříceniny sídla stojí na vysokém prudkém břehu nad soutokem Jizery a Mohelky asi 5 km od Mnichova Hradiště.

Hrad Brníčko na Zábřežsku Památky

Hrad Brníčko na Zábřežsku

Brníčko je zřícenina hradu na kopci nad stejnojmennou obcí Brníčko 7 km od Zábřehu. Z mohutného hradu zajímavého typu (stupňovitě rozloženého na vrcholku hradního kopce) zůstaly zříceniny dvoupatrového paláce, věže, část zmíněné plášťové zdi, kusy parkánové hradby, příkopy a valy.

Hrad Starý Světlov Památky

Hrad Starý Světlov

Zřícenina hradu Starý Světlovs e nachází 10 km od Vizovic a asi kilometr od Podhradí u Luhačovic. Dodnes se zachovaly jen nepatrné zbytky kdysi velké pevnosti: val, příkop a část zdiva.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech Památky

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Zřícenina hradu Děvín Památky

Zřícenina hradu Děvín

V blízkosti Hamru na Jezeře najdete zříceninu hradu Děvín, který byl založen kolem roku 1250. Oblast tehdy patřila rodu Markvarticů a pravděpodobně oni Děvín založili. Dnes je, dříve mohutný a nedobytný, hrad porostlý stromy a dochovaly se velké zbytky zdiva, sklepy a hradní studna.

Zřícenina Hrochův Hrádek u Březnice Památky

Zřícenina Hrochův Hrádek u Březnice

Zřícenina hradu Hrochův Hrádek leží 3 km od Březnice na rozhraní jižních a středních Čech. Původně zde bylo hradiště na jehož místě byla ve 13. století postavena gotická věžovitá tvrz. Tvrz byla opuštěna v roce 1475. Dochovala se věž paláce a val s příkopy.

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří Památky

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří

Pozůstatky hrádku vybudovaného zbohatlým husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic najdete nad obcí Děkovka. Silueta jeho zříceniny, která se tyčí na vrcholu 566 m vysoké čedičové kupy a spolu s nedalekým a téměř nerozlučně podobným hradem Košťálovem dotváří dramatický dojem Českého středohoří.

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína Památky

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Zřícenina hradu Michalšperk na Lazurovém vrchu Památky

Zřícenina hradu Michalšperk na Lazurovém vrchu

Zříceninu hradu Michalšperk naleznete na Lazurovém vrchu mezi Teplou a Planou. Archeologické průzkumy ukázaly, že se jednalo o hrad s výjimečně dochovanou dispozicí bergfritového typu, bez dalšího přestavování a pozměňování. Jen zub času ohlodal jeho zdi až ke kořenům okolních stromů.

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav Památky

Zřícenina hradu Lopata u Šťáhlav

Zřícenina hradu Lopata se nachází nedaleko obce Šťáhlavy, asi 2,5 km od zámku Kozel. Je typickým představitelem těch hradů, jejichž páni patřili ve své době k obávaným loupeživým rytířům. I když se z hradu mnoho nedochovalo, uchovává osobité si místo v hlubokých lesích romantické kouzlo.

Zřícenina hradu Pravda u Pnětluk Památky

Zřícenina hradu Pravda u Pnětluk

Romantickou zříceninu hradu Pravda z bílé opuky najdete 16 km jižně od Loun poblíž vesnic Pnětluky a Domoušice. Archeologické jeho vznik datují nejpozději do první poloviny 14. století. V písemných pramenech se poprvé připomíná k roku 1523.

Zřícenina hradu Kozlov – Chlum v Českém ráji Památky

Zřícenina hradu Kozlov – Chlum v Českém ráji

Bývalý skalní hrak Kozlov – Chlum se nachází na vrcholu kopce Kozlov (381 m) na Hruboskalsku, poblíž obec Kacanovy. Jedná se o klasický skalní hrad zasazený a přizpůsobený terénu skalních stěn. Z hrádku se dodnes dochovaly pouze vytesané světničky ve skále a zbytky obranných příkopů.