ÚvodAktualityPodzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice
Památky

Podzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice

  • 4. října 2022
Cílem podzimní procházky se může stát výletní a poutní místo Bratrský oltář u České Kamenice. Do romantického lesního zákoutí, 2 km severovýchodně od České Kamenice, vás zavede vrátila křížová cesta z roku 1887. Tvoří ji třináct obrázků v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Místo podle pověstí tajně navštěvovali evangelíci.
vyhlídka jehlaNa výlet za Bratrskými oltáři se vydejte z České Kamenice. Od náměstí Míru vás povede modrá značka, a to nejprve ke skalní vyhlídce Jehla. Dvouvrcholový čedičový kopec (478 m) se vypíná asi 1 km severovýchodně nad Českou Kamenicí. Z jeho jihozápadního vrcholu vybíhá úzký skalnatý hřbítek, strmě spadající do údolí, který je tvořen špičatými čedičovými skalisky, podle nichž byl vrch zřejmě pojmenován. Z vrcholu Jehly je pěkný výhled do údolí na Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, na vzdálenější Kamenický Šenov a zalesněné kopce Lužických hor. Na západní straně vystupuje České středohoří s Bukovou horou a České Švýcarsko s mohutným Růžovským vrchem, za pěkného počasí je v dálce viditelný Děčínský Sněžník, Milešovka a stolové hory Saského Švýcarska v Německu.

V lesích kolem Jehly a sousedního Kunratického vrchu byl v minulosti vytvořen rozsáhlý přírodní park s četnými odpočinkovými zákoutími a výletními místy. V nevelkém pískovcovém skalním bloku vyla od nepaměti vytesaná kaplička Nejsvětější Trojice, jejíž výzdoba byla po 2. světové válce zničena a teprv na jaře 2019 se jí podařilo opět obnovit.
 

Bratrské oltáře jsou ukryty v lesnaté strži

bratrské oltářeNa severovýchodním svahu Jehly, v zalesněné boční strži ukryté Bratrské oltáře. Na malé plošince, přístupné po kamenných schodech, jsou v pískovcových skalách vytesané rámy a výklenky kopiemi obrazů původní křížové cesty z konce 19. století. Ta byla v roce 2010 nečekaně nalezena P. Jordánem Červeným z Římskokatolické farnosti – děkanství Česká Kamenice. Nově namalované obrazy od Michala Janovského z České Lípy byly vloženy do nově vyrobených replik původních dřevěných schrán. Po úpravě kamenných schodišť se na původní místo vrátily kopie soch sv. Jana Nepomuckého a Genia smrti (anděla). Podle lidové tradice se tu v letech 1515 – 1614, kdy kamenické panství patřilo protestantské šlechtě, tajně scházeli katolíci, zatímco po bitvě na Bílé hoře tu naopak měli tajné bohoslužby vykonávat protestanti. Podle některých vlastivědných autorů ale tyto pověsti vznikly až v 1. polovině 19. století a místo pobožnosti zde bylo zřízeno teprve v roce 1867.

bratrské oltářePřesné datum a příčina vzniku Bratrských oltářů tedy není známa. Je možné, že vznik "Oltáře bratří" souvisel s činností náboženského bratrstva z České Kamenice. Jisté je, že areál s mnoha obrazy a sochami sloužil v 19. století jako poutní místo, kam v létě přicházeli věřící z okolních farností. Současně bývalo toto místo oblíbeným výletním cílem, kterým je až doposud.
Vyhlídka Jehla u České Kamenice Příroda

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.

Česká Kamenice

Česká Kamenice

Uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů leží město, které v sobě samotném střeží významné místo. Ptáte se jaké? Je to místo, kde se potkávají tři chráněné krajiny – Labské pískovce, České středohoří a Lužické hory. V České Kamenici najdete i spoustu dalších zajímavých míst a je jen na vás, co si z ní pro sebe objevíte a čím si vás získá!

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici Památky

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici

Zavítáte-li do České Kamenice, nazapoměňte navštívit kapli Narození Panny Marie, která je vzdálená cca 200 m od náměstí. Významným inventářem je dřevěná poutní socha Panny Marie Kamenické z roku 1680.

Další aktuality

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

27. červen 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj
Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

7. červen 2024 12:00
Letní sporty, Ústecký kraj
Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

Kam v Děčíně na Den dětí? Do zoo!

31. květen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj
10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

29. květen 2024 7:46
Zážitky, Ústecký kraj
Teplice zahajují lázeňskou sezónu

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

23. květen 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj